Španielsko Španielsko

Oficiálny názov: Španielske kráľovstvo (Reino de Espaňa)
Hlavné mesto: Madrid (3,1 mil. obyvateľov)
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Náboženstvo: rímsko - katolícke
Úradný jazyk: španielčina, katalánčina a baskičtina (prevládajúcou formou jazyka je kastilčina)
Časový posun: na pevnine a na Baleároch platí stredoeurópsky čas, na Kanárskych ostrovoch je o hodinu menej

Španielsko - zájazdy od 220 EUR

O ŠPANIELSKUŠpanielsko je vďaka svojej polohe jednou z najnavštevovanejších lokalít Európy. Najviac turistov sem mieri v letných mesiacoch na pláže pri Stredomorskom pobreží, jar je vhodná pre objavovanie historických a prírodných krás nielen vo vnútrozemí a jeseň sa vyplatí tráviť v romantickej Andalúzii. Španielsko je krajina kvitnúca 365 dní v roku!  

Len málo krajín Európy ponúka toľko možností pre ideálnu dovolenku na jednom mieste. Vychutnáte si tu vynikajúce katalánske víno plné energie, slnko a úsmevy miestnych vinárov, romantické prechádzky na dlhých piesočnatých plážach a večer spoznáte temperamentný španielsky svet. Španielsko Vám nastaví hneď niekoľko tvárí, z nich si aspoň jednu zamilujete. 

Španielsko je konštitučnou monarchiou na čele s kráľom Juanom Carlosom I. Hlavným mestom je občas neprávom prehliadaný Madrid - moderné mesto plné umeleckého života ponúka na jednej strane stovky múzeí, galérií a divadiel, na druhej strane temperamentný nočný život. Okrem úradného jazyka - španielčiny, sa tu často stretnete s katalánčinou alebo iným miestnym nárečím - galícijčina (Galicia), valencijčina (Valencia), baskičtina (Baskicko a Navarra). Vzhľadom na to, že Španielsko je členom Európskej únie, oficiálnou menou je euro.  

Španieli sú milým a pohostinným národom. Pokiaľ navyše dáte najavo, že viete niečo málo o ich krajine alebo sa snažíte hovoriť španielsky či katalánsky, spoznáte ich najvľúdnejšiu stránku. V Barcelone zabudnite na preslávené reštauračné zariadenia a svetové fastfoodové reťazce, namiesto nich navštívte pravú katalánsku vináreň, zastrčenú reštauráciu so zvraštenou babičkou pripravujúcou vynikajúci crepés alebo si kúpte chrumkavú bagetu neďaleko prístavu.  

Ak chcete spoznať obyčajný život, opusťte preľudnené letoviská. Namiesto obchodíkov so suvenírmi a zaplnených ulíc si tak užite malé dedinky, historické skvosty a krásnu prírodu. Ideálnym miestom môže byť Costa Azahar - pobrežie s mnohými menšími letoviskami a množstvom zákutí na objavovanie. Atraktívnym cieľom turistov sa stáva tiež Baskicko. Okrem nezameniteľného folklóru ponúka skvelú kuchyňu a prekrásne historické mesto San Sebastian.  

Ak máte na dovolenku v Španielsku viac času, navštívte na juhu krajiny Andalúziu. Toľko lákavých ponúk nenájdete nikde inde v Európe. Radi tancujete? Je tu pre vás Sevilla. Ste milovníkom histórie? Potom teda zájdite do provincií Malaga a Grenada. Prišli ste za španielskym vínom? Zaujme vás Cordóba a neďaleká Montilla.

Španielsko - zájazdy od 220 EUR

Najnovšie recenzie Španielsko

Celkom: 8,4 Konečne ponuka aj pre tých, čo si nemôžu kôli práci dovoliť vycestovať na dlhý pobyt. Vrátili sme sa v sezóne ešte raz a v roku 2019...

