Španielsko Španielsko

 • Flóra

  V krajine, ktorá tvorí most medzi Afrikou a Európou, nebude prekvapením, že rovnako ako sa tu prelínajú kultúry, mieša sa tu aj vegetácia. Dochádza tu k prelínaniu stredomorského, stredoeurópskeho a severoafrického rastlinstva.  

  Španielska flóra patrí medzi najpočetnejšie v Európe a počíta sa na 8000 druhov, ktoré boli v mnohých prípadoch do krajiny prinesené ľuďmi - najmä v oblasti poľnohospodárstva. Na severe krajiny nájdete prevažne listnaté a ihličnaté lesy, tie hľadajte hlavne v Pyrenejach. Prevláda tu stredoeurópska fauna - dub, gaštan, buk. Z kríkov je tu hlavne hloh, cezmína a moruša. Podrasty tvorí papradie a vresy.  

  Väčšinu juhozápadnej časti Španielska pokrývajú pastviny. Objavujú sa tu tiež početné druhy liečivých rastlín. Centrálna plošina - Meseta - je pokrytá suchomilnou trávou, aromatickými kríkmi a tŕnitými stromami. V suchých oblastiach sa menia rozsiahle vresoviská s porastmi krušpánu a papradia. Vo vysokých polohách sa miestami objavuje len polárna vŕba a nízke nekvitnúce rastliny.  

  Ovocie a zelenina sa pestujú prevažne v prímorských oblastiach, kde nie je problém so zásobovaním vodou. Zo stromov tu najčastejšie stretneme pínie, borovice, duby, rohovníky, oleandre, myrty a palmy. Z voňavých kríkov sa tu skvele darí mäte, levanduli, šalvii a tymianu. V Granade prevažuje severoafrické rastlinstvo, tuje a olivy.  

  Nesmieme zabudnúť ani na krásavca menom citrónovník a pomarančovník, ktoré nájdete po celej rozlohe španielskeho polostrova. Rovnako dobre sa tu darí vinnej réve.