Turecko Turecko

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara
Štátne zriadenie: demokratická republika
Náboženstvo: zastúpený je islam a kresťanstvo
Úradný jazyk: Oficiálnym jazykom je turečtina, použiť môžete aj angličtinu a nemčinu
Časový posun: + 1hodina

Turecko - zájazdy od 336 EUR

O TURECKUTurecko leží na dvoch kontinentoch 

Vďaka svojej rozlohe je podnebie v Turecku veľmi rozmanité. Klíma prevláda väčšinou subtropická s horúcimi letami a miernejšími zimami. Výnimkou je východ krajiny, ktorý má v priebehu celého roka nižšie teploty. Pobrežie Turecka lemujú vody Stredozemného mora na juhu, Čierneho mora na severe, na západe krajiny mora Egejského a na severozápade mora Marmanského. Celková dĺžka tureckého pobrežia dosahuje 7 200 km. 

Dve odlišné turecké časti - Antalya a Thrákie 

Turecko môžeme rozdeliť na dve časti. Menšia z nich, Thrákie, leží ako jediná na Európskom kontinente. Jej povrch je podobný prímorským oblastiam Balkánu a oproti zvyšku krajiny je pomerne nížinatý. Pobrežie Stredozemného a Egejského mora je preslávené vďaka zeleným údoliam a mierne sa zdvíhajúcim pahorkatinám. Podnebie je teplejšie, s horúcim letom a vlhkými zimami. Teplota vzduchu sa v Istanbule pohybuje okolo 30°C, na pobrežiach Stredozemného mora vyšplhá ortuť aj k 40°C. V zime sa ručička na teplomere pohybuje okolo 0°C. Čiernomorské pobrežie je oblasťou s najväčším množstvom zrážok v roku a vďaka tomu patrí i medzi najúrodnejšie časti Turecka. Má miernu klímu a vyššiu vlhkosť vzduchu než je obvyklé v ostatných oblastiach. 

Ázijská časť krajiny je rozdelená na dve časti, strednú a východnú Antalyu. Stredná Antalya je tvorená hlavne náhornou plošinou. Medzi tie najznámejšie patrí pohorie Taurus, ktoré sa rozpína po celom jej južnom okraji. Sneh sa na svahoch hôr udrží po celý rok. Typické sú tu horúce a suché letá s teplotami okolo 40°C. Zimy bývajú kruté, s teplotou vzduchu aj -25°C. 

Západná Antalya je miestom zdanlivo nehostinným, s množstvom kamenitých hôr a oblastí. Je to oblasť vhodná pre milovníkov divokej prírody a horskej turistiky. Pri hraniciach s Arménskom sa v Arménskom pohorí do výšky 5165 m týči bájna hora Ararat. Počasie je tu v priebehu celého roka chladnejšie než v ostatných častiach Turecka. V lete sa teploty vyšplhajú viackrát aj k 35°C, v zime môže byť v najvyšších oblastiach i - 48°C. 

Turecké kúpele 

Turecké kúpele hamam sú preslávené po celom svete. Patria k veľmi navštevovaným turistickým atrakciám každého tureckého mesta, preto by ste si ich návštevu rozhodne nemali nechať ujsť. Kúpeľné procedúry sú vždy rozložené do niekoľkých miestností, z nich každá plní presne jeden konkrétny účel. Výsledné komplexné ošetrenie má blahodarné relaxačné a revitalizačné účinky nielen na unavené telo, ale aj na každodenný stres. 

Omamné vodné fajky

Turecké vodné fajky sú produktom ďalekosiahlej tradície a patria medzi tie najčastejšie suveníry v Turecku. Na výber sú fajky najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí a vyberať si môžete aj z prevedení v niekoľkých rôznych materiáloch. Pri kúpe sa neunáhlite a určite nezabudnite ani na kvalitný turecký tabak. Ponuka jeho vôní a príchutí je až nepreberne široká.

Turecko - zájazdy od 336 EUR

Najnovšie recenzie Turecko

Celkom: 9,8 Velice spokojeni.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Velice spokojeni. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ve se nám líbilo.

Strava
Strava pestrá a výborná.

Služby hotela
Velice dobrý dojem.

Pláž
Bez problémů.

Jana Obšílová, 13.03.2020, Dátum pobytu: 23.9. - 30.9.2019
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Side Star Resort

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (3)

Celkom: 8,2 S kamarádkou jsme byly spokojené. Jediné, co lehce zkazilo pohodu jednoho večera byl maldý Ruský náborář na exkurzi do koželužny. Ale i s...

