Turecko Turecko

 • Miestna kuchyňa

  Turecká kuchyňa patrí medzi najzaujímavejšie európske kolegyne. Vďaka vysokému obsahu zeleniny a ovocia a vyváženému podielu mäsa s prílohami, sa zaraďuje medzi vôbec najzdravšie svetové kuchyne. Nie je príliš korenená, ponúka primerané porcie a z hygienického pohľadu sa nie je čoho obávať. 

  Mäsové hody 

  Niektoré špeciality je možné ochutnať aj u nás. Určite si spomínate na vynikajúci šťavnatý kebab! Pokiaľ vám tento pojem nič nehovorí, vedzte, že kebab je typická turecká pochúťka z na plátky nakrájaného silne koreneného mäsa. Mäso sa opeká na ražni, postupne sa odkrajuje a podáva sa s najrôznejšími omáčkami, dresingami a svetlým pečivom. Z mäsitých jedál rozhodne ochutnajte mleté mäso zabalené vo vinných listoch alebo vynikajúce plnené papriky s paradajkovou omáčkou. Pokiaľ si hovoríte, že podobné jedlá vidíte často aj vo vlastnom jedálničku, nezúfajte. Chuť bude vďaka originálnym receptúram a prvotriednym ingredienciám nezabudnuteľná. Slané palacinky, alebo gozleme, nájdete na každom rohu. Najobľúbenejšou sú špenátové, syrové alebo plnené zemiakmi. 

  Sladká bodka 

  Turecké dezerty a sladkosti vôbec sú ozajstnou maškrtou. Nemusíte si na tanier nakladať kopce zákuskov a tort. Naopak vám bude stačiť len drobný kúsok pre uspokojenie vašich chuťových buniek. Najčastejšou sladkosťou je chalva, teda sezamová pasta, ktorá sa môže podávať samotná alebo ako súčasť iného pokrmu. 

  Turecká káva a čaj 

  Predstava o skvelej tureckej káve pochádza ešte z dôb Osmanskej ríše, ktorá mala obrovské provincie, v ktorých sa káva pestovala. V dnešnej dobe kávu začína vytláčať silný sladený čaj. Nezáleží, či je čierny, zelený alebo ovocný. Napodiv v letných parných mesiacoch najlepšie zaženie smäd. 

  Typickým tureckým nápojom je Ayran - teda kyslastý jogurtovo-mliečny nápoj. Ak nie ste zvyknutí na podobné experimenty, nepokúšajte svoj žalúdok. 

  Alkohol 

  I keď je Turecko prísne moslimská krajina, alkohol tu nie je úplne tabu. Dalo by sa povedať, že niektorí Turci majú pocit, že v určitých hodinách Alláh pod strechou a za múrmi nevidí. Okrem nie príliš chutného piva či skvelého vína, tu zoženiete špeciality ako je anýzová pálenka.