Turecko Turecko

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara
Štátne zriadenie: demokratická republika
Náboženstvo: zastúpený je islam a kresťanstvo
Úradný jazyk: Oficiálnym jazykom je turečtina, použiť môžete aj angličtinu a nemčinu
Časový posun: + 1hodina

Turecko - zájazdy od 59 EUR

O TURECKUTurecko leží na dvoch kontinentoch 

Vďaka svojej rozlohe je podnebie v Turecku veľmi rozmanité. Klíma prevláda väčšinou subtropická s horúcimi letami a miernejšími zimami. Výnimkou je východ krajiny, ktorý má v priebehu celého roka nižšie teploty. Pobrežie Turecka lemujú vody Stredozemného mora na juhu, Čierneho mora na severe, na západe krajiny mora Egejského a na severozápade mora Marmanského. Celková dĺžka tureckého pobrežia dosahuje 7 200 km. 

Dve odlišné turecké časti - Antalya a Thrákie 

Turecko môžeme rozdeliť na dve časti. Menšia z nich, Thrákie, leží ako jediná na Európskom kontinente. Jej povrch je podobný prímorským oblastiam Balkánu a oproti zvyšku krajiny je pomerne nížinatý. Pobrežie Stredozemného a Egejského mora je preslávené vďaka zeleným údoliam a mierne sa zdvíhajúcim pahorkatinám. Podnebie je teplejšie, s horúcim letom a vlhkými zimami. Teplota vzduchu sa v Istanbule pohybuje okolo 30°C, na pobrežiach Stredozemného mora vyšplhá ortuť aj k 40°C. V zime sa ručička na teplomere pohybuje okolo 0°C. Čiernomorské pobrežie je oblasťou s najväčším množstvom zrážok v roku a vďaka tomu patrí i medzi najúrodnejšie časti Turecka. Má miernu klímu a vyššiu vlhkosť vzduchu než je obvyklé v ostatných oblastiach. 

Ázijská časť krajiny je rozdelená na dve časti, strednú a východnú Antalyu. Stredná Antalya je tvorená hlavne náhornou plošinou. Medzi tie najznámejšie patrí pohorie Taurus, ktoré sa rozpína po celom jej južnom okraji. Sneh sa na svahoch hôr udrží po celý rok. Typické sú tu horúce a suché letá s teplotami okolo 40°C. Zimy bývajú kruté, s teplotou vzduchu aj -25°C. 

Západná Antalya je miestom zdanlivo nehostinným, s množstvom kamenitých hôr a oblastí. Je to oblasť vhodná pre milovníkov divokej prírody a horskej turistiky. Pri hraniciach s Arménskom sa v Arménskom pohorí do výšky 5165 m týči bájna hora Ararat. Počasie je tu v priebehu celého roka chladnejšie než v ostatných častiach Turecka. V lete sa teploty vyšplhajú viackrát aj k 35°C, v zime môže byť v najvyšších oblastiach i - 48°C. 

Turecké kúpele 

Turecké kúpele hamam sú preslávené po celom svete. Patria k veľmi navštevovaným turistickým atrakciám každého tureckého mesta, preto by ste si ich návštevu rozhodne nemali nechať ujsť. Kúpeľné procedúry sú vždy rozložené do niekoľkých miestností, z nich každá plní presne jeden konkrétny účel. Výsledné komplexné ošetrenie má blahodarné relaxačné a revitalizačné účinky nielen na unavené telo, ale aj na každodenný stres. 

Omamné vodné fajky

Turecké vodné fajky sú produktom ďalekosiahlej tradície a patria medzi tie najčastejšie suveníry v Turecku. Na výber sú fajky najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí a vyberať si môžete aj z prevedení v niekoľkých rôznych materiáloch. Pri kúpe sa neunáhlite a určite nezabudnite ani na kvalitný turecký tabak. Ponuka jeho vôní a príchutí je až nepreberne široká.

Turecko - zájazdy od 59 EUR

Najnovšie recenzie Turecko

Celkom: 5,2 Krásný areál, zahrada i pláž. Tragédie - rusky hovořící návštěvníci, opravdu dokázali otrávit pobyt svoji neskutečnou neurvalostí,...

