Turecko Turecko

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara
Štátne zriadenie: demokratická republika
Náboženstvo: prevažuje islam
Úradný jazyk: Oficiálnym jazykom je turečtina, použiť môžete aj angličtinu a nemčinu
Časový posun: + 1hodina

Turecko - zájazdy od 132 €

O TURECKUTurecko leží na dvoch kontinentoch 

Vďaka svojej rozlohe je podnebie v Turecku veľmi rozmanité. Klíma prevláda väčšinou subtropická s horúcimi letami a miernejšími zimami. Výnimkou je východ krajiny, ktorý má v priebehu celého roka nižšie teploty. Pobrežie Turecka lemujú vody Stredozemného mora na juhu, Čierneho mora na severe, na západe krajiny mora Egejského a na severozápade mora Marmanského. Celková dĺžka tureckého pobrežia dosahuje 7 200 km. 

Dve odlišné turecké časti - Antalya a Thrákie 

Turecko môžeme rozdeliť na dve časti. Menšia z nich, Thrákie, leží ako jediná na Európskom kontinente. Jej povrch je podobný prímorským oblastiam Balkánu a oproti zvyšku krajiny je pomerne nížinatý. Pobrežie Stredozemného a Egejského mora je preslávené vďaka zeleným údoliam a mierne sa zdvíhajúcim pahorkatinám. Podnebie je teplejšie, s horúcim letom a vlhkými zimami. Teplota vzduchu sa v Istanbule pohybuje okolo 30°C, na pobrežiach Stredozemného mora vyšplhá ortuť aj k 40°C. V zime sa ručička na teplomere pohybuje okolo 0°C. Čiernomorské pobrežie je oblasťou s najväčším množstvom zrážok v roku a vďaka tomu patrí i medzi najúrodnejšie časti Turecka. Má miernu klímu a vyššiu vlhkosť vzduchu než je obvyklé v ostatných oblastiach. 

Ázijská časť krajiny je rozdelená na dve časti, strednú a východnú Antalyu. Stredná Antalya je tvorená hlavne náhornou plošinou. Medzi tie najznámejšie patrí pohorie Taurus, ktoré sa rozpína po celom jej južnom okraji. Sneh sa na svahoch hôr udrží po celý rok. Typické sú tu horúce a suché letá s teplotami okolo 40°C. Zimy bývajú kruté, s teplotou vzduchu aj -25°C. 

Západná Antalya je miestom zdanlivo nehostinným, s množstvom kamenitých hôr a oblastí. Je to oblasť vhodná pre milovníkov divokej prírody a horskej turistiky. Pri hraniciach s Arménskom sa v Arménskom pohorí do výšky 5165 m týči bájna hora Ararat. Počasie je tu v priebehu celého roka chladnejšie než v ostatných častiach Turecka. V lete sa teploty vyšplhajú viackrát aj k 35°C, v zime môže byť v najvyšších oblastiach i - 48°C. 

Turecké kúpele 

Turecké kúpele hamam sú preslávené po celom svete. Patria k veľmi navštevovaným turistickým atrakciám každého tureckého mesta, preto by ste si ich návštevu rozhodne nemali nechať ujsť. Kúpeľné procedúry sú vždy rozložené do niekoľkých miestností, z nich každá plní presne jeden konkrétny účel. Výsledné komplexné ošetrenie má blahodarné relaxačné a revitalizačné účinky nielen na unavené telo, ale aj na každodenný stres. 

Omamné vodné fajky

Turecké vodné fajky sú produktom ďalekosiahlej tradície a patria medzi tie najčastejšie suveníry v Turecku. Na výber sú fajky najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí a vyberať si môžete aj z prevedení v niekoľkých rôznych materiáloch. Pri kúpe sa neunáhlite a určite nezabudnite ani na kvalitný turecký tabak. Ponuka jeho vôní a príchutí je až nepreberne široká.

Turecko - zájazdy od 132 €

Najnovšie recenzie Turecko

Celkom: 9 Byli jsme spokojeni se službami hotelu i paní delegátky.

 • 9 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Byli jsme spokojeni se službami hotelu i paní delegátky. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Komfortně zařízené pokoje s TV, klimatizací - v pokoji ovšem byla tak příjemná teplota, že jsme ji skoro ani nevyužili, minibar (2x pivo, Fanta, Coca-Cola, minerální voda) - 1x týdně zdarma doplněn + každý den zdarma lahev vody, pěkná koupelna

Strava
Velký výběr jídla - předkrmy, ovoce, zelenina, zákusky, velký výběr příloh, zmrzlina (i balená), občerstvení na pláži, káva, čaj, mimo all inclusive - např. vitamínový bar, ledová káva, čerstvé džusy

Služby hotela
Animační programy, diskotéky, ručníky, lehátka a slunečníky zdarma, herna, turecké lázně

Pláž
Celkově pěkná pláž s menšími kamínky. Lehátka a místo slunečníků skvělé větší tkané konstrukce, které dokáží udělat větší stín.

Aneta Výmyslická, 16.09.2021, Dátum pobytu: 4.9. - 12.9.2021
Oblasť: Turecko Turecko, Turecká riviéra, Hotel: Seaden Sea World Resort & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

1 fotografia

Celkom: 8,2 dovolena splnila očekavani

 • 7,5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 8 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
dovolena splnila očekavani Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
pokoj u toboganu večer disko a animační program velky minus

Strava
skvěla

Služby hotela
na urovni

Pláž
neupravena

Roman Fila, 16.09.2021, Dátum pobytu: 1.9. - 8.9.2021
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Orfeus Park

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8,6 Opravdu skvělý oddech po covidovém zápřahu

 • 9 Ubytovanie
 • 7 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Opravdu skvělý oddech po covidovém zápřahu Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Vilky v krásné zahradě

Strava
Bohužel ovlivněno nabíráním stravy personálem,který se sice snažil,ale bylo jej na množství lidí málo. Hodně grilovaných potravin.

Služby hotela
standart

Pláž
Pro všechny dostatek lehátek.Pláž typická pro Tureckou riviéru.

Richard Rýznar, 16.09.2021, Dátum pobytu: 5.9. - 12.9.2021
Oblasť: Turecko Turecko, Turecká riviéra, Hotel: Felicia Village

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9,4 byli jsme spokojeni jak s ubytováním tak s personálem a stravou. Všichni ochotni a usměvaví včetně zaměstnance na pláži.

 • 9 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
byli jsme spokojeni jak s ubytováním tak s personálem a stravou. Všichni ochotni a usměvaví včetně zaměstnance na pláži. Zobraziť celú recenziu

Radek Mičunda, 16.09.2021, Dátum pobytu: 1.9. - 11.9.2021
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Alba Queen

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Turecko