Turecko Turecko

Oficiálny názov: Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara
Štátne zriadenie: demokratická republika
Náboženstvo: prevažuje islam
Úradný jazyk: Oficiálnym jazykom je turečtina, použiť môžete aj angličtinu a nemčinu
Časový posun: + 1hodina

Turecko - zájazdy od 180 €

O TURECKUTurecko leží na dvoch kontinentoch 

Vďaka svojej rozlohe je podnebie v Turecku veľmi rozmanité. Klíma prevláda väčšinou subtropická s horúcimi letami a miernejšími zimami. Výnimkou je východ krajiny, ktorý má v priebehu celého roka nižšie teploty. Pobrežie Turecka lemujú vody Stredozemného mora na juhu, Čierneho mora na severe, na západe krajiny mora Egejského a na severozápade mora Marmanského. Celková dĺžka tureckého pobrežia dosahuje 7 200 km. 

Dve odlišné turecké časti - Antalya a Thrákie 

Turecko môžeme rozdeliť na dve časti. Menšia z nich, Thrákie, leží ako jediná na Európskom kontinente. Jej povrch je podobný prímorským oblastiam Balkánu a oproti zvyšku krajiny je pomerne nížinatý. Pobrežie Stredozemného a Egejského mora je preslávené vďaka zeleným údoliam a mierne sa zdvíhajúcim pahorkatinám. Podnebie je teplejšie, s horúcim letom a vlhkými zimami. Teplota vzduchu sa v Istanbule pohybuje okolo 30°C, na pobrežiach Stredozemného mora vyšplhá ortuť aj k 40°C. V zime sa ručička na teplomere pohybuje okolo 0°C. Čiernomorské pobrežie je oblasťou s najväčším množstvom zrážok v roku a vďaka tomu patrí i medzi najúrodnejšie časti Turecka. Má miernu klímu a vyššiu vlhkosť vzduchu než je obvyklé v ostatných oblastiach. 

Ázijská časť krajiny je rozdelená na dve časti, strednú a východnú Antalyu. Stredná Antalya je tvorená hlavne náhornou plošinou. Medzi tie najznámejšie patrí pohorie Taurus, ktoré sa rozpína po celom jej južnom okraji. Sneh sa na svahoch hôr udrží po celý rok. Typické sú tu horúce a suché letá s teplotami okolo 40°C. Zimy bývajú kruté, s teplotou vzduchu aj -25°C. 

Západná Antalya je miestom zdanlivo nehostinným, s množstvom kamenitých hôr a oblastí. Je to oblasť vhodná pre milovníkov divokej prírody a horskej turistiky. Pri hraniciach s Arménskom sa v Arménskom pohorí do výšky 5165 m týči bájna hora Ararat. Počasie je tu v priebehu celého roka chladnejšie než v ostatných častiach Turecka. V lete sa teploty vyšplhajú viackrát aj k 35°C, v zime môže byť v najvyšších oblastiach i - 48°C. 

Turecké kúpele 

Turecké kúpele hamam sú preslávené po celom svete. Patria k veľmi navštevovaným turistickým atrakciám každého tureckého mesta, preto by ste si ich návštevu rozhodne nemali nechať ujsť. Kúpeľné procedúry sú vždy rozložené do niekoľkých miestností, z nich každá plní presne jeden konkrétny účel. Výsledné komplexné ošetrenie má blahodarné relaxačné a revitalizačné účinky nielen na unavené telo, ale aj na každodenný stres. 

Omamné vodné fajky

Turecké vodné fajky sú produktom ďalekosiahlej tradície a patria medzi tie najčastejšie suveníry v Turecku. Na výber sú fajky najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí a vyberať si môžete aj z prevedení v niekoľkých rôznych materiáloch. Pri kúpe sa neunáhlite a určite nezabudnite ani na kvalitný turecký tabak. Ponuka jeho vôní a príchutí je až nepreberne široká.

