Turecko Turecko

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Ak netrváte na vlastnej doprave, odporučíme vám pár možností, ako sa na vysnenú dovolenku dostaviť. Každá má svoje pre a proti a záleží už len na vás, ktorú zvolíte ako najvýhodnejšiu. 

  Letom svetom 

  Asi vás neprekvapí, keď na prvú priečku v doprave postavíme leteckú dopravu. Cenovo vyjde možno o niečo drahšie než kolegyňa autobusová doprava, ale časovo je rozdiel na nezaplatenie. Pravidelné lety do Istanbulu, Antalye, Izmiru a ďalších tureckých letovísk poskytuje hneď niekoľko leteckých spoločností. Cena spiatočnej letenky do Istanbulu začína na štyroch tisícoch za dospelú osobu vrátane príplatku. Za vyššie ceny môžete cestovať priamym letom s ČSA alebo Tureckými Aerolinkami. Okrem toho môžete v sezóne využiť charterové lety alebo v súčasnosti obľúbené lowcosty. Doba letu závisí na prestupoch, ale pohybuje sa medzi 3-6 hodinami. 

  Autobusom 

  Do Istanbulu jazdia pravidelné linky spoločnosti Eurotours, a to nie len v sezóne. Je možné využiť tiež ostatné sezónne spojenie priamo do Istanbulu alebo Sofie. Z tohto bulharského hlavného mesta sa dostanete do Istanbulu bez väčších problémov zhruba za cenu 20 EUR. Doba cesty Praha - Istanbul je necelých 35 hodín. 

  Do Turecka po koľajniciach 

  Časovo je cesta vlakom do Turecka jednou z najnáročnejších. Pokiaľ naozaj túžite po ceste vlakom, informujte sa o ponúkaných zľavách a cenových zvýhodneniach. 

  Autom 

  Chcete prevetrať svojho štvornohého miláčika a vyraziť s ním na dovolenku do Turecka, najlepšia cesta je cez Maďarsko, Bulharsko až do vysneného cieľa. Okrem nákladov na benzín nezabudnite pripočítať potrebné mýtne a ďalšie cestné poplatky. Vaše auto bude v Turecku a Bulharsku zaregistrované do pasu vodiča na dobu maximálne šiestich mesiacov a vodič bez auta nemôže opustiť krajinu. 

  Doprava v krajine 

  Čo sa samotnej dopravy po krajine týka, nečakajte veľké zázraky. Cestovanie vlakom je oproti Slovensku naozaj science-fiction. Až už máte na tuzemské vlaky názor akýkoľvek, v Turecku sa vám budú zdať slovenské vlaky ako luxusné a spôsob prepravy ako dochvíľny. Vlaková sieť v Turecku nie je hustá, vozový park je zastaraný a meškanie je na dennom poriadku. Nemusíte sa ale obávať nečistoty, hluku alebo zafajčených vagónov. Okrem toho sa často stretnete s predajom občerstvenia, čo v teplých dňoch naozaj poteší. 

  Autobusová doprava v Turecku jednoznačne vedie. Autobus sa dostane snáď kdekoľvek budete potrebovať. Autobusy sú moderné, často klimatizované. V niektorých sa bohužiaľ smie fajčiť. Miestenky zakúpite priamo na autobusovej stanici alebo u vodiča. Okrem klasickej dopravy môžete vyskúšať aj tzv. dolmuš - minibusové taxi. Ako kdekoľvek inde v podobných krajinách musíte kontrolovať na taxameter alebo aspoň dohodnúť cenu dopredu. Ako turisti totiž budete mať vyššie ceny než domáci.