Španielsko Španielsko

 • Mena, ceny, nákupy

  Španielsko je členom Európskej Únie a od roku 2002 je oficiálnou menou EURO. Milým prekvapením pre vás bude, že patrí medzi najlacnejšie krajiny západnej Európy. Ceny potravín sú porovnateľné s cenami u nás. Hlbšie do vrecka budete musieť siahnuť v turisticky obľúbených letoviskách.   Väčšina španielskych hotelov ponúka služby all inclusive a na východnom pobreží sa skutočne vyplatí stravu v hoteli zaplatiť. Pokiaľ sa budete spoliehať na vlastné vrecká, zaplatíte za pečivo od 0,5 eur, ovocie a zeleninu 1 euro za kilogram. Bol by hriech navštíviť Španielsko a neochutnať vynikajúce víno. Za fľašu stolového vína zaplatíte približne 2 eurá, kvalitnejšie víno zoženiete od 3,5 eura. Podobné ceny sú aj pri pive. Za večeru v reštaurácii zaplatíte od 10 do 20 eur. Zmrzlina vás vyjde asi na 2 eurá. Výška prepitného v reštauráciách sa uvádza od 5 % do 10 %.  

  Ak idete za nákupmi, majte na pamäti, že v Španielsku sa vyplatí kúpiť kožený tovar - bundy, kabelky, topánky. Ich cena oproti SR je neporovnateľná, rovnako ako aj kvalita. Vhodným darčekom je tiež kvalitné španielske víno (Rioja), sangria či brandy. Pokiaľ chcete vybrať drahší darček, rozhliadnite sa po zlatých a strieborných šperkoch. Nakupovať sa tu vyplatí aj kozmetika a parfumy. Medzi tradičné suveníry patrí keramika, koberce a krajky. Deti potešia vynikajúce španielske cukrovinky a gurmáni si dovezú kvalitný olivový olej a korenie. Pri návšteve Barcelony sa často stretnete so suvenírmi s podpisom geniálneho architekta Antonia Gaudího. Okrem malých obchodov a pouličných stánkov navštívte preslávený obchodný dom El Corte Inglés alebo Maremagnum.  

  Ak ste milovníkmi cudzokrajných rastlín a zvierat, nezabudnite, že Španielsko podpísalo medzinárodnú dohodu o zákaze obchodu s ohrozenými druhmi zvierat a rastlín CITES. Za porušenie tejto zmluvy vám môže hroziť nielen vysoká pokuta!  

  Bežné výdaje plaťte radšej v hotovosti. Na bankomaty narazíte v každom väčšom meste či v hoteli. Platiť kreditnou kartou (VISA, Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club) je bežné v obchodných domoch, drahších reštauráciách a hoteloch.  

  Väčšina reštaurácií, hotelov, veľké obchody aj autopožičovne akceptujú medzinárodné kreditné karty (môže sa vám stať, že po vás budú pri platbe požadovať pas).

 • Orientačné ceny

  chlieb - od 0,65 eura