Turecko - zájazdy od 180 €

Najnovšie recenzie Turecko

Celkom: 5,4 Hotel celkovo nie je vybavený na zimu, dostali sme rohovú izbu na severnej strane, s výhľadom na hory, ktorá by vyhovovala viac na leto,...

 • 5,5 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 5 Okolie
 • 5 Cena

Celkové zhrnutie
Hotel celkovo nie je vybavený na zimu, dostali sme rohovú izbu na severnej strane, s výhľadom na hory, ktorá by vyhovovala viac na leto, trvalo niekoľko dní, kým bola vykúrená, za kúrenie si priplatíš 5 Eur na deň, v podmienkach je to uvedené, hotel bol v tichšej časti, ďalej od hlavnej cesty, k moru asi 15 min pešo.

Personál neovládal ani angličtinu ani nemčinu, jedine kuchárka a vedúci rozumeli nemecky, ostatní sa dorozumievali s nami cez google prekladateľa. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
economy izba bola menšia, ale stačila, s balkónom, prikrývky ťažké deky, ktoré neboli dostačujúce na zimu, matrace tvrdšie, kvalitné, dobre sa na nich spalo.

Strava
kontinentálne raňajky, takže každý deň to isté, namiesto masla margarín, 1 vajce, saláma, syr, džemy, čaj, postačilo. v Turecku je strava lacná a dobrá ak neješ v tzv. turistických pasciach, kde sú ceny v Eur. takže sa dá jednoducho prestravovať vonku na výletoch.

Služby hotela
v zime neponúkali žiadne služby, je tam bazén, nepotrebovali sme nič, ale vedúci vybavil odvoz na letisko pretože delegát nám nič neoznámil.

Pláž
kúpali sme sa v mori, pláže sú fajn, ale keďže bola zima neviem posúdiť ako vyzerajú v lete, určite sú plné, pretože v okolí je plno rezortov, čo nie je nič pre nás. my sme hlavne cestovali po okolí.

Lucia P., 11.01.2022, Dátum pobytu: 26.12.2021 - 5.1.2022
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Harmony

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 6,6 Byli jsme s dovolenou spokojení.

 • 7,5 Ubytovanie
 • 5 Strava
 • 7 Okolie
 • 6 Cena

Celkové zhrnutie
Byli jsme s dovolenou spokojení. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování pěkné, čisté, jen byl problém se zápachem z odpadů v koupelně

Strava
Očekávali jsme různé pokrmy z vajíček ke snídani, ale celý týden pořád jen vajíčka uvařená natvrdo, jen jeden den byly i míchané vajíčka. Ale jinak jídlo bylo dobré, měkké a dobře ochucené. Očekávali jsme více ovoce, ale moc na výběr nebyl.

Služby hotela
Služby hotelu byly fajn.

Zuzana P., 09.01.2022, Dátum pobytu: 25.12.2021 - 1.1.2022
Oblasť: Turecko Turecko, Alanya, Hotel: Acar

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 9,6 S personálom sme boli maximálne spokojní. Personál bol milý a ústretový.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 8 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
S personálom sme boli maximálne spokojní. Personál bol milý a ústretový. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytovanie v hlavnej budove bolo dobré. Blízko do jedálne, do kaviarni, do krytého bazéna.

Strava
Strava bola výborná, pestrá. Bohatý výber zákuskov.

Pláž
Pieskovo kameňová. Trochu horší vstup a výstup z vody.

Štefan Z., 14.12.2021, Dátum pobytu: 1.12. - 11.12.2021
Oblasť: Turecko Turecko, Kemer, Hotel: Limak Limra Resort

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 velka spokojnost (na turecko)

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
velka spokojnost (na turecko) Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
cisto, v pohode

Strava
vyborna

Služby hotela
velmi dobre

Pláž
pekna, jemny piesok, cista

Branislav I., 07.12.2021, Dátum pobytu: 27.11. - 4.12.2021
Oblasť: Turecko Turecko, Side, Hotel: Alva Donna Beach Resort Comfort

Bola táto recenzia užitočná? Áno (3) Nie (0)

Všetky recenzie Turecko