Španielsko Španielsko

 • Miestna kuchyňa

  O Španielsku nemôžeme povedať, že by malo svoju typickú kuchyňu. Môžeme hovoriť o regionálnych kuchyniach, akými sú katalánska, baskická, andaluská alebo kastilská. Vo všeobecnosti sa používa veľa paradajok, paprík, olivového oleja, korenia a cesnaku. 

  V prímorských oblastiach sa na stole objavuje veľa rýb a morských živočíchov, vo vnútrozemí prevláda bravčové mäso, ovčie a hydinové. 

  Medzi najväčšie špeciality patrí paella - pikantná zmes z rôznych druhov mäsa, zeleniny. Pre Slovákov bude možno trochu neobvyklá studená zeleninová polievka gazpacho, ktorá je v horúcich španielskych dňoch skvelým osviežením. Národným jedlom je tortilla - pečená placka zo zemiakov, vajec a cibule. K vínu sa skvele hodí španielske tapas - akési jednohubky ponúkajúce nepreberné množstvo variant - môžu byť s olivami, klobásou, zeleninou alebo syrom. Katalánci sú právom pyšný na jenoduché, avšak veľmi chutné pan con tomate. Jedná sa o opečené koliesko bagety, ktoré je potrené cesnakom a rozdvojenou paradajkou (šťava sa nádherne vpije do pečiva) a zaliate olivovým olejom. Na záver dochuťte soľou a čerstvo namletým korením. 

  Ak chcete ochutnať niečo, na čo budete dlho spomínať, zahryznite sa v malej katalánskej reštaurácii do chrumkavých crepés s kuracím mäsom. Chrumkavá placka s jemne pripáleným povrchom je skutočnou lahôdkou. 

  Deň každého Španiela začína silnou kávou a niečím drobným na zahryznutie - môžu to byť chrumkavé bagety s domácou paštétou alebo malé sladké "bábovky". Pokiaľ si budete objednávať kávu, zapamätajte si tri základné druhy: café con leche (káva s medom), café solo (espreso), café cortado (väčšia porcia kávy s teplým mliekom). 

  Španieli sa chvália vynikajúcim vínom. Existuje tu 40 vinárskych oblastí, ktoré sú prísne chránené a víno z nich nesie označenie D.O. (denominácíon de origen). Najznámejšia oblasť je jednoznačne Rioja, odkiaľ pochádza skvelé víno. Obľúbená je tiež Cava - španielske šumivé víno, ktoré sa vyrába "šampanskou metódou". 

  Z piva v Španielsku zoženiete všetky známe európske značky. Z domácich musíte ochutnať určite Estrellu. Pivo fľaškové sa objednáva ako cerveza, pokiaľ chcete točené, požiadajte: "una caňa por favor."