 • 8,5 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 8 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Konečne ponuka aj pre tých, čo si nemôžu kôli práci dovoliť vycestovať na dlhý pobyt. Vrátili sme sa v sezóne ešte raz a v roku 2019 plánujeme opäť pár dní. Vyhovuje nám hotel situovaný bokom od ruchu letoviska, a páči sa nám promenáda aj pláž. Rovnako ako všetkým na pobyte sa nám páčila komunikácia organizujúcej CK. Delegát CK - Mário je na mieste iba v niektorých termínoch, ale vždy je k dispozícii na telefón, poradí, pomôže, vybaví ak niečo treba. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Maličký, starší, ale veľmi príjemný hotel. Na ubytovaní pokoj, kľud. Izby aj interiér hotela, všetko čisté. Slušný a ochotný personál.

Strava
Vcelku bohaté švédske stoly, každý si mohol vybrať podľa chuti.

Služby hotela
Malý bazénik a slnečná terasa na streche hotela. Na recepcii je možné zajednať si výlety, vstupenky.

Pláž
Pár krokov od hotela je palmová promenáda, lemujúca krásnu pieskovú pláž. Príjemné sú prechádzky v piesku ráno počas východu slnka alebo naopak večer keď slnko zapadá. Na oboch koncoch asi 2 km dlhej pláže začínajú turistické chodníčky v útesoch nad morom.

Anonym, 09.12.2018, Dátum pobytu: 16.7. - 20.7.2018
Oblasť: Španielsko Španielsko, Costa Brava, Hotel: Athene

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 5,6 Velmi dobře lokalizovaný hotel vzhledem k památkám. Dobrá dostupnost metrem i pěšky

 • 5 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 6 Okolie
 • 6 Cena

Celkové zhrnutie
Velmi dobře lokalizovaný hotel vzhledem k památkám. Dobrá dostupnost metrem i pěšky Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
průměrné, ale ochotný personál

Strava
Snídaně v dobré kvalitě, každý si našel své.

Jarmila K., 05.12.2018, Dátum pobytu: 29.11. - 2.12.2018
Oblasť: Španielsko Španielsko, Madrid, Hotel: Catalonia Goya

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 7,2 Blízko letiska,hotel blízko pláže s oplotenou záhradou,bazénom,barom.Torremolinos ako aj všetky mestá na pobreží Costa Del Sol majú...

 • 7 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 8 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Blízko letiska,hotel blízko pláže s oplotenou záhradou,bazénom,barom.Torremolinos ako aj všetky mestá na pobreží Costa Del Sol majú široké pláže s promenádou(pre peších,bicykle...)veľa reštaurácií,kaviarní,obchodov,ďalej od pláže aj veľké markety a obchodné domy.Doprava obusom veľa spojov,cez preplnené mestá trocha meškajú,vlak lokálna trasa Malaga-Fuengirola pravidelne,pohodlne,rýchlo,dobrý spoj aj na letisko(Torremolinos-Malaga centrum 2,4€),nevýhodou vlakové stanice trocha ďalej od pláži(Torrem. cca 15 min).Historické centrum cca 30 min.pešo,ale pekná prechádzka,veľa obchodíkov iných ako pri pláži.Na pobreží čím ďalej od Malagy je rušnejšia premávka a aj drahšie hotely a reštaurácie,veľa hotelov je v kopci.Výlety do okolitých miest Vám zabezpečí CK,prípadne na recepcii,alebo v neďalekých infocentrách.CK ponúka výlety,ktoré za týždeň nestihnete.Malagu neponúkali,lebo dostupná vlakom.Niektoré výlety sa oplatí ísť so sprievodcom,napr. do Granady do paláca Alhambra treba objednávať dopredu vstupenky(CK majú niekoľko rezervovaných pre klientov),Caminito Del Rey-kaňon,vstupenky zabezpečí CK,ja som kupil mesiac dopredu cez net a všetky ranné vstupy boli vypredané,pri vysokých teplotách chodník zatvárajú poobede a musíte dohodnúť náhradný vstup(ale kedy?)o zmene Vás informujú sms-kou.Výlet so sprievodcom na Gibraltár super,aj keď sme všetko nestihli(lanovku)ale zas sme lacno kúpili alkohol a cigarety,ak máte prenajaté auto určite je lepšie ísť sami,na hranici zaparkujete,pešo cez colnicu,pešo alebo doubledecker busom do centra a ísť sami kde chcete,na busovej zastávke ponúkajú vyhliadkové trasy minibusmi,kde chcete,blízko Gibraltru sú vychýrené pieskové pláže Tarifa a iné,cestou späť môžete ísť cez horské biele dedinky-úžasné(Vejer d.F.,Arcos d.F.,Olvera,Setenil d.l.Bodegas-dedina v skalách,bližšie je Frigiliana,Nerja.Ronda super,Sevilla autom skoro ráno,Cordoba tiež.Viac sme za 2týždne nestihli.Možný výlet do Maroka(lacné kožené výrobky)Autovia bezplatná diaľnica,trocha pomalšia ako platená.Všetky cesty kvalitné. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Izby boli priestranné a s priamym alebo bočným výhľadom na more mali izby na vyšších poschodiach,všetky s výhľadom do záhrady s palmami a bazénom. Izby mali klimatizáciu,ktorá sa nedala regulovať (zap. alebo vyp.), ale keďže noci a rána boli chladné(do polnoci celkom teplo), stačil aj stropný ventilátor.Chýbala chladnička alebo minibar (možnosť prenajať chladničku za cca 7€/deň na recepcii).Internet na izbách v poriadku a bezplatne.Upratovanie pravidelené.Zariadenie,nábytok,sanita trochu staršie, ale čisté.Kúpeľna priestranná, terasa pre dvoch, štyria by vošli natesno (mi sme boli dvaja v rodinnej izbe pre 4) so šnúrou na prádlo.

