Turecko Turecko

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara
Štátne zriadenie: demokratická republika
Náboženstvo: prevažuje islam
Úradný jazyk: Oficiálnym jazykom je turečtina, použiť môžete aj angličtinu a nemčinu
Časový posun: + 1hodina

Turecko - zájazdy od 187 €

O TURECKUTurecko leží na dvoch kontinentoch 

Vďaka svojej rozlohe je podnebie v Turecku veľmi rozmanité. Klíma prevláda väčšinou subtropická s horúcimi letami a miernejšími zimami. Výnimkou je východ krajiny, ktorý má v priebehu celého roka nižšie teploty. Pobrežie Turecka lemujú vody Stredozemného mora na juhu, Čierneho mora na severe, na západe krajiny mora Egejského a na severozápade mora Marmanského. Celková dĺžka tureckého pobrežia dosahuje 7 200 km. 

Dve odlišné turecké časti - Antalya a Thrákie 

Turecko môžeme rozdeliť na dve časti. Menšia z nich, Thrákie, leží ako jediná na Európskom kontinente. Jej povrch je podobný prímorským oblastiam Balkánu a oproti zvyšku krajiny je pomerne nížinatý. Pobrežie Stredozemného a Egejského mora je preslávené vďaka zeleným údoliam a mierne sa zdvíhajúcim pahorkatinám. Podnebie je teplejšie, s horúcim letom a vlhkými zimami. Teplota vzduchu sa v Istanbule pohybuje okolo 30°C, na pobrežiach Stredozemného mora vyšplhá ortuť aj k 40°C. V zime sa ručička na teplomere pohybuje okolo 0°C. Čiernomorské pobrežie je oblasťou s najväčším množstvom zrážok v roku a vďaka tomu patrí i medzi najúrodnejšie časti Turecka. Má miernu klímu a vyššiu vlhkosť vzduchu než je obvyklé v ostatných oblastiach. 

Ázijská časť krajiny je rozdelená na dve časti, strednú a východnú Antalyu. Stredná Antalya je tvorená hlavne náhornou plošinou. Medzi tie najznámejšie patrí pohorie Taurus, ktoré sa rozpína po celom jej južnom okraji. Sneh sa na svahoch hôr udrží po celý rok. Typické sú tu horúce a suché letá s teplotami okolo 40°C. Zimy bývajú kruté, s teplotou vzduchu aj -25°C. 

Západná Antalya je miestom zdanlivo nehostinným, s množstvom kamenitých hôr a oblastí. Je to oblasť vhodná pre milovníkov divokej prírody a horskej turistiky. Pri hraniciach s Arménskom sa v Arménskom pohorí do výšky 5165 m týči bájna hora Ararat. Počasie je tu v priebehu celého roka chladnejšie než v ostatných častiach Turecka. V lete sa teploty vyšplhajú viackrát aj k 35°C, v zime môže byť v najvyšších oblastiach i - 48°C. 

Turecké kúpele 

Turecké kúpele hamam sú preslávené po celom svete. Patria k veľmi navštevovaným turistickým atrakciám každého tureckého mesta, preto by ste si ich návštevu rozhodne nemali nechať ujsť. Kúpeľné procedúry sú vždy rozložené do niekoľkých miestností, z nich každá plní presne jeden konkrétny účel. Výsledné komplexné ošetrenie má blahodarné relaxačné a revitalizačné účinky nielen na unavené telo, ale aj na každodenný stres. 

Omamné vodné fajky

Turecké vodné fajky sú produktom ďalekosiahlej tradície a patria medzi tie najčastejšie suveníry v Turecku. Na výber sú fajky najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí a vyberať si môžete aj z prevedení v niekoľkých rôznych materiáloch. Pri kúpe sa neunáhlite a určite nezabudnite ani na kvalitný turecký tabak. Ponuka jeho vôní a príchutí je až nepreberne široká.

Turecko - zájazdy od 187 €

Najnovšie recenzie Turecko

Celkom: 10 Bola to ozaj skvelá dovolenka len málo 7 nocí, nabudúce budem určite brať viac nocí a nevadilo by mi keby sme šli znova do toho istého...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Bola to ozaj skvelá dovolenka len málo 7 nocí, nabudúce budem určite brať viac nocí a nevadilo by mi keby sme šli znova do toho istého hotela, vrelo odporúčam všetkým Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Veľmi dobre, čisto , uteráky a osušky dávali každý deň a aj nápoje do chladničky dopĺňali každý deň

Strava
Strava bola fantastická

Služby hotela
Vyborné

Pláž
Pláž súper, lehátka boli vždy voľné

Mária Hornáčková, 29.09.2022, Dátum pobytu: 15.9. - 22.9.2022
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Bosphorus Sorgun

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 9.6 Celkovo bola dovolenka za 13000 na osobu nádherný zážitok :) a plus ďalší bonus je lacný dolmuš.

 • 9.5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Celkovo bola dovolenka za 13000 na osobu nádherný zážitok :) a plus ďalší bonus je lacný dolmuš. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Boli sme ubytovaní v club izbe, bola pekná, veľká, ale už si co to prežila. Super každodenné upratovanie.

Strava
Strava a pitie boli super, ooobrovsky výber a super bola aj možnosť výberu z 3 reštaurácii na snacky.

Služby hotela
Žiadne konkrétne služby sme nemuseli využiť.

Pláž
Sú tam 3 druhy plaze, každý si nejakú vyberie.. Pláž bola super, ale každé poobedie boli silné vlny a nedalo sa kúpiť, od 19.9 studené more, kúpalo sa strašne málo ľudí..

