Turecko Turecko

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara
Štátne zriadenie: demokratická republika
Náboženstvo: zastúpený je islam a kresťanstvo
Úradný jazyk: Oficiálnym jazykom je turečtina, použiť môžete aj angličtinu a nemčinu
Časový posun: + 1hodina

Turecko - zájazdy od 188 €

O TURECKUTurecko leží na dvoch kontinentoch 

Vďaka svojej rozlohe je podnebie v Turecku veľmi rozmanité. Klíma prevláda väčšinou subtropická s horúcimi letami a miernejšími zimami. Výnimkou je východ krajiny, ktorý má v priebehu celého roka nižšie teploty. Pobrežie Turecka lemujú vody Stredozemného mora na juhu, Čierneho mora na severe, na západe krajiny mora Egejského a na severozápade mora Marmanského. Celková dĺžka tureckého pobrežia dosahuje 7 200 km. 

Dve odlišné turecké časti - Antalya a Thrákie 

Turecko môžeme rozdeliť na dve časti. Menšia z nich, Thrákie, leží ako jediná na Európskom kontinente. Jej povrch je podobný prímorským oblastiam Balkánu a oproti zvyšku krajiny je pomerne nížinatý. Pobrežie Stredozemného a Egejského mora je preslávené vďaka zeleným údoliam a mierne sa zdvíhajúcim pahorkatinám. Podnebie je teplejšie, s horúcim letom a vlhkými zimami. Teplota vzduchu sa v Istanbule pohybuje okolo 30°C, na pobrežiach Stredozemného mora vyšplhá ortuť aj k 40°C. V zime sa ručička na teplomere pohybuje okolo 0°C. Čiernomorské pobrežie je oblasťou s najväčším množstvom zrážok v roku a vďaka tomu patrí i medzi najúrodnejšie časti Turecka. Má miernu klímu a vyššiu vlhkosť vzduchu než je obvyklé v ostatných oblastiach. 

Ázijská časť krajiny je rozdelená na dve časti, strednú a východnú Antalyu. Stredná Antalya je tvorená hlavne náhornou plošinou. Medzi tie najznámejšie patrí pohorie Taurus, ktoré sa rozpína po celom jej južnom okraji. Sneh sa na svahoch hôr udrží po celý rok. Typické sú tu horúce a suché letá s teplotami okolo 40°C. Zimy bývajú kruté, s teplotou vzduchu aj -25°C. 

Západná Antalya je miestom zdanlivo nehostinným, s množstvom kamenitých hôr a oblastí. Je to oblasť vhodná pre milovníkov divokej prírody a horskej turistiky. Pri hraniciach s Arménskom sa v Arménskom pohorí do výšky 5165 m týči bájna hora Ararat. Počasie je tu v priebehu celého roka chladnejšie než v ostatných častiach Turecka. V lete sa teploty vyšplhajú viackrát aj k 35°C, v zime môže byť v najvyšších oblastiach i - 48°C. 

Turecké kúpele 

Turecké kúpele hamam sú preslávené po celom svete. Patria k veľmi navštevovaným turistickým atrakciám každého tureckého mesta, preto by ste si ich návštevu rozhodne nemali nechať ujsť. Kúpeľné procedúry sú vždy rozložené do niekoľkých miestností, z nich každá plní presne jeden konkrétny účel. Výsledné komplexné ošetrenie má blahodarné relaxačné a revitalizačné účinky nielen na unavené telo, ale aj na každodenný stres. 

Omamné vodné fajky

Turecké vodné fajky sú produktom ďalekosiahlej tradície a patria medzi tie najčastejšie suveníry v Turecku. Na výber sú fajky najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí a vyberať si môžete aj z prevedení v niekoľkých rôznych materiáloch. Pri kúpe sa neunáhlite a určite nezabudnite ani na kvalitný turecký tabak. Ponuka jeho vôní a príchutí je až nepreberne široká.

Turecko - zájazdy od 188 €

Najnovšie recenzie Turecko

Celkom: 10 Nádherná dovolená , ani se nám nechtělo zpět .

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Nádherná dovolená , ani se nám nechtělo zpět . Zobraziť celú recenziu

Šárka Valentová, 02.12.2020, Dátum pobytu: 25.11. - 29.11.2020
Oblasť: Turecko Turecko, Belek, Hotel: Rixos The Land of Legends

Bola táto recenzia užitočná? Áno (14) Nie (6)

Celkom: 9,4 Bola to krásna dovolenka v krásnom prostredí. Záhrady sú skvelé na večerné prechádzky. Užili sme si to

 • 9,5 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Bola to krásna dovolenka v krásnom prostredí. Záhrady sú skvelé na večerné prechádzky. Užili sme si to Zobraziť celú recenziu

Anonym, 01.11.2020, Dátum pobytu: 26.9. - 4.10.2019
Oblasť: Turecko Turecko, Belek, Hotel: Fun & Sun Club (ex. Imperial Belek)

Bola táto recenzia užitočná? Áno (2) Nie (1)

Celkom: 9,6 Dovolená se nám moc líbila... fakt se nám nechtělo odjíždět... Hotel je vhodný pro dovolenou s malým dítětem.

 • 9 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Dovolená se nám moc líbila... fakt se nám nechtělo odjíždět... Hotel je vhodný pro dovolenou s malým dítětem. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Luxusní ubytování. Možná až příliš. Úklid probíhal každý den a poctivě. Ručníky měnili též každý den a i doplňovali nápoje do baru a jednorázové šampóny, kondicionéry a sprchové gely. Pouze jednou jsme měli problém s hotelem když nám 3 dny opravovali trezor, ve kterém jsme měli veškeré peníze(( Při tom někdo měl zůstat v pokoji a počkat na opraváře, což v našem případě znamenalo celkově 7 hodin strávených v hotelovém pokoji... Ale jinak vše bylo fajn.

Strava
Jelikož jsme byli v hotelu za Covid-19, tak některé restaurace byly zavřené, ale to nevadilo. Jídlo bylo moc dobré a bylo toho opravdu dost. Možnost občerstvit se byla během celého dne.

Služby hotela
Pouze jednou jsme měli problém s hotelem, když nám 3 dny opravovali trezor ve kterém jsme měli veškeré peníze(( Při tom někdo měl zůstat v pokoji a počkat na opraváře, což v našem případě znamenalo celkově 7 hodin strávených v hotelovým pokoji... Ale jinak vše bylo fajn.

Pláž
Krásná, čistá, dostatečně vybavená pláž. Jak dětská, tak i ta pro všechny. Akorát kdyby hotel byl obsazen na 100%, tak by bylo málo místa pro všechny. Jinak spokojenost)) Ti, kdo nemá rád zvířata, by tam moc šťastný nebyli protože po celým teritoriu probíhalo hodně pejsků, koček a želviček. Zvířata měla speciální čipy, která znamenají, že zvířátka jsou vykastrovaná, očkovaná a zcela neškodná. Avšak někomu by to mohlo vadit.

Tatsiana Dauhiniova, 17.08.2020, Dátum pobytu: 7.8. - 14.8.2020
Oblasť: Turecko Turecko, Antalya, Hotel: Club Hotel Sera

Bola táto recenzia užitočná? Áno (2) Nie (0)

1 fotografia

Všetky recenzie Turecko