Španielsko Španielsko

  • Zdravie

    Lekárska starostlivosť je v Španielsku na rovnako dobrej úrovni ako v ostatných štátoch Európskej únie. Občania Slovenska majú od 1. júna 2004 nárok na lekárske ošetrenie v členských krajinách EÚ. K tomu je potrebné vyzdvihnúť si vo svojej zdravotnej poisťovni v SR formulár E-111, ktorý v cudzine slúži na uplatnenie nárokov zo zdravotného poistenia. Slovenskí občania, ktorí sa budú chcieť liečiť v zahraničí, však musia počítať s platením spoluúčasti. V Španielsku ide o 40% spoluúčasť pri hradení ceny liekov. Spoluúčasť sa dá vyriešiť komerčným pripoistením. Pre turistické cesty sa odporúča kombinácia formulára E-111 a komerčného cestovného poistenia. V štátoch EÚ však nebude možnosť liečiť sa bez obmedzení. Pre bližšie informácie odporúčame obrátiť sa na príslušnú zdravotnú poisťovňu v SR alebo na Centrum medzištátnych úhrad: www.cmu.cz/languages/sk_turisti.htm. 

    Aj keď budete pripoistený, môže sa stať, že budete nútení za ošetrenie platiť v hotovosti. V tomto prípade si starostlivo uchovajte všetky zloženky a potvrdenia, ktoré budete potrebovať pre preplatenie tejto starostlivosti v SR. V lekárňach sa platí v hotovosti a opäť požadujte potvrdenky o zaplatení.  

    V Španielsku vám žiadne vážne ochorenia nehrozia a pre pobyt nie je odporúčané žiadne očkovanie. Dávajte si skôr pozor na hygienické návyky a jedlo v pouličných fastfoodoch. Voda v hoteloch je pitná, nemusíte sa teda obávať piť nebalenú vodu alebo sa vyhýbať ľadu v nápojoch. Každopádne platí, že je vhodné pribaliť si základné lieky na bolesť hlavy, nachladnutie, nevoľnosť a lieky, ktoré bežne užívate. Hodí sa tiež masť na opary, opaľovací krém, panthenol, poprípade kvapky do očí.