Turecko Turecko

 • Mena, ceny, nákupy

  Cena orientu 

  Vôňa orientu láka nie len kvôli relaxácii na pláži a poznávaniu kultúry. Reštaurácie a kaviarne voňajú na niekoľko metrov ďaleko a usmievaví predavači ponúkajú pestrofarebný tovar. Na čo si dať pri nakupovaní pozor a čo si z dovolenky musíte rozhodne priniesť? 

  Čím a ako platiť 

  Oficiálnou menou je Nová turecká lýra (YTL), ktorá nahradila pôvodnú tureckú lýru so šiestimi nulami. Platiť je možné taktiež eurami a americkými dolármi. Kreditné karty a šeky sú vo väčšine lepších podnikov akceptované, ale na cestovné šeky dostanete nie príliš výhodný kurz. Peniaze vymeníte v banke (cez víkend bývajú zatvorené), na pošte, v hoteloch alebo v cestovných agentúrach. Bankomaty sú časté, ale vydajú vám hotovosť len v lýrach. V Česku a väčšine štátov Európy nie sú lýry zameniteľné a nemajú žiadnu hodnotu, preto sa odporúča zmeniť iba potrebnú čiastku. 

  Nákupy 

  Turecko je rajom pre milovníkov nákupov. Vo všetkých turistických letoviskách nájdete krytý bazár, tzv. bedestan, so stovkami stánkov ponúkajúcich tovar najrôznejšieho charakteru. Nepristupujte však na prvú cenu, ktorú vám obchodník ponúkne. Zjednávanie je neodmysliteľnou súčasťou vášho nákupu a obchodníci dokonca považujú za urážku, pokiaľ na zjednávanie nepristúpite. Pamätajte, že obchodníci odvíjajú svoje ceny ako podľa národnosti, tak podľa vášho vzhľadu. Máte značkové oblečenie, tak budete mať ďaleko viac nasadené ceny. Chce to skrátka pevné nervy! Nezjednávajte však nikdy v reštauráciách alebo hoteloch, tam už sa to naozaj nehodí. 

  Suveníry 

  Medzi najobľúbenejšie suveníry dovážané z Turecka patria jednoznačne koberce vyrábané ručne v Antolii. Ich cena sa líši podľa veľkosti, vzoru a kvality materiálu. Ďalším veľkým lákadlom sú medené výrobky a keramika. Ženy sa potešia výhodným nákupom pomerne kvalitného oblečenia a originálnej pestrofarebnej obuvi. Taktiež zlato a šperky sa v Turecku dajú zaobstarať pomerne lacno. V prípade, že nakupujete u stánkových predajcov, však dajte pozor na ich pravosť. Nespoliehajte sa ani na to, že vám predajca vystaví špeciálny list. Gurmánov poteší široký výber najrôznejšieho korenia, vynikajúcej kávy a tabaku. Ak premýšľate o nákupe vodnej fajky, rozhodnete sa ešte v Turecku. Ich cena je zhruba tretinová oproti Českej republike a navyše, výber tabaku je snáď nekonečný. Ak preferujete vo svojom šatníku kožu alebo si len chcete urobiť radosť koženou kabelkou, v Turecku si vyberiete. 

  Od 1. 1. 2005 sa v rámci revalvácie meny zavádza na prechodnú dobu jedného roku vedľa TRL tiež YTL (nová turecká lýra), ktorej kurz je 1 YTL = 1 000 000 TRL. Potom bude len jedna mena, a to revalorizovaná turecká lýra s tradičným označením TRL, resp. vnútroštátnym TL. Cudzie meny sú voľne zmeniteľné, v zahraničnom obchode sa využívajú USD i EURO.

 • Orientačné ceny

  Mlieko (bežné), (1 liter) 1.47 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 1.22 €
  Ryža (biela), (1kg) 1.09 €
  Vajcia (bežné) (12) 1.65 €
  Miestny syr (1kg) 15.47 €
  Kuracie rezne (1kg) 2.31 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 9.41 €
  Jablká (1kg) 2.44 €
  Banán (1kg) 1.07 €
  Pomaranče (1kg) 1.73 €
  Paradajka (1kg) 1.25 €
  Zemiaky (1kg) 1.27 €
  Cibuľa (1kg) 1.02 €
  Šalát (1 hlava) 0.98 €
  Voda (1,5 litrová fľaša) - 0,19 €

  Fľaša vína (stredná trieda) - 5,90 €
  Domáce pivo (fľaša 0,5 litra) - 1,44 €
  Dovážané pivo (fľaša 0,33 litra) - 1,93 €
  Cigarety 20 kusov (Marlboro) - 1,77 €