Turecko Turecko

 • Ako tráviť čas

  Pokiaľ patríte medzi milovníkov plážového relaxu, lúštenia krížoviek a čerpania novej energie zo slnečných lúčov, nepotrebujete žiadne zvláštne odporúčania na trávenie voľného času. Ak máte ale v láske aktívnu dovolenku, pripravte sa v Turecku na ozajstnú smršť! 

  Golf 

  Hrať golf sa môžete naučiť kdekoľvek na svete, teda ani Turecko nie je výnimkou. Na svoje si prídu nielen úplní začiatočníci, ale i profesionáli s vysokými nárokmi. Menšie golfové ihriská stretnete v každom väčšom letovisku. Tie kvalitnejšie už budete musieť chvíľku hľadať. Medzi najvyhľadávanejšie patrí napr. National Golf Club Antalya v Beleku s osemnásťjamkovým ihriskom. Pre návštevu tohto klubu ale budete potrebovať certifikát informujúci o vašom handicape. Vstup pre mužov je s handicapom 28, pre ženy s 36. V Istanbule nájdete aj inú raritu - piate najstaršie ihrisko na svete, má 9 jamiek a žiadne zvláštne obmedzenia. 

  Potápanie 

  Ak chcete objaviť všetky tváre Turecka, musíte spoznať tiež tu podmorskú. Pre potápanie v Turecku sa odporúča obdobie od apríla do novembra. Stredomorské zátoky ponúkajú vody s bohatou faunou a flórou nielen pre pokročilých potápačov, ale hodí sa aj pre úplných začiatočníkov. More pri polostrove Gallipoli otvára svoju náruč s vrakmi lodí z druhej svetovej vojny. Archeologické skvosty pod hladinou objavíte tiež v Bodrume.  Potápanie je tu povolené len v určitých oblastiach a zakázané je športovné potápanie. V každom letovisku pôsobí niekoľko potápačských škôl a využitie ich služieb sa rozhodne vyplatí. Ukážu vám správne miesta a nebudete zbytočne riskovať svoje zdravie. 

  Jachting a windsurfing 

  Veľmi populárnym športom a relaxáciou sa v Turecku stal jachting. Doslova sa tvrdí, že Turecko je rajom všetkých moreplavcov, a to nielen vďaka štyrom moriam, ktoré ho obklopujú. Najkrajšia trasa pre plavbu je na juhu pobrežia historickej Fethiye, kedy vyplávate z jedného z najväčších a najkrajších prístavov Turecka, Marmarisu. Z Bodrumu môžete vyplávať na plavbu po tmavých vodách Gulf of Gökova. Zátoky okolo Bodrumu a v celej Antályi majú tiež ideálne poveternostné podmienky pre windsurfing. Vybavenie si je možné spolu s inštruktorom požičať na plážach. 

  Trekking 

  Ďalšia skvelá možnosť, ako poznať Turecko z inej stránky, je cestovanie po vlastných nohách. Môžete využiť oficiálne campy, alebo rozbaliť stan tam, kde to v zásade nie je zakázané. Priamo na mieste vašej dovolenky si môžete zaplatiť rôzne výlety pešo od jednodenných prehliadok historických miest až po niekoľkodenné túry do prírody. 

  Rafting 

  Či už ste úplní začiatočníci, nadšenci alebo profesionáli, splavovanie tureckých riek si užijete. Podiel na tom má nielen ich dĺžka, hĺbka a divokosť, ale hlavne úžasná príroda, ktorá ich obklopuje. Jedna z nich, Coruh (stupeň 4 a 5) patrí medzi 10 najlepších miest pre rafting na svete. Okrem toho vyskúšajte aj Manavgat, Dragon alebo Barahal. 

  Jaskyniarstvo 

  Najkrajšie jaskyne nájdete v regióne Toros pri Stredomorskom pobreží, na severozápade Anatólie a v Thrákii. Turecko ponúka viac než 40.000 preskúmaných a prípustných jaskýň. Najdlhšiu jaskyňu, Pinarozu Cavern, nájdete neďaleko Baysehirského jazera. 

  Lyžovanie 

  Dokonca aj v Turecku si môžete užiť radovánky na prírodnom snehu. Väčšina z lyžiarskych centier je skrytá v zalesnených horách a je ľahko dostupná tureckou železnicou alebo tureckými aerolinkami. Medzi najznámejšie zimné centrá patrí Bursa-Uludag, ktoré leží vo výške 1900 m nad morom neďaleko rovnomenného mestečka Bursa. Zimná sezóna trvá od decembra do apríla. Ďalším centrom je Erzurum - Palandöken v nadmorskej výške od 2 200 do 3 100 metrov. Ponúka najlepšie podmienky pre lyžovanie v celom Turecku a snehová pokrývka držiaca sa od decembra do apríla má v priemere 3 metre. 

  Brušné tance 

  Bol by hriech navštíviť Turecko a nepoznať tradičné brušné tance, ktorým sa tu hovorí "gobek dans". V rytme tureckej hudby sa vrátite o niekoľko desiatok rokov späť k sultánovi a jeho tanečniciam. Ak chcete vyskúšať orientálne tance na vlastnej koži, navštívte jedno z mnohých predstavení, ktoré prebiehajú snáď vo všetkých tureckých letoviskách.