Španielsko Španielsko

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Letecky, autobusom, autom, na bicykli, po vlastných? Porovnajte si časové a finančné možnosti a zvoľte najlepšiu cestu.  

  Letecky  

  Letecká doprava je najrýchlejším spôsobom, akým sa do krajiny dostať. V Španielsku je takmer 50 letísk, najvyužívanejšie sú samozrejme v Barcelone a Madride. Ceny za letenku sa líšia podľa spoločnosti a dátumu rezervácie.  

  Autobusom  

  Mnoho cestovných kancelárií využíva pri zájazdoch do Španielska autobusovú dopravu. Časovo je cesta trošku náročnejšia, trvá približne 26 hodín. V dnešnej dobe a vybavenosti autobusov už však ani to nie je veľkou prekážkou.  

  Autobusom sa v Španielsku prepravíte pomerne ľahko. Cestná sieť je hustá, a tak sa z prímorských oblastí dostanete do vnútrozemia, Madridu či Barcelony veľmi ľahko. Najznámejšími spoločnosťami sú Auto-re, Dalbus či Alsa. Linky sú vybavené klimatizáciou a ceny sú vyššie než u nás.  

  Vlakom  

  Vlakové spojenie do Španielska samozrejme existuje, ale nejedná sa o rýchlu a lacnú záležitosť.  

  Železničná sieť je v Španielsku hustá a vlakové súpravy sú na vysokej úrovni. Cestovné je opäť vyššie než v SR. Narazíte ale aj na turistické vlaky, ktoré v cene zahŕňajú nielen cestovné, ale aj ubytovanie, stravovanie a výlety vrátane vstupov. Nezriedka sa vo vlaku stretnete so živou hudbou a hudobníkmi, ktorí spríjemňujú cestu turistom a privyrábajú si na živobytie.  

  Autom  

  Pokiaľ si trúfnete na niekoľkohodinový maratón, môžete zvoliť vlastnú dopravu. Španielsko sa chváli rozsiahlou cestnou dopravou v dĺžke 700 000 km, z nich približne 11 000 km pripadá na cesty diaľničného typu.  

  Námornícka doprava  

  Zo Španielska si môžete urobiť výlet na Baleárske ostrovy. K najvýznamnejším prístavom patrí Barcelona, Valencia a Algeciras. Ak budete mať šťastie, zoženiete lístok Barcelona - Menorca už za 39 EUR.