Turecko Turecko

 • Zdravie

  Ako prežiť dovolenku v zdraví 

  Všeobecne nemusíte v Turecku očakávať žiadne zákerné choroby alebo veľké nebezpečenstvo. Je však dobré mať sa pred niektorými vecami na pozore, aby ste si svoju dovolenku náležite užili. Cestujúci z krajín EU sú krytí národným poistením a prípadné výdavky za lekársku starostlivosť vám budú na základe účtu preplatené. 

  Súkromná lekárska starostlivosť v Turecku je na veľmi vysokej úrovni. Zdravotnícke zariadenia bývajú otvorené od 9:00 do 21:00 hodiny. V prípade ochorenia sa radšej obráťte na delegáta alebo hotelovú recepciu. Spoluúčasť pacienta na zdravotnej starostlivosti je podľa ustanovenia EU 25% na liekoch a 6,5 YTL za lekárske ošetrenie. Nezabudnite si teda pribaliť európsky preukaz zdravotného poistenia. 

  Voda a jedlo 

  Na hoteloch je voda hygienicky nezávadná, ale silne chlórovaná. Odporúčame teda piť vodu balenú vo fľašiach. Ak sa chcete vyvarovať črevným ťažkostiam, vyhnete sa aj ľadu v nápojoch a zmrzline. Ovocie a zeleninu dobre umyte alebo olúpte. Ak chcete vyskúšať miestne špeciality, dávajte pozor na ostrosť a zloženie jedál. 

  Očkovanie 

  Pre dovolenku v Turecku nie sú povinné žiadne špeciálne očkovania. Medzi prípadné nebezpečenstvá patrí uštipnutie hadom, škorpiónom alebo uštipnutie hmyzom. V takom prípade vyhľadajte lekársku pomoc. Dovolenku v Turecku v teplých letných mesiacoch by mali zvážiť osoby trpiace vysokým tlakom, srdcovým ochorením alebo ľudia zle znášajúci teplo. 

  Opaľovanie 

  Platia tu obvyklé pravidlá, že opaľovanie cez obed je škodlivé. Používajte opaľovacie prostriedky s čo najvyšším ochranným faktorom a myslite na to, že sa opálite aj pri kúpaní alebo v tieni. Pokiaľ sa aj tak spálite, majte po ruke Panthenol alebo aspoň biely jogurt, ktorý vie s citlivou pokožkou zázraky. Dodržujte tiež správny pitný režim, ktorý je v teplom počasí vyšší než 3,5 litra. 

  Dovoz liekov 

  Dovoz liekov, zdravotných potrieb je možné bezcolne dovážať len pre vlastnú potrebu. Odporúčame pribaliť si mastičky na upokojenie pokožky pri uštipnutí hmyzom, krém na spáleniny, lieky na bolesť hlavy a lieky, ktoré bežne používate. Lieky kúpite priamo na mieste v lekárňach. 

  Medzi SR a Tureckom nie je uzavretá dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, preto je nevyhnutné, aby slovenskí občania cestujúci do Turecka boli poistení pre zahraničie.