Turecko Turecko

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara
Štátne zriadenie: demokratická republika
Náboženstvo: zastúpený je islam a kresťanstvo
Úradný jazyk: Oficiálnym jazykom je turečtina, použiť môžete aj angličtinu a nemčinu
Časový posun: + 1hodina

Turecko - zájazdy od 407 EUR

O TURECKUTurecko leží na dvoch kontinentoch 

Vďaka svojej rozlohe je podnebie v Turecku veľmi rozmanité. Klíma prevláda väčšinou subtropická s horúcimi letami a miernejšími zimami. Výnimkou je východ krajiny, ktorý má v priebehu celého roka nižšie teploty. Pobrežie Turecka lemujú vody Stredozemného mora na juhu, Čierneho mora na severe, na západe krajiny mora Egejského a na severozápade mora Marmanského. Celková dĺžka tureckého pobrežia dosahuje 7 200 km. 

Dve odlišné turecké časti - Antalya a Thrákie 

Turecko môžeme rozdeliť na dve časti. Menšia z nich, Thrákie, leží ako jediná na Európskom kontinente. Jej povrch je podobný prímorským oblastiam Balkánu a oproti zvyšku krajiny je pomerne nížinatý. Pobrežie Stredozemného a Egejského mora je preslávené vďaka zeleným údoliam a mierne sa zdvíhajúcim pahorkatinám. Podnebie je teplejšie, s horúcim letom a vlhkými zimami. Teplota vzduchu sa v Istanbule pohybuje okolo 30°C, na pobrežiach Stredozemného mora vyšplhá ortuť aj k 40°C. V zime sa ručička na teplomere pohybuje okolo 0°C. Čiernomorské pobrežie je oblasťou s najväčším množstvom zrážok v roku a vďaka tomu patrí i medzi najúrodnejšie časti Turecka. Má miernu klímu a vyššiu vlhkosť vzduchu než je obvyklé v ostatných oblastiach. 

Ázijská časť krajiny je rozdelená na dve časti, strednú a východnú Antalyu. Stredná Antalya je tvorená hlavne náhornou plošinou. Medzi tie najznámejšie patrí pohorie Taurus, ktoré sa rozpína po celom jej južnom okraji. Sneh sa na svahoch hôr udrží po celý rok. Typické sú tu horúce a suché letá s teplotami okolo 40°C. Zimy bývajú kruté, s teplotou vzduchu aj -25°C. 

Západná Antalya je miestom zdanlivo nehostinným, s množstvom kamenitých hôr a oblastí. Je to oblasť vhodná pre milovníkov divokej prírody a horskej turistiky. Pri hraniciach s Arménskom sa v Arménskom pohorí do výšky 5165 m týči bájna hora Ararat. Počasie je tu v priebehu celého roka chladnejšie než v ostatných častiach Turecka. V lete sa teploty vyšplhajú viackrát aj k 35°C, v zime môže byť v najvyšších oblastiach i - 48°C. 

Turecké kúpele 

Turecké kúpele hamam sú preslávené po celom svete. Patria k veľmi navštevovaným turistickým atrakciám každého tureckého mesta, preto by ste si ich návštevu rozhodne nemali nechať ujsť. Kúpeľné procedúry sú vždy rozložené do niekoľkých miestností, z nich každá plní presne jeden konkrétny účel. Výsledné komplexné ošetrenie má blahodarné relaxačné a revitalizačné účinky nielen na unavené telo, ale aj na každodenný stres. 

Omamné vodné fajky

Turecké vodné fajky sú produktom ďalekosiahlej tradície a patria medzi tie najčastejšie suveníry v Turecku. Na výber sú fajky najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí a vyberať si môžete aj z prevedení v niekoľkých rôznych materiáloch. Pri kúpe sa neunáhlite a určite nezabudnite ani na kvalitný turecký tabak. Ponuka jeho vôní a príchutí je až nepreberne široká.

Turecko - zájazdy od 407 EUR

Najnovšie recenzie Turecko

Celkom: 8,6 Spokojenost,jel bych do tohoto hotelu za tu cenu znovu.

 • 7,5 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Spokojenost,jel bych do tohoto hotelu za tu cenu znovu. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoje byl pouze s malou terasou, pro jednoho OK, pro dva nevyhovující.

Strava
ok.

Služby hotela
Nefungovala televize a 3 dny po sobě jsem volal na recepci, přislibili opravu a NIC.

Pláž
Přístup k pláži OK.