Aj keď je to celkom rušné letovisko v hoteli bol v noci kľud.

Strava
Raňajky základ rovnaký každý deň:čerstvé pečivo(svetlé, tmavé),hriankovače,maslo,ďžemy,šunka,saláma,syry viac druhov,vajcia na tvrdo alebo volské oká príp. praženica sa striedali,kde tu párky,opekaná slanina,sladké kroasanty čisté alebo plnené nugátom,jogurty,cereálie.Samozrejme veľa zeleniny aj ovocie.

Večere pravidelne obmieňané,mäso na rôzne spôsoby prevažne bravčové, ale aj kuracie, hovädzie, rybie, kde tu morské plody (chobotničky,sépie,kalamáre....),rôzne cestovinové šaláty (tuniakový, syrový,zeleninový...),teplé aj studené polievky(gaspačo),hamburgerové mäso s prílohou na výber hranolky, žemle,krokety;ryža,zemiaky,kaša,malé pizze rôzne príchute,palacinky s nutelou,pudingy,zmzlina,kroasanty,zákusky.

Na týždeň skvelé,po dvoch týždňoch by ste chceli už niečo viac.

Obedy a nápoje v cene po celý deň len all inclusive.

Strava mimo hotela: veľa reštaurácií priamo na plážovej promenáde, niektoré aj s obsluhou jedla a pitia priamo na pláži pod slnečníkmi píp. baldachýnmi.Treba vyskúšať viac reštaurácii,lebo niektoré sú buď zbytočne drahé, alebo nemajú chutné jedlo(nedopečné mäso).Reštaurácie sú všade a je ich veľa a netreba sa báť,nájdu sa aj skvelé a cenovo dostupné.Napr. grilované sardinky na špajdli 3€, gril.kalamáre 10-20€(rôzne porcie),hamburgery s hranolkymi napr. 7-12€ ale skvelé aj veľa mäsa a zeleniny,pivo ako kde cca 3,5€ čapované(v obchode do 1€, plzeň 1,7€),víno pohár cca 3,5€,ceny v supermarketoch okolo pláže trocha drahé,ale v tých vzdialenejších ceny ako u nás.Reštaurácie mimo Torremolinos, v skoro celej Andalúzii sú dosť podobné,veľké mestá ako napr. Sevilla,Malaga,Cordoba,Granada majú veľký výber reštaurácií a kaviarní,treba skúšať,niektoré v bočných uličkách sú lepšie aj lacnejšie.

