Turecko Turecko

 • Zaujímavé miesta

  Krížom krážom po Turecku 

  Turecko je kúzelným miestom, kde si každý človek nájde to svoje. Milovník histórie pozostatky prastarých civilizácií, turista stovky horských upravených cestičiek, športovec divoké rieky obklopené nedotknutou prírodou. Je nemožné vymenovať všetko, čo stojí za povšimnutie. Ponúkame Vám tento skromný návod pre Vašu cestu. 

  Konya 

  Konya je jedno z najstarších miest v Turecku, na ktorom sa podpísalo zmiešanie kultúr ako málokde inde. V stredoveku tu bol založený dervišský rád a stal sa lákadlom pre turistov z celého sveta. 

  Ankara 

  Hlavné mesto Turecka sa nechváli hlbokou minulosťou, ale je to naopak moderná metropola plná kontrastov. Pokiaľ do Ankary zavítate, navštívte Chetitské múzeum a Ankarskou citadelu. V meste nájdete tiež Atatürkovo mausoleum s audiovizuálnou show. 

  Trója 

  Svetovo preslávené miesto láka ročne tisícky turistov, ktorí chcú byť na dosah romantickému eposu. Okrem prípustných vykopávok tu nájdete aj historické múzeum a maketu Trójskeho koňa. 

  Efes 

  Milovníkov histórie nadchne najrozsiahlejšie a najzachovalejšie antické mesto Efes. Nechýba tu amfiteáter, niekoľko chrámov a najväčšie lákadlo, Celsova knižnica. Na druhej strane kopca si môžete pozrieť Hrob štyroch bratov. 

  Alanya 

  Mesto preslávené pirátskou históriou turistov láka hlavne kvôli nehostinne vyzerajúcej pevnosti, z veže ktorej je úchvatný výhľad na more a mestečko samotné. Z neďalekého rybárskeho prístavu môžete pokračovať plavbou na prehliadku vodopádu Manavgat. 

  Istanbul 

  Mesto, ktoré spája dva kontinenty, sa chváli naozaj pestrou históriou a možno práve preto bolo označované ako Nový Rím. Pri návšteve Istanbulu nesmiete zabudnúť na návštevu Modrej mešity, ktorá sa stala synonymom Turecka. V historickom centre mesta nájdete druhú najvýznamnejšiu pamiatku Istanbulu, mešitu Haghia Sofia. Na nákupy môžete zájsť do niekoľkých "bazárov", z ktorých najväčší, Capali Carsi, môže slúžiť doslova ako bludisko. 

  Aksaray - Nigde 

  Uprostred Anatólie, neďaleko mesta Iznik, hľadajte monumentálny skalný komplex. Vo výške 900 metrov nad morom sa rozpínajú skalné chrámy, klobúky alebo podzemné mestá. 

  Termal 

  Najmenej 200 km od Istanbulu ležia prekrásne historické kúpele Termal. Môžete si tu pozrieť sultánove kúpele obklopené prekrásnymi zelenými záhradami, alebo sami navštíviť verejné kúpele. 

  Pamukkale 

  Miesto, ktoré doslova oslní vaše oči, nájdete v západnej Antolyi. Komplex snehovo bielych vápencových terás s krištáľovo modrými jazierkami vytvorila príroda a kvôli ľudskej chamtivosti o nich svet skoro prišiel. Našťastie sa všetko podarilo zachrániť, a tak si ich môžete vychutnať aj vy. Bohužiaľ, nie je možné kúpať sa vo všetkých jazierkach s liečivou vodou, ale stále zostalo niekoľko špeciálne upravených. Takže plavky so sebou! 

  Antalaya 

  Historické mesto je centrom tureckej stredomorskej riviéry. Ozdobou mesta je jednoznačne ružový minaret Yivli. Neďaleko sa nachádzajú slávne Dudenské vodopády s prepracovaným jaskynným systémom. 

  Mareymana 

  Na tomto mieste nachádzajúcom sa neďaleko Selčuku údajne zomrela Panna Mária. Je to posvätné miesto s malou kaplnkou a liečivou vodou. 

  Národný park Köprülü 

  Milovníkov prírody určite poteší táto nedotknutá subtropická krása. Skalný kaňon s divokou riekou a farebnými kvetinami poznávajte radšej s profesionálnym sprievodcom. V tomto mieste si môžete užiť aj divoký rafting.