 • 6 Ubytovanie
 • 2 Strava
 • 8 Okolie
 • 4 Cena

Celkové zhrnutie
Krásný areál, zahrada i pláž. Tragédie - rusky hovořící návštěvníci, opravdu dokázali otrávit pobyt svoji neskutečnou neurvalostí, drzostí, nevychovaností, viděla jsem již dost, ale toto už byla zvěř. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Velmi dobré, jen na úklidu by mohli mnoho vylepšit, vše je o lidech a vedení. Škoda, že u tak pěkného hotelu je ubohý servis.

Strava
Každý den opravdu stejná, každý den něco chybělo - máslo ke snídani, shnilé ovoce, zmrzlina, hranolky, citrony, každý den něco došlo. Najíte se dosyta, ale nejde o gurmánský zážitek (podprůměrná závodka). Fronty, fronty, fronty a když už na vás přijde řada, tak jídlo dojde:).

Služby hotela
Velmi špatný, neochotný, nekvalifikovaný personál. Obsluha restaurace - katastrofa:), už jsme se museli smát. Lehátka obsazena od večera ručníky, velmi těžko se hledá místo pokud vstanete později.

Pláž
Krásná. Místo nádherné, ale vybrat jiný hotel v této lokalitě.

Petra V., 12.01.2017, Dátum pobytu: 15.7. - 29.7.2016
Oblasť: Turecko Turecko, Kemer, Hotel:Marti Myra

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Marti Myra, Kemer, Turecko Petra V. 2017-01-12 5.2 1 10 Marti Myra

Celkom: 8,8 Super dovolená.

 • 8 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Super dovolená. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Zařízení pokoje zánovní, až na plast. židle na balkoně, ze kterých se odlupovala barva. Pokoje prostorné s výhledem na moře, pravidelný úklid. Výtah občas vydával divné zvuky, ale jinak ok.

Strava
Strava byla pestrá, hodně ovoce, každý den výborné ryby. Sladké mě moc nenadchlo,menší výběr, zvláštní chutě - zažili jsme v Turecku podstatně lepší dobroty.. Zato zase dělali výborný bulgur. Bylo možno vybrat i z dalších druhů příloh, zeleniny..

Služby hotela
Ze služeb jsme využili pouze turecké lázně hamman a masáž. Super zážitek, určitě stojí za vyzkoušení.

Pláž
Pláž je hned vedle hotelu, místo na koupání není velké, nicméně dostačující. Je bez skalek a mořských ježků. Všude jinde, kde se dá koupat, je to však mimo ohraničení pro turisty, jsou skalky i s ježky. Zvláště na levé straně pláže u útesů jich je spousta, jsou vidět hned od břehu. Určitě doporučuji potápěčské brýle, podmořský svět je zde opravdu pestrý a nádherný. Pláž je čistá. Dopoledne je moře klidné ideální k potápění, odpoledne fouká silný vítr a jsou obrovské vlny - super na vydovádění se hned u břehu. Voda čistá, akorát studenější moře oproti třeba turecké riviéře.

Kateřina, 10.01.2017, Dátum pobytu: 14.8. - 24.8.2016
Oblasť: Turecko Turecko, Egejská Riviéra, Hotel:Maxima Bay

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Maxima Bay, Egejská Riviéra, Turecko Kateřina 2017-01-10 8.8 1 10 MAXIMA BAY

Celkom: 8 Fantastická dovolenka v príjemnom hotely so skvelým vybavením, službami a milým personálom. Určite by som si dovolenku v tomto hoteli...

 • 9 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 8 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Fantastická dovolenka v príjemnom hotely so skvelým vybavením, službami a milým personálom. Určite by som si dovolenku v tomto hoteli zopakovala :)

Malá nevýhoda polohy: Ako už bolo spomínané v niektorých recenziách, cesta z letiska v Antalyi dlhá, asi také 3 hodiny. Autobusy našťastie klimatizované a 1x za cestu 15-20 minútová prestávka pri pumpe s nákupnými možnosťami. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Vcelku hotel veľmi pekný, moderný.

Recepcia veľká a priestranná (akurát okolo 8-9tej hodiny večer takmer plná a všetci na internete) + wifi na recepcii zadarmo (ale my sme bývali na druhom poschodí a niekedy nám šlo aj na izbe), napriek veľkosti hotela výťahy počas dňa v pohode, avšak v čase večere celkom plno - treba nejakých tých 5 minút počkať.

