Turecko Turecko

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara
Štátne zriadenie: demokratická republika
Náboženstvo: zastúpený je islam a kresťanstvo
Úradný jazyk: Oficiálnym jazykom je turečtina, použiť môžete aj angličtinu a nemčinu
Časový posun: + 1hodina

Turecko - zájazdy od 417 EUR

O TURECKUTurecko leží na dvoch kontinentoch 

Vďaka svojej rozlohe je podnebie v Turecku veľmi rozmanité. Klíma prevláda väčšinou subtropická s horúcimi letami a miernejšími zimami. Výnimkou je východ krajiny, ktorý má v priebehu celého roka nižšie teploty. Pobrežie Turecka lemujú vody Stredozemného mora na juhu, Čierneho mora na severe, na západe krajiny mora Egejského a na severozápade mora Marmanského. Celková dĺžka tureckého pobrežia dosahuje 7 200 km. 

Dve odlišné turecké časti - Antalya a Thrákie 

Turecko môžeme rozdeliť na dve časti. Menšia z nich, Thrákie, leží ako jediná na Európskom kontinente. Jej povrch je podobný prímorským oblastiam Balkánu a oproti zvyšku krajiny je pomerne nížinatý. Pobrežie Stredozemného a Egejského mora je preslávené vďaka zeleným údoliam a mierne sa zdvíhajúcim pahorkatinám. Podnebie je teplejšie, s horúcim letom a vlhkými zimami. Teplota vzduchu sa v Istanbule pohybuje okolo 30°C, na pobrežiach Stredozemného mora vyšplhá ortuť aj k 40°C. V zime sa ručička na teplomere pohybuje okolo 0°C. Čiernomorské pobrežie je oblasťou s najväčším množstvom zrážok v roku a vďaka tomu patrí i medzi najúrodnejšie časti Turecka. Má miernu klímu a vyššiu vlhkosť vzduchu než je obvyklé v ostatných oblastiach. 

Ázijská časť krajiny je rozdelená na dve časti, strednú a východnú Antalyu. Stredná Antalya je tvorená hlavne náhornou plošinou. Medzi tie najznámejšie patrí pohorie Taurus, ktoré sa rozpína po celom jej južnom okraji. Sneh sa na svahoch hôr udrží po celý rok. Typické sú tu horúce a suché letá s teplotami okolo 40°C. Zimy bývajú kruté, s teplotou vzduchu aj -25°C. 

Západná Antalya je miestom zdanlivo nehostinným, s množstvom kamenitých hôr a oblastí. Je to oblasť vhodná pre milovníkov divokej prírody a horskej turistiky. Pri hraniciach s Arménskom sa v Arménskom pohorí do výšky 5165 m týči bájna hora Ararat. Počasie je tu v priebehu celého roka chladnejšie než v ostatných častiach Turecka. V lete sa teploty vyšplhajú viackrát aj k 35°C, v zime môže byť v najvyšších oblastiach i - 48°C. 

Turecké kúpele 

Turecké kúpele hamam sú preslávené po celom svete. Patria k veľmi navštevovaným turistickým atrakciám každého tureckého mesta, preto by ste si ich návštevu rozhodne nemali nechať ujsť. Kúpeľné procedúry sú vždy rozložené do niekoľkých miestností, z nich každá plní presne jeden konkrétny účel. Výsledné komplexné ošetrenie má blahodarné relaxačné a revitalizačné účinky nielen na unavené telo, ale aj na každodenný stres. 

Omamné vodné fajky

Turecké vodné fajky sú produktom ďalekosiahlej tradície a patria medzi tie najčastejšie suveníry v Turecku. Na výber sú fajky najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí a vyberať si môžete aj z prevedení v niekoľkých rôznych materiáloch. Pri kúpe sa neunáhlite a určite nezabudnite ani na kvalitný turecký tabak. Ponuka jeho vôní a príchutí je až nepreberne široká.

Turecko - zájazdy od 417 EUR

Najnovšie recenzie Turecko

Celkom: 6,2 Hotel by potřeboval omladit.Jídlo slušné.

 • 6 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 6 Okolie
 • 5 Cena

Celkové zhrnutie
Hotel by potřeboval omladit.Jídlo slušné. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Obyčejné

Strava
Výborná

Služby hotela
Čisto

Pláž
Pozvolný přístup do moře.