Jaroslav Maixner, 09.04.2018, Dátum pobytu: 28.3. - 4.4.2018
Oblasť: Turecko Turecko, Belek, Hotel: Spice Hotel & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Spice hotel_pohled od bazénu 1 fotografia

Celkom: 5,8 Jen chci informovat o tom,že ano sloučili dva resorty dohromady. Ale ten původní Paradais vloni byl stale zavřený, takže studia bohužel...

 • 5,5 Ubytovanie
 • 5 Strava
 • 9 Okolie
 • 4 Cena

Celkové zhrnutie
Jen chci informovat o tom,že ano sloučili dva resorty dohromady. Ale ten původní Paradais vloni byl stale zavřený, takže studia bohužel nejsou !!!!!! Fotky jsou namíchne ze dvou hotelů, ale šoupnou vás do toho vybydleneho. Za ty penize je to předražené. Jen pláž je kouzelná. I jídlo se hrozně pohoršilo. Kde jsou ty časy, když se luxusně vařilo !!!!! Proto pozor na to ,ten hotel nám CK 2x prodal a byl vždy zavřený !!!!!!!

Byli jsme tam 3x a vždy super,jen poslední dva roky průšvih a CK vždy lhala Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokud to od loňska nezrekonstruovali,je to vybydlene

Strava
Pohoršili se ,nic moc

Služby hotela
Jakž takž

Pláž
Kouzelná a velká

Anonym, 08.04.2018
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Paradise Side Beach

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9,4 S dovolenou jsme byly velmi spokojené, nenarazily jsme na jakýkoliv problém. Vřele doporučujeme!

 • 9,5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
S dovolenou jsme byly velmi spokojené, nenarazily jsme na jakýkoliv problém. Vřele doporučujeme! Zobraziť celú recenziu

Natálie Kupková, 26.03.2018, Dátum pobytu: 26.8. - 7.9.2017
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Saray Regency

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (2)

Celkom: 6 Hotel Side Sedef je malý, jednoducho a účelne zariadený hotel (viď foto), ktorý má síce najlepšie roky za sebou, ale pokiaľ ste celý deň...

 • 6 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 7 Okolie
 • 5 Cena

Celkové zhrnutie
Hotel Side Sedef je malý, jednoducho a účelne zariadený hotel (viď foto), ktorý má síce najlepšie roky za sebou, ale pokiaľ ste celý deň pri mori a využívate ho len na prespatie, tak Vám bude postačovať. Navyše ak čakáte luxus, tak potom si treba zaplatiť 5* hotel. Avšak výzdoba tipu: umelé a molitánové kvety s alobalom obalenými črepníkmi v reštaurácií, sa tam vôbec nehodí a radšej by tam nemali mať nič ako toto (viď foto).

Výhodou tohoto hotela je: blízkosť pláže (cca 200 m od hotela), blízkosť historickej časti mesta Side (cca 2 km od hotela), nákupy v Manavgate (cca 8 km od hotela) a hlavne krásna promenáda určená na dlhé prechádzky. V Turecku treba pri nákupoch zjednávať a zjednávať, najlepšie nakúpite, keď pôjdete ako my na konci septembra (teplota vzduchu 31 st. voda 27 st), vtedy Vám dajú najväčšie zľavy a ešte lepšie ceny majú v Manavgate na trhu, kde sa doveziete tzv. dolmušou = mini autobus, na ktorý stačí mávnuť a šofér Vám bez problémov hocikde zastaví, vôbec nemusíte ísť až k autobusovej zastávke.

