Španielsko Španielsko

 • Mena, ceny, nákupy

  Španielsko je členom Európskej Únie a od roku 2002 je oficiálnou menou EURO. Milým prekvapením pre vás bude, že patrí medzi najlacnejšie krajiny západnej Európy. Ceny potravín sú porovnateľné s cenami u nás. Hlbšie do vrecka budete musieť siahnuť v turisticky obľúbených letoviskách.   Výška prepitného v reštauráciách sa uvádza od 5 % do 10 %.  

  Ak idete za nákupmi, majte na pamäti, že v Španielsku sa vyplatí kúpiť kožený tovar - bundy, kabelky, topánky. Ich cena oproti SR je neporovnateľná, rovnako ako aj kvalita. Vhodným darčekom je tiež kvalitné španielske víno (Rioja), sangria či brandy. Pokiaľ chcete vybrať drahší darček, rozhliadnite sa po zlatých a strieborných šperkoch. Nakupovať sa tu vyplatí aj kozmetika a parfumy. Medzi tradičné suveníry patrí keramika, koberce a krajky. Deti potešia vynikajúce španielske cukrovinky a gurmáni si dovezú kvalitný olivový olej a korenie. Pri návšteve Barcelony sa často stretnete so suvenírmi s podpisom geniálneho architekta Antonia Gaudího. Okrem malých obchodov a pouličných stánkov navštívte preslávený obchodný dom El Corte Inglés alebo Maremagnum.  

  Ak ste milovníkmi cudzokrajných rastlín a zvierat, nezabudnite, že Španielsko podpísalo medzinárodnú dohodu o zákaze obchodu s ohrozenými druhmi zvierat a rastlín CITES. Za porušenie tejto zmluvy vám môže hroziť nielen vysoká pokuta!  

  Bežné výdaje plaťte radšej v hotovosti. Na bankomaty narazíte v každom väčšom meste či v hoteli. Platiť kreditnou kartou (VISA, Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club) je bežné v obchodných domoch, drahších reštauráciách a hoteloch.  

  Väčšina reštaurácií, hotelov, veľké obchody aj autopožičovne akceptujú medzinárodné kreditné karty (môže sa vám stať, že po vás budú pri platbe požadovať pas).

 • Orientačné ceny

  Mlieko (bežné), (1 liter) 0.95 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 1.17 €
  Ryža (biela), (1kg) 1.28 €
  Vajcia (bežné) (12) 2.37 €
  Miestny syr (1kg) 11.06 €
  Kuracie rezne (1kg) 6.92 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 11.66 €
  Jablká (1kg) 1.94 €
  Banán (1kg) 1.69 €
  Pomaranče (1kg) 1.62 €
  Paradajka (1kg) 2.05 €
  Zemiaky (1kg) 1.34 €
  Cibuľa (1kg) 1.45 €
  Šalát (1 hlava) 1.02 €