Španielsko Španielsko

 • Zaujímavé miesta

  Dych berúca metropola Katalánska  

  Barcelona je pulzujúcim srdcom Španielska. Miestnych obyvateľov však Španielmi radšej nenazývajte, hrdo sa hlásia k metropole Katalánska. Jedinečný podpis na tomto meste zanechal kontroverzný architekt Antonio Gaudi. Casa Mia, Casa Battlo, park Güell alebo Sagrada Família - to všetko je ovplyvnené Gaudího nezameniteľným rukopisom. Okrem architektonických skvostov od tohto génia sa Barcelona pýši celým radom najrôznejších múzeí, úchvatnou gotickou štvrťou a stovkami romantických zákutí či námestiami s oranžovými pomarančovníkmi. Športoví nadšenci budú hľadať najmä olympijský štadión nad mestom. Futbaloví fanúšikovia môžu zavítať na preslávený Camp Nou s múzeom mapujúcim históriu klubu FC Barcelona. Pokiaľ idete za nákupmi, zavítajte do presláveného obchodného centra El Corte Inglés alebo Maremagnum. V Barcelone musíte ochutnať tiež pouličný predaj - trebárs na triede La Rambla alebo niektorom z trhovísk. Pokiaľ máte viac času, zájdite si na jednej z krásnych plachetníc kotviacich v prístave na neďaleké Baleárske ostrovy.  

  Španielsko ponúka jedny z najdlhších a najkrajších pláží Európy. Costa Brava je zrejme najznámejším letoviskom. Vďaka svojej polohe na severe krajiny je obľúbená, okrem iného, aj pre svoju ľahkú dostupnosť. Členité kamienkové pláže, ktoré sa v polovici menia na piesočnaté, obklopuje skalnaté pobrežie. Rovnako je na tom aj Costa dourada (Zlaté pobrežie). Rozprestiera sa južne od Barcelony a okrem svojich pláží láka turistov historickým mestom Tarragona.  

  Mesto, kde sa začína žiť o polnoci  

  Pokiaľ ste pred návštevou Madridu stihli návštevu Barcelony, pravdepodobne nebudete ničím nadšení - teda po architektonickej stránke. Madrid je moderné mesto, ktoré ponúka bohaté kultúrne a spoločenské vyžitie. Patrí medzi európske metropoly s vysokým množstvom galérií a múzeí.  

  Andalúzia  

  Slnečná Andalúzia patrí medzi najnavštevovanejšie oblasti Španielska. Costa del Sol - alebo Slnečné pobrežie - láka turistov na 300 slnečných dní v roku. Z historických krás sa vyplatí obdivovať Malagu. Vďaka pôsobeniu najrôznejších kultúr zažijete prehliadku skrz kontinenty a storočia. Milovníci umenia vedia, že Malaga je rodiskom významného maliara Pabla Picassa. Nie je preto prekvapením, že v Malage nájdete Picassovo múzeum so stálou výstavou jeho diel. Príjemnou prechádzkou a historickou bodkou je pevnosť Alcazaba s krásnym amfiteátrom.  

  Mallorca  

  Najväčšie z Baleárskych ostrovov leží na východ od španielskej pevniny. Na rozdiel od Ibizy, ktorá je preslávená svojimi letnými večierkami pre zlatú mládež Európy, je miestom kontrastov - každý si nájde svoje. Hlavné mesto ostrova Palma de Mallorca je historické miesto s úzkymi uličkami, romantickými prístavom a bohatým spoločenským životom. Má svoje vlastné trhy, sviatky a nezameniteľný životný rytmus.  

  Kanárske ostrovy  

  Aj keď sú od španielskej pevniny vzdialené, nie sú celkom nezávislé. Kanárske ostrovy sú veľmi rozmanité a svoje si tu nájde skutočne každý. Patrí medzi najnavštevovanejšie dovolenkové destinácie celého sveta a niet sa čomu diviť. Pre Európanov exoticky vyzerajúce čierne pláže, pestrofarebné kvety, palmy a gýčovité sopky dodávajú dovolenke úžasnú kulisu. Bohužiaľ, na kráse jej uberá práve čulý cestovný ruch a davy ľudí túžiacich po pokoji.