Cesta lietadlom bola bez problémov, akurát cestou späť sme mali meškanie vyše pol hodiny. V lietadle sme dostali malú bagetu s tvrdým syrom a pohár vody alebo kávy a celý čas (pokyny pre zapnutie pásu, ako postupovať v prípade problémov či nasadenie masky) rozprávajú len po anglicky, takže tí, čo nevedia angličtinu, tak nerozumejú vôbec ničomu. Tak isto pán, ktorý s nami nastúpil na letisku do autobusu, sa nás spýtal, či má hovoriť po anglicky alebo nemecky, a to sme pritom boli v autobuse len Slováci. Ja som vedela po nemecky, tak som mu povedala, nech hovorí po nemecky, keďže ostatní ostali z toho v miernom šoku a prekladala som mame, čo hovorí a on keď si to všimol, tak mi potom po každej vete priložil mikrofón k ústam, aby aj ostatní cestujúci počuli preklad. :) Inak bol veľmi milý, na všetko mi v nemčine odpovedal a vysvetlil, dokonca keďže sa autobus nedostal až ku nášmu hotelu tak sa nám ponúkol, že nám on ťažké kufre odnesie a tak isto na ceste späť prišiel po nás autom a odviezol nás ku autobusu. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Plusom je výmena uterákov každý deň (ani sme ich nestihli zašpiniť a už sme mali na druhý deň opäť nové) a posteľnú bielizeň nám vymenili myslím 2 krát za 7 nocí. Každý deň bol aj vynesený kôš, umytá kúpelka a postlaté postele. Ale za celých 7 dní, čo sme tam boli, nám ani raz po uprataní izby nezamkli izbu - príde mi to dosť nebezpečné, ale našťastie nám nič nezmizlo. V izbe je funkčná klíma, stôl s 1 stoličkou a zrkadlom, malá chladnička ( v prvý deň v nej bola pol litrová plastová fľaša s pitnou vodou), televízor s cudzími programami a jedna skriňa, kde boli len dva vešiaky na zavesenie oblečenia a len jedna polička. Kúpelňa je veľmi malá, t.j. keď sedíte na wc, tak nohy máte v sprchovom kúte, ktorý je súčasťou kúpelne akurát má záves, ktorý treba dať nabok, keď si chcete sadnúť na wc. Za veľkú nevýhodu považujem to, že ako som počula od ostatných ubytovaných, tak Slovákov a Čechov dávajú na prízemie - t.j. balkón máte 1 m nad zemou a ľudia Vám tým pádom vidia do izby (vždy keď idú do reštaurácie, kde sa stravujú a chodia na nápoje) - teda ak máte izbu s výhľadom na bazén + tí, čo majú izbu nad kuchyňou ešte celé dni cítia rôzne pachy z kuchyne. Druhá varianta je ubytovávať Slovákov a Čechov na druhú stranu hotela, kde máte výhľad na starý špinavý nefunkčný hotel a na piatom poschodí vraj je navyše problém ešte aj s teplou vodou. Ak teda chcete lepšiu izbu, treba im dať tzv. "všimné" = eurá. My sme mali izbu na druhom poschodí s výhľadom na bazén (viď foto) a tak sme teplú vodu našťastie mali, ale občas bolo cítiť výpary z kuchyne, a to sme pritom neboli priamo nad ňou.

Strava
Strava bola primeraná výberu *** hotela. Bolo veľa zeleniny, výber z dvoch druhov mäsa (kuracie a mleté mäso), občas ryba, z ovocia červený a žltý melón, jablká a hrozno. Zo zákuskov boli veľmi presladené zákusky + 3 druhy pudingových zákuskov. Prílohy bola ryža, zemiaky, hranolky a cestoviny. Na raňajkách (viď foto) sme mali raz za 7 dní lievance, 3 krát praženicu, tri krát volské oko, párky boli každý deň a aj dva druhy salámy, zelenina, džemy, med, mlieko a okrem bieleho chleba na raňajky boli na striedačku zemiaky alebo hranolky. Obed jedna polievka a výber z dvoch druhov mäsa a tak isto aj večera. Z nápojov bola pitná voda, káva, čaj, horúca čokoláda a limonády (sirup zmiešaný s vodou v troch príchutiach) a z alkoholu: biele a červené víno (ktoré bolo takmer vždy minuté), pivo, ozzo (biely alkohol cca 18%) a niečo ako vodka. Na miešané drinky zabudnite, nič také nerobia - resp. robia ale to si musíte zaplatiť zvlásť. Nevýhodou bolo, že tento All inclusive, ak tak vôbec môžem nazvať raňajky, obed, olovrant (jeden suchý keksík) a večeru, bol podávaný s nápojmi len do 22.00 hod. Ak ste prišli o 22.05 hod, tak už ste si museli zaplatiť za drink a o polnoci úplne zhasli a zatvorili reštauráciu. - Preto sme tie pollitrové flašky v prvý deň čo sme našli v chladničke využívali na to, že po večeri sme ich vždy naplnili pitnou vodou, až v noci máme čo piť, resp. mama potrebovala pred spaním užiť každý večer lieky. Celé dni hrala v reštaurácií hlasno len turecká hudba, hlavne po večeri ju dali tak nahlas, ako keby nás tou hlasnou hudbou chceli vyhnať. Neskôr som to Emel a Mehmetovi vytkla a povedali, že po večeri si môžem pustiť piesne, ktoré sa mne páčia, ale až po večeri. Nevýhodou bolo, že deň pred odchodom nám na recepcii nechali odkaz, že ráno odchádzame už o 4.00 hod a kuchár nám urobil na cestu veľmi úbohý balíček (viď foto).

