Španielsko Španielsko

 • Sviatky a udalosti

  Ak sa v Európe ešte dodržiavajú tradície a slávenie sviatkov, v najväčšej miere je to práve v Španielsku. Oslavy sú vskutku veľkolepé - tanečné sprievody, ohňostroje, masky a zábavy až do rána.  

  Cestou do Španielska je vhodné informovať sa, či sa vo vami zvolenom termíne neobjaví nejaký štátny sviatok. Úrady a niektoré obchody sú počas sviatkov nekompromisne zatvorené. Okrem celoštátnych sviatkov sa môžete stretnúť tiež so sviatkami jednotlivých regiónov alebo miest.  

  1. január - Nový rok  
  6. január - Traja králi  
  Zelený štvrtok a Veľký piatok - pohyblivý dátum podľa Veľkej noci  
  1. máj - Sviatok práce  
  15. august - Sviatok nanebovzatia Panny Márie  
  12. október - Štátny sviatok Španielska  
  1. november - Sviatok všetkých svätých  
  6. december - Deň španielskej ústavy  
  8. december - Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie  
  25. december - Vianoce  


  Krôčik po krôčiku  

  Pokiaľ sa do Španielska chystáte v januári, navštívte slávnosti bubnov Tamborrada v malebnom San Sebastiane. Bubenícke sprievody mestom prebiehajú od polnoci 19. - 20.januára a ide o nezabudnuteľnú záležitosť.  

  Las Fallas  

  Oslavy na počesť "Svätého Jozefa" sú jednou z najkrajších marcových osláv na území Španielska. Valencia sa v tomto období na celý týždeň mení na jeden veľký ohňostroj. Tancuje sa, víno a alkohol tečú prúdom od polnoci do polnoci a stavajú sa obrovské farebné sochy z dreva, polystyrénu a papiera (Sv. Jozef je patrónom tesárov). Najkrajšia socha putuje do múzea, ostatné končia v plameňoch.  

  San Juan  

  Oslava leta prebieha od Valencie po Alicante a je to jeden z najpríťažlivejších sviatkov pre turistov. Oslavuje sa počas najkratšej noci v roku z 23. na 24. júna. Na plážach horia ohne, hrá hudba, tancuje sa a pije až do rána.  

  Semana Santa  

  Svätý týždeň je čisto kresťanským sviatkom. Na Veľkú noc vyrážajú španielske rodiny sviatočne oblečené do ulíc, kde sledujú proces pripomínajúci stredovekú inkvizíciu. Doprava je v mestách celkom zastavená a pre Španielov je to doba, kedy majú čas stretnúť sa s priateľmi pri poháriku dobrého vína.  

  San Fermín  

  San Fermín je preslávený sviatok býkov v španielskej Pamplone a jeho začiatok pripadá na 6.júla. Preslávil sa hlavne vďaka behu odvážlivcov pred rozzúrenými býkmi ulicami mesta.  

  La Tomatio  

  Jedným z najbláznivejších španielskych festivalov je rozhodne ten paradajkový na území Valencie. Oslavuje sa v auguste a jeho súčasťou je najväčšia paradajková bitka sveta.  

  Cava week  

  September patrí v Katalánsku oslavám španielskej verzie šampanského. Najbúrlivejšie oslavy prebiehajú v Sant Sadurní d´Anoia, kolíske tohto vynikajúceho nápoja. Oslavy začínajú príchodom kráľovnej Cavy s družinou, hrá tradičná hudba, usporadúvajú sa cyklistické preteky, výstavy a nesmie chýbať ani preslávená španielska kuchyňa.