Veľká Británia - Vodopád Gaping Hill

Jaskynný systém Gaping Hill je ukrytý pod zemou v grófstve North Yorkshire. Verejnosti sa otvára dvakrát do roka a je skutočne o čo stáť. Prehliadky pre amatérov organizuje klub jaskyniarov Bradford Pothole Club za cenu 15 £ na osobu. 90 minútová trasa začína nad dedinou Clapham a dovedie vás až do hlavnej siene obrích rozmerov, kde uvidíte najväčšie britský vodopád. Začínajú už na povrchu a padájú neskutočných 98 metrov. So sebou si vezmite nepremokavé oblečenie, rukavice, obuv a fotoaparát. Helmy sú na zapožičanie.

Prvý zostup do jaskynného komplexu vykonal v roku 1895 francúzsky priekopník speleológie Édouard-Alfred Martel. Do útrob jaskyne, o ktorej sa hovorilo, že je bránou do pekiel, zostúpil po lanovom rebríku a svietil si sviečkou. Dnešní dobrodruhovia používajú čelovky a pri vstupe zlaňujú po 109 metrov dlhom lane. Jeho nosnosť je 125 kilogramov. Najprv sa ocitnú v úplnej tme. Do hlavnej siene však preniká svetlo z miesta, kde voda padá pod zem. Od vodopádu Gaping Hill vedie spleť chodieb na všetky strany. Až v roku 1983 priestor preskúmali jaskynní potápači a objavili nadväznosť na neďalekú jaskyňu Ingleborough Cave. Tá je verejnosti prístupná a skrýva krásnu kvapľovú výzdobu. Ak patríte k milovníkom speleológie, sledujte stránky miestneho klubu a nenechajte si ujsť obdobie, kedy sa Gaping Hill znovu otvorí verejnosti

Publikované: 26.02.2018

Poistenie FAKTOR 100 ku zájazdu ZADARMO!

Vyberte si svoju dovolenku na Invia.sk a ku každému zájazdu dostanete exkluzívne poistenie FAKTOR 100, ktoré Vám zabezpečí 100% odlet na dovolenku.

Novinky súťaže akcie