Izba skvelá, boli sme 2ja a dostali sme veľkú 3jku dokonca aj s kreslom, taktiež balkón, veľká kúpelňa s vaňou; klimatizácia bez problémov, krásny výhľad na bazén a more. Izby sú na kartičky (treba si dávať pozor a podľa možnosti kartu nenechávať v blízkosti mobilu, ale ak sa vám náhodou pokazí, na recepcii bez problémov bezplatne vymenia). Izby naozaj velké, nič typu "otvorím dvere a som v posteli". S izbou teda maximálna spokojnosť.

Hlavný bazén naozaj veľký, ďalej bazén pre detičky so šmýkalkou, bazén s tobogánmi a vnútorný bazén. Lehátok pri bazéne dostatok.

Hrací kútik + detské ihrisko k dispozícii, odporúčam pre rodiny s deťmi.

Nákupné možnosti v okolí hotela bohaté. Hotel sa nachádza ozaj len nejakých tých 250m od centra Mahmutlaru, kde nájdete v podstate všetko (my sme v centre Alanye neboli ani raz). Oplatí sa ale počkať na bazaar, kde majú ceny zvyčajne nižšie než v kamenných obchodoch a navyše - dajú sa ešte zjednávať. Priamo za hotelom býva bazár v soboty, v centre Mahmutlaru v utorky a neďaleko pri hoteli Ideal Beach v piatky. My sme teda boli aj na tom bazári v piatok, išli sme miestnou komunikáciou - dolmušmi: zastavia vám priamo pred hotelom, stačí prejsť cez cestu. Nám tesne pred nosom jeden ušiel ale to nebol veľký problém, do 10 minút prišiel ďalší. Vodič ohľaduplný, dostali sme sa aj s kočiarom, navyše veľmi lacno, za 3 dospelých + 2 deti len nejaké 1-2€, čakali sme viac. Turci veľmi milí, pohostinní, cestou späť sme opäť čakali nejakých 5 minút a zatiaľ nás v jednom stánku prichýlil milý pán, aby sme teda mohli počkať v tieni, a hneď nám aj ponúkal zadarmo vodu, čaj.

Ak ste v Turecku poprvýkrát, ženy, určite nechodte nikam samé v noci :)

Strava
Niesom vyberavý typ, ale nemôžem povedať aby bola strava taká, akú som očakávala. Na raňajky ako obyčajné pečivo, tak hrianky, vajíčka, syr, šunka, saláma, zelenina a cereálie + turecké želé a nejaké keksíky. Kľudne by som si tu vedela predstaviť aspoň pár krát do týždňa nejakú obmenu, niečo sladké, napríklad lievance, palacinky, ako zvyknú byť v nejakých hoteloch. Na obed a večeru rozmanitosť zeleniny a šalátov veľká, 2 druhy mäsa to áno, ale deťom napríklad chýbali hranolky alebo nejaká pizza; a po niekoľkých dňoch sa vám zdá, že jete stále dookola to isté. Koláče taktiež to isté. Pár druhov ovocia.

Pri bazéne teta piekla turecké placky, odporúčam. Na pláži taktiež jedlo zdarma, nejaké mäso, zelenina, hranolky. Z mäsa naríklad aj nugetky avšak nemyslím si, že boli s kuracím mäsom.

Za mňa veľké plus reštaurácii na streche. Možnosť jesť aj na otvorenej terase s výhľadom na more, bazény a mesto. Ozaj niečo, čo človek nemá každý deň.

Niesom si celkom istá pravdivosťou informácie v popise hotela, ktorá hovorí o skutočnosti, že v hoteli sa nachádza okrem hlavnej reštaurácie aj 1x turecká a 1x stredomorská. Stredomorskú sme videli, raz za pobyt vstup zdarma. Avšak vraj tam podávajú len ryby. Rezervovať treba aspoň deň vopred na recepcii. Akurát raz keď sme chceli ísť v sobotu, bolo nám povedané, že majú zatvorené kôli nejakému špeciálnemu večeru. My sme si vstup do tejto reštaurácie nechávali na posledný večer a nakoniec sme sa tam kôli tomu ani nedostali - rezervujte si teda stôl čím skôr. A teda spomínanú druhú reštauráciu, tureckú, sme ani nevideli.