Služby hotela
Plusom hotela bolo, že mal veľmi milý personál, ktorí síce vedel ako tak po anglicky a jeden recepčný trošku po nemecky, no napriek tomu sa snažili vždy pomôcť. Obzvlášť milá bola Emel (barmanka), Mehmet (čašník) a milý usmievavý pán na pláži. Títo ľudia vždy slušne a s úsmevom sa snažili vyhovieť všetkým našim prianiam a za to im patrí naše veľké ĎAKUJEME. Či už to bolo doplnenie tureckého čaju, doplnenie horúcej čokolády alebo pustenie slovenských a českých piesni. Stôl a stoličky v reštaurácií boli vždy čisté, tak isto nechýbal čistý obrus. Ak niekto dojedol, tak do minúty Vám odniesli riad a to vždy s úsmevom na perách. Negatívom bol však starší zamračený pán, ktorý bol asi majiteľom hotela, lebo ten len všetko pozoroval a tak povediac brzdil personál v tom, aby nám vo všetkom vyhoveli. Akonáhle však tento starší pán zmizol, tak bolo opäť všetko vporiadku. :) Na recepcii občas chýbal recepčný a tak sme kľúč od izby len tak položili na stôl. Ak sme chceli internet, tak ten šiel len na recepcii.

Pláž
Ako som písala, tak pláž (žltý piesok s postupným klesaním) bola cca 200 m od hotela (viď foto) po promenáde. O pláž sa staral starší vždy usmiaty pán so špecifickým smiechom. Ten v momente, ako nás zbadal, tak utekal po mäkké podložky na lehátka, aby bol ihneď pri nás, len čo si vyberieme lehátka a slnečník. Každé lehátko nám omietol od piesku, položil nám naň mäkkú podložku a rozprestrel slnečník (ak sme chceli). Ešte nikdy som sa nestretla s takou ochotou pri obsluhe pláže - klobúk dole. Jedinou nevýhodou bolo, že na pláži chýbal bar, ale my sme to opäť riešili nosením pol litrovej flašky naplnenej pitnou vodou. Inak na pláži Vám ponúkajú jazdu na skútri, na banáne, alebo Vás budú ťahať za motorovým člnom na zavesenom padáku (cena pre 1 osobu 60 eur).

Anonym, 15.03.2018, Dátum pobytu: 30.9. - 7.10.2017
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Side Sedef

Bola táto recenzia užitočná? Áno (2) Nie (0)

Hotel 20 fotografií

Celkom: 4,8 Bylo by dobré, kdyby personál trochu víc uklízel stoly po hostech. Často si číšníci raději vykládali s hosty, než aby uklízeli a to někdy...

 • 4,5 Ubytovanie
 • 4 Strava
 • 6 Okolie
 • 5 Cena

Celkové zhrnutie
Bylo by dobré, kdyby personál trochu víc uklízel stoly po hostech. Často si číšníci raději vykládali s hosty, než aby uklízeli a to někdy i 20 minut, přitom si po dobu dovolené nebylo možné ani nikde sednout, jak byl hotel obsazený. Příbory na stolech dost často mastné. Na WC na recepci snad neuklízeno, Byl vidět obrovský rozdíl, jak se na pláži chovají k Českým a třeba k Německým a Ruským hostům. Pro Čecha nebylo lehátko a jakmile se objevil Rus, tak hned bylo. Tohle jsem ještě v Turecku nezažil. Co se týče jídla, pití a hotelového pokoje, bylo vše v pořádku, až na plíseň v lednici. Pokud plánujete tenhle hotel navštívit, vemte si s sebou přípravky proti komárům, je jich na hotelové pokoji spoustu. Hotel bych hodnotil spíše na 3*** Nejsme moc nároční, ale z dovolené bylo celkové zklamání. Na tenhle hotel už určitě ne. Zobraziť celú recenziu

Anonym, 04.03.2018, Dátum pobytu: 12.9. - 22.9.2017
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: PrimaSol Serra Garden (ex. Club Belinda)

Bola táto recenzia užitočná? Áno (3) Nie (0)

Všetky recenzie Turecko

Potrebujete poradiť?

Po-Ne 7-22 hod +421 2 2064 8220