Služby hotela
Nepretržitá prevádzka recepcie,ochotný personál,ktorý zabezpečil taxík,prenájom auta,resp.bicyklov,prípadne výlety mimo cestovky.Automaty na nápoje pri recepcii nefungovali,takže v noci suchoty alebo nakúpené veľké fľaše s teplou vodou.Pravidelné upratovanie izieb,bazén pre dospelých aj pre malé deti,toalety a sprchy na prezlečenie a umytie v posledný deň odchodu v horšom stave,žiadne vešiaky,poličky,automaticky vypínajúce sa svetlo a vypínač z vonku (len detail, ale .....), bar pri bazéne mal menší výber ale postačovalo, večer v bare podávali nápoje v plastoch (ajkeď už bol zavretý bazén a dočasný plot okolo neho) a navyše barmana netrápilo, že vietor tie plasty rozfúkal a povylieval všade (strašné...), preto sme chodili do plážových barov a reštaurácií.Pri bazéne pod terasou herne pre deti, prípadne vonku pingpongové stoly.V hoteli každý večer program v spoločenskej miestnosti napr. flamenco,vystúpenia pre deti, disco len do pol noci takže väčšinou s deťmi,program s papagájmi,súťažné kvízi pre deti ...Parkovisko pred hotelom pre hostí zadarmo,ale nonstop plné,a všetci parkovali v zákazoch po celej ulici(po celom meste,odťahovali len keby ste zatarasili nejaký vjazd,alebo križovatku), blízko hotela jeden bankomat, ale ďalšie neboli ďaleko.

Pláž
Široké pláže s horúcim tmavým hrubozrnným pieskom (podľa mňa jemný štrk), striedali sa voľné pláže s plážami z lehátkami -všade cca 9€ za set dve lehátka a slnečník), baldachýny ako kde cca 30€ za jeden(aj 4 osoby). Okolo pláže samé reštaurácie, ktoré prinesú jedlo a pitie až k slnečníkom priamo na pláž.Verejných toaliet je málo, ale každá rešta má k dispozícii toalety. Na neďalekej pláži bolo kinové plátno a stoličky, kde skoro každý druhý deň premietali filmy a rozprávky v angličtine, alebo španielčine s anglickými titulkami. Pláže s pozvoľným vstupom do mora. More strašne studené, studené ale pri poobedňajších teplotách do 40°C je to asi v poriadku (preto asi chladné rána). Väčšinou keď boli vysoké teploty tak fúkal chladnejší vzduch od mora (celý deň pod slnečníkom,tak vám od toho vetra je aj zima). Piesok je ťažší, tak ho vietor tak nevíri.

Radoslav V., 30.11.2018, Dátum pobytu: 19.7. - 2.8.2018
Oblasť: Španielsko Španielsko, Costa Del Sol, Hotel: Parasol Garden

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 7,8 Tím, že jsme jeli na last minute, tak dobrý

 • 9 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 5 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Tím, že jsme jeli na last minute, tak dobrý Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
výborné

Strava
vynikající

Služby hotela
výborné

Pláž
v blízkosti nic moc - pro děti snad, písčitá a po kolena hodně dlouho, strašně moc lidí. Další pláž - nutné boty do vody

Hana B., 26.11.2018, Dátum pobytu: 12.9. - 20.9.2018
Oblasť: Španielsko Španielsko, Mallorca, Hotel: Alea

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Bez chyby

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Bez chyby Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Luxus

Strava
Vynikající

Služby hotela
Nevyužívali jsme, nic nám nebylo nabídnuto

Pláž
Pláž již neměla ani lehátka ani slunečníky.

Jaroslav H., 19.11.2018, Dátum pobytu: 11.11. - 16.11.2018
Oblasť: Španielsko Španielsko, Costa Del Sol, Hotel: Best Siroco

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Španielsko