Služby hotela
Služby naozaj dobré, niet čo vytknúť. Chyžné chodili tuším každý deň, dodávali čo chýbalo. Prekvapili nás aj krásnymi labuťami pripravenými z uterákov. Zabezpečia čo si poviete, známi si od jednej popýtali mlieko pre malého a ona im ho doniesla z kuchyne. Veľmi ústretové a milé :) Nie všetky však rozumejú anglicky, rusky, rukami nohami to ale nejako ide.

Animátori sa nezastavili, celý deň sa tuším niečo niekde robilo. Tanec pri bazéne, hry pri bazéne, vodný aerobik, vodné pólo, šípky, plážový volejbal,.. Pre deti maľovanie na tričká a iné. Večerný program taktiež každý deň, mini diskotéka pre maličkých + normálny program. Normálna diskotéka pod hotelom spojená s nejakou penovou párty alebo možnosť ísť do Alanye.

Avšak, musím poznamenať, že ako animátori, tak recepčná - veľmi SLABO hovoria po ANGLICKY. Niektorí aj vedia, ale anglicky sa väčšinou s vami porozprávajú súkromne. Programy zvyknú byť turecky a rusky, avšak aj úplný neznalec v celku pochopí o čo ide. Nedá sa ale povedať, žeby nebrali ohľad aj na ostatné národnosti. S recepčnou to taktiež nejako rukami nohami šlo.

Praktická rada: veľa ľudí sa tam nechávalo tetovať a ja som nebola výnimkou. K dispozícii tetovanie v hoteli (pri bazéne) aj v salóne v Mahmutlari. Pozor, človek by ani nepovedal, ale v hoteli to je lacnejšie! Treba sa však s dotyčným dohodnúť na čase, pretože je v stánku premenlivo. Ja som si to nechala na posledný deň a just vtedy tam nebol. Tak som teda bola v salóne (kde to mimochodom stálo asi dvoj až trojnásobok než v hoteli). Pozor ale, tvrdia, že tetovanie vydrží 3-4 týždne. To ale nieje pravda, mne vydržalo asi len 1 týždeň!!! A to som si ho dala v posledný deň, teda som sa ani po tom veľmi nekúpala.. Robia to ako keby s takou farbou na obočie, po pár dňoch je z čiernej hnedá až úplne vybledne. Preto si radšej premyslite či si ho dáte a koľko peňazí ste zaň ochotní dať..

Pláž
Pláž naozaj priamo pri hoteli, krásna, čistá, piesočnatá. Na noc sa vstup zatvára. Vstup do mora nie je vhodný pre malé deti a pre neplavcov, po celej dĺžke sú hladké kamenné pláty, v niektoré dni sme mali aj celkom velké vlny - hotel to má ale vyriešené super a k dispozícii má mólo, ktoré sme využili. More inak čisté, taktiež bez medúz a pod.

Ako som už spomínala na pláži bar s jedlom a pitím, veľmi pekné posedenie a lehátok taktiež dostatok.

Anonym, 02.01.2017, Dátum pobytu: 28.8. - 3.9.2016
Oblasť: Turecko Turecko, Alanya, Hotel:Grand Santana

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Grand Santana, Alanya, Turecko Anonym 2017-01-02 8 1 10 Grand Santana

Celkom: 9,6 Doporučuji

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 8 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Doporučuji Zobraziť celú recenziu

Tomáš, 22.12.2016, Dátum pobytu: 16.9. - 23.9.2016
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel:Sea World Resort & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (2)

Sea World Resort & Spa, Side, Turecko Tomáš 2016-12-22 9.6 1 10 Sea World Resort & Spa

Celkom: 10 Doporučuji pro ty, kteří mají v plánu dělat absolutní nic. Samozřejmě je k dispozici spoustu volnočasových aktivit, ale ty zastíní...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Doporučuji pro ty, kteří mají v plánu dělat absolutní nic. Samozřejmě je k dispozici spoustu volnočasových aktivit, ale ty zastíní možnost věnovat se jídlu a pití, které je k dispozici 24/7. Zobraziť celú recenziu

Tomáš D., 14.12.2016, Dátum pobytu: 21.9. - 28.9.2016
Oblasť: Turecko Turecko, Marmaris, Hotel:Orka Lotus Beach

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Orka Lotus Beach, Marmaris, Turecko Tomáš D. 2016-12-14 10 1 10 ORKA LOTUS BEACH - ECONOMY

Všetky recenzie Turecko

Potrebujete poradiť?

Po-Ne 7-22 hod +421 2 2064 8220