 • 9 Ubytovanie
 • 7 Strava
 • 7 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
S kamarádkou jsme byly spokojené. Jediné, co lehce zkazilo pohodu jednoho večera byl maldý Ruský náborář na exkurzi do koželužny. Ale i s tím jsme si poradily :-) Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Na recepci jsme si domluvily ubytování dle našich představ a nemělo chybu - dobře situované, v klidné části bez nočního života a ne na celodenní slunečné straně.

Strava
Jelikož předchozí skupina měla problém s rybami, tak chyběly nám, ale celkově jsme si vždy vybraly dostatečně pestrou stravu.

Služby hotela
Využila jsem službu maséra a byla naprosto spokojena.

Pláž
Pláž dostupná, rovněž s lehátky a slunečníky nebyl problém. Čistota pláže závisí od kvality návštěvníků a jelikož člověk je sám o sobě nebetyčné prase, co si po sobě neumí uklidit odpadky a nedopalky z cigaret píchá do písku, tak to podle toho i vypadá. Až se všichni naučí čistotě a vzájemné toleranci, bude líp.

Jana Raabensteinová, 27.02.2020, Dátum pobytu: 5.10. - 15.10.2019
Oblasť: Turecko Turecko, Alanya, Hotel: Kleopatra Fatih

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Trocha přírody 5 fotografií

Celkom: 7,2 Krásná krajina v okolí. Nejvíce nám vyhovoval bazén v zadní části určený pro děti, kde skoro žádné děti nebyly. U hlavního bazénu strašně...

 • 7,5 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 7 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Krásná krajina v okolí. Nejvíce nám vyhovoval bazén v zadní části určený pro děti, kde skoro žádné děti nebyly. U hlavního bazénu strašně nahlas hrála hudba a to nám vadilo. Dále jsme si oblíbili tenisový kurt, kam nikdo jiný kromě nás nechodil a přesto ho poctivě udržovali. Strava nebyla špatná, ale hodně se opakovala a často obsahovala kopr. Zobraziť celú recenziu

Petra F., 26.02.2020, Dátum pobytu: 12.10. - 20.10.2019
Oblasť: Turecko Turecko, Kemer, Hotel: Sherwood Greenwood Resort

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 7,4 Pobyt byl trochu pokažen prvním uvítáním delegátem CK, neboť již při rozdělování do autobusů nám bylo sděleno, že budeme mít jiný hotel....

 • 6,5 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 7 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Pobyt byl trochu pokažen prvním uvítáním delegátem CK, neboť již při rozdělování do autobusů nám bylo sděleno, že budeme mít jiný hotel. Ten byl v centru města místo u pláže , tedy mnohem dál od moře. Ale nakonec to byla hezká dovolená, protože Antálya je krásná a procházka k moři a zpět jen prospěla. Služby jsou zde prvotřídní, sprchy, wc, převlékací kabinky, opravdu to nevadilo. U moře i hodně sportovního vyžití, veřejné fitness stroje, plážový volejbal, veřejná hřiště, krásné parky pro běh či procházku, dětská hřiště. Centrum rovněž nádherný, kavárničky, obchůdky, krásné promenády a hlavně vás nikdo neotravuje a nevnucuje zboží nebo vás netahají do obchodů. Dokonce tu máte možnost i nahlédnout do života místních lidí, stačí jen se projít mimo turistickou oblast. Máte-li rádi toulky přírodou, na dosah jsou kopce s nádhernými výhledy. Můžete vyjet lanovkou a zpět pěšky. Panoramata za to stojí. Každý si tu najde to své. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel jsme měli jednoduchý, ale s pěkným posezením, s milým personálem a s možností si kdykoliv přijít na kafe či čaj.

Strava
Stravování bylo nejslabším článkem. Kdo je masový, moc se nenajedl. My máme rádi zeleninu, tak nám to nevadilo. Zákusky nám nechutnaly, ovoce vždy jen meloun nebo jablka nebo hrozny.

Pláž
Pláž čistá, horší vstup do moře, jsou zde kluzké kameny po celé pláži.

Václav S., 26.02.2020, Dátum pobytu: 30.9. - 8.10.2019
Oblasť: Turecko Turecko, Alanya, Hotel: Güngör Suite (Ex. Kleopatra Güngör)

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

park 3 fotografie

Celkom: 9 Super dovolená.

 • 9 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Super dovolená. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Perfektní ubytování.

Strava
Strava výborná,velký výběr i občerstvení.

Služby hotela
Služby hotelu na úrovni,spokojenost.

Pláž
Krásná procházka na pláž,pláž čistotná,moře super čisté,lehátka zdarma.

Libor W., 24.02.2020, Dátum pobytu: 11.10. - 18.10.2019
Oblasť: Turecko Turecko, Turecká riviéra, Hotel: Sunmelia Beach Resort

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Turecko