Jaroslava K., 30.01.2018, Dátum pobytu: 6.10. - 13.10.2017
Oblasť: Turecko Turecko, Belek, Hotel: Crystal Tat Beach Golf Resort & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Vynikajúca dovolenka, tento rok sa tam opäť vrátime. Kto má rád nakupovanie, lepšie možnosti ako sú v okolí hotela nenájde ani v Antalyi....

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Vynikajúca dovolenka, tento rok sa tam opäť vrátime. Kto má rád nakupovanie, lepšie možnosti ako sú v okolí hotela nenájde ani v Antalyi. Je to menší hotelový komplex, ktorý ponúka naozaj všetko. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Izby a balkóny sú menšie, je možné priamo v hoteli si doplatiť za väčšiu izbu. Nie je to však potrebné.

Strava
Strava bola vynikajúca a rozmanitá. Každý večer boli na terase pripravované rôzne gurmánske špeciality. V priebehu dňa na každom rohu v hoteli doslova vyskakovalo jedlo a nápoje. Hotel má dlhoročného stabilného šéfkuchára, ktorý naozaj osobne dbá na to, aby bolo jedlo na vynikajúcej úrovni.

Služby hotela
Jediné mínus by som dala recepčným, ktorí zvýhodňovali nemeckých klientov a naozaj neboli príliš ústretoví, ale v podstate ich počas dovolenky ani nepotrebujete. Musím oceniť služby personálu, ktorý mal stánok v blízkosti pláže, naozaj sa príkladne starali o všetkých turistov a vyriešili vždy akýkoľvek problém. Pri najmenšej sťažnosti hneď všetko uviedli na pravú mieru.

Pláž
Nádherná pláž vhodná aj pre tie najmenšie detičky. Krásne sedenie pri pláži, všade siete na ležanie. Oplatí sa prenajať si za 20€ na deň plážový “domček” - ku ktorému máte sieť na ležanie, 2 lehatka, stolík a stoličky. Pre rodiny s deťmi je to ideálne. Na pláži bola nezabudnuteľným zážitkom penová párty, ktorá mala naozaj fantastickú atmosféru a to aj napriek tomu, že v polovici októbra už bolo takmer po sezóne...

Magda, 29.01.2018, Dátum pobytu: 30.9. - 14.10.2017
Oblasť: Turecko Turecko, Antalya, Hotel: Delphin Diva Premiere

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9,8 Vynikající

 • 10 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Vynikající Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj ve family suits vynikající

Strava
Strava výborná ale zažil jsem v Turecku již lepší (Magic Life, Pegasosy)

Služby hotela
Jako vždy vynikající

Pláž
Výborná

Jiří H., 29.01.2018, Dátum pobytu: 28.9. - 5.10.2017
Oblasť: Turecko Turecko, Belek, Hotel: Papillon Zeugma

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (1)

Celkom: 7,4 Klinet byl ubytovaný v jiném hotelu, než měli v cestovní smlouvě. Hotel byl nižší kvality a nebyli s ubytováním spokojeni. Okolí hotelu,...

 • 6,5 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 8 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Klinet byl ubytovaný v jiném hotelu, než měli v cestovní smlouvě. Hotel byl nižší kvality a nebyli s ubytováním spokojeni. Okolí hotelu, pláže atd to bylo vše v pořádku. Zobraziť celú recenziu

Anonym, 29.01.2018, Dátum pobytu: 6.10. - 13.10.2017
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Lyra Resort

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (1)

Celkom: 10 Dovolenka na jednotku, akurát mi nevyhovoval čas príletu, v noci...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Dovolenka na jednotku, akurát mi nevyhovoval čas príletu, v noci... Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytovanie super, hotel síce dosť veľký, ale zvykli sme si.

Strava
Strava super

Služby hotela
My sme sa chodili iba kúpať, ale v reštauráciách som si všimla, že čašníci si viac všímali hlavne Rusov...

Pláž
Pláž čistá, udržiavaná, prístu dobrý, z hotela cez areál a krátku promenádu cca 2 minuty pešo.

Iveta K., 28.01.2018, Dátum pobytu: 25.7. - 1.8.2017
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Royal Taj Mahal

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Turecko

Potrebujete poradiť?

Po-Ne 7-22 hod +421 2 2064 8220