Turecko Turecko

 • Sviatky a udalosti

  V Turecku sa oslavujú štátne sviatky tak živo ako v máloktorej časti Európy. Mestá zaplavia národné vlajky, ikony a mávadlá. Všade vyhráva hudba a úrady, banky a obchody sú nekompromisne zatvorené. 

  21. marec - Nevruz - oslavovanie príchodu jari, hlavne Kurdi 
  23. apríl - Deň nezávislosti 
  19. máj - Deň mládeže a športu 
  30. august - Deň víťazstva - nad gréckou inváziou počas vojny o nezávislosť 
  29. október - Deň republiky, ktorú v roku 1923 vyhlásil Mustafa Kemal Atatürk 
  10. november - úmrtie Atatürka, ktorý je uctievaný minútou ticha vždy o 9:05 ráno 

  Okrem štátnych sviatkov sa samozrejme dodržiava i mnoho ďalších. Medzi najzaujímavejšie patria moslimské slávnosti Kurban Bayrami, alebo sviatok obetovania na začiatku jari a Seker Bayram na začiatku zimy. Riadi sa podľa lunárneho kalendára, takže dátum konania je pohyblivý. 

  Kaukazský festival

  Jedna z najočakávanejších slávností v Turecku sa koná každý rok ku koncu júla nad mestečkom Artvin neďaleko gruzínskych hraníc. Festival trvá niekoľko dní a nocí. Tancujú sa národné tance, rozprávajú staré bájky a vystupujú ľudoví umelci. Celý festival vrcholí posledným dňom býčími zápasmi. 

  Istanbulský medzinárodný filmový festival 

  Tohtoročný ročník sa koná od 5. do 20 apríla. Okrem filmových projekcií sa pripravujú koncerty, tanečné večery a plno sprievodných akcií. 

  Festival tulipánov 

  Nielen Holandsko je zemou tulipánov. Bola to veľmi obľúbený kvet Osmanskej ríše a odtiaľ ho do Holandska, kde rozpútal doslova tulipomániu, doviezol botanik Clusius. Najväčšie oslavy tohto farebného kvetu sa odohrávajú ku koncu apríla v Istanbule. 

  Festival v Selčuku 

  Začiatkom mája sa ľudia schádzajú do toho mestečka neďaleko Izmiru, kde prebieha festival umenia a tureckej kultúry. Okrem koncertov, tanečných zábav a výstav sú pripravené ukážky tradičného umenia. 

  Jachtárske preteky Bodrum Cup 

  Každý tretí týždeň v októbri už od roku 1998 sa v Bodrune odohrávajú oslavy záveru jachtárskej sezóny. 

  Znovuoživená Trója 

  Začiatkom augusta v tajomstvom opradenej Tróji ožívajú Homérove verše a hľadá sa nová antická kráľovná. 

  Medzinárodný jazzový festival 

  Istanbul každoročne hostí prvých štrnásť dní v júli dlho očakávanú hudobnú udalosť. Bohatý program ponúkne koncerty hviezd svetového formátu ako napr. Norah Johnes, Led Zeppelin alebo Robina Gibba. 

  Sv. Mikuláš 

  Sviatok sv. Mikuláša je známy hlavne vďaka tancujúcim dervišom a oslavuje sa od 6. do 8. decembra.  V turistickej sezóne prebieha na území Turecka nespočetné množstvo menších hudobných a umeleckých festivalov. Za zmienku stojí Festival v Marmamise, alebo country festivaly na severe Turecka ku koncu júna.