David V., 29.09.2022, Dátum pobytu: 18.9. - 25.9.2022
Oblasť: Turecko Turecko, Kusadasi, Hotel: Pine Bay Holiday Resort

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 9.6 S ubytovaním sme boli veľmi spokojní, hotel splnil všetko, čo sľuboval v ponuke.

 • 9.5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
S ubytovaním sme boli veľmi spokojní, hotel splnil všetko, čo sľuboval v ponuke. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel bol veľmi pekný. Mali sme rodinnú izbu na podlaží, kde je aj recepcia, takže sme mali všetko naozaj v malej blízkosti. Izby bola priestranná, čistá, pravidelne upratovaná, s pekným zariadením. K izbe bola priestranná terasa.

Strava
Strava nám vyhovovala. Veľký výber v rámci all inclusive. Čašníci pre stolovaní boli ochotní a úslužní.

Služby hotela
Hotel poskytuje aj služby spa centrum, ale tie sme nevyužili. Celkovo sme s dovolenkou veľmi spokojní.

Pláž
Pláž je hneď pri hoteli, krásna, piesková, s pozvoľným vstupom do mora. More bolo naozaj čisté a vyhriate. Nakoľko je to hotelová pláž, nie je tam nikto iný, len hoteloví hostia. Sú tam pripravené lehátka, spolu so slnečníkmi a je ich dostatok. Nemusia sa práce obsadzovať, v akejkoľvek dobe sme našli voľné miesto. Na pláži je aj bar s nealko a alko a kúsok ďalej ďalšia možnosť občerstvenia, spolu aj s jedlom.

Sylvia P., 29.09.2022, Dátum pobytu: 10.9. - 18.9.2022
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Royal Alhambra Palace

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8.4 Pomer cena-výkon je výborný. Personál hotela je super, všade je čisto, upratovačky aj čašníci sa snažia. Jedlo je také turecké, ale...

 • 7.5 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Pomer cena-výkon je výborný. Personál hotela je super, všade je čisto, upratovačky aj čašníci sa snažia. Jedlo je také turecké, ale najete sa dosýta. Pláž pekná, more v septembri teplé. Do izby počuť hluk z okolitých hotelov a vravu na chodbe, trieskanie dverí. V septembri tam boli zväčša seniori, takže aj animačný program im bol prispôsobený. Ráno je problém nájsť ležadlo na pláži, ale milý ujo vám nejaké nájde a ak ste sedlák, vstanete v noci a pôjdete obsadzovať. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Nie je tam výťah, takže ak dostanete izbu na 4. poschodí, nabeháte sa. Izby sú pekné a čisté, kúpeľne tiež, uteráky pravidelne menili, každá izba má balkón. Dvere sú však biedne, treba nimi tresnúť, aby sa zavreli. Zároveň neizolujú hluk, takže máte v izbe tak do 23.00 hluk z diskoték z ostatných hotelov a aj v noci počuť rozhovory ľudí na chodbe a trieskanie dverí. Takže izba pekná, čistá, veľká, klíma super, ale radšej si zoberte štuple do uší.

Strava
Dva-tri druhy mias, väčšinou s hráškom/hubami/lečom. Okrem toho ryža a kaša. Veľa šalátov, rôzne kukurice, mrkvy, kapusty, množstvo chutných vecí. Dobrý výber zeleniny a ovonia. Nápoje z baru počas celého dňa. Alkoholické do 23.00. Celkom fajn. Jediné negatívum sú plastové kelímky s vodou. Jediná možnosť, ako sa dostať k pitnej vode, je z 1,8 dcl kelímka. Denne sa ich minú tisíce. Takže neodporúčam tento hotel pre eko ľudí.

Služby hotela
Recepční veľmi milí, najmä pekná slečna Turkyňa. Čašníci tiež zlatí, prehodia pár slov, debarasujú pravidelne. Do hammamu sme sa nedostali, lebo teta nevedela po anglicky, takže rozhovor bez výsledku. Wifi na recepcii slabá, správu na whatsappe vám odošle, obrázok s problémami. Oba bazény sú v pohode, páčil sa mi dolný bez tobogánu, chodilo doň málo ľudí.

Pláž
Pláž udržiavaná, more teplé s vlnami. Hotel má málo ležadiel. Ráno je problém nájsť voľné, ale milý ujo vám nejaké nájde a ak ste sedlák, vstanete v noci a pôjdete obsadzovať. Sú tam aj 4 chatky bez stien, v ktorých sú po dve ležadlá. Tie sú super, ale takmer vždy sú obsadené (a to napriek tomu, že je tam zákaz večer obsadzovať). Na okolitých plážach sú aj odpadky, ale nič hrozné to nie je. Súčasťou pláže je aj volejbalové ihrisko.

Anonym, 29.09.2022, Dátum pobytu: 16.9. - 23.9.2022
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Elysium Elite Hotel & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Veľká spokojnosť

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Veľká spokojnosť Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Mali sme bočný výhľad na more. Izby čisté, denne upratané,bar doplnený denne, v cene pobytu. Super.

Strava
Rozmanitá, chutná,dá sa povedať počas celého dňa.

Služby hotela
Celkový dojem výborný, určite by som sa vrátila.

Pláž
More čisté, teplucke. Keďže je hotel v časti pri Kemeri , pláž je kamienkova . Hotel má mólo. Lehátok dosť.

Gabriela K., 29.09.2022, Dátum pobytu: 15.9. - 22.9.2022
Oblasť: Turecko Turecko, Kemer, Hotel: Kilikya Palace Goynuk

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Turecko