Turecko Turecko

 • Flóra

  Botanická záhrada Európy

  Vďaka rozmanitému podnebiu sa v Turecku stretnete s rovnako rozmanitým rastlinstvom. Na juhu krajiny uvidíte najčastejšie palmy, olivovníky, ibištek, myrtu, vavríny alebo javory. Milovníkov jedla iste potešia banánovníky, figovníky alebo jedlé gaštany. Piesočnaté pláže zatieňujú stovky pomarančovníkov a borovicové háje. Zo stromov vo vnútrozemí sú najčastejšie platany, javory a gaštany. Hlavne na juhu krajiny je silne zakotvené poľnohospodárstvo. Okrem zemiakov, strukovín alebo cukrovej repy sa tu darí slnečniciam, hroznovému vínu a citrusovým plodom. Stále viac sa pestujú pistácie, lieskové oriešky a sultánky, ktoré sú významným vývozným tovarom. 

  Voňavá krása 

  Aj keď je tulipánmi preslávené hlavne Holandsko, pochádza tento kvet práve zo slnečného Turecka. Bola vypestovaná na začiatku 15. storočia a odtiaľ sa dostala do strednej Európy, konkrétne do Rakúska. Tulipány sú v Turecku stále populárne a dá sa povedať, že i národným kvetom. V letných mesiacoch sa k pestrým tulipánom pridávajú rozkvitnuté červené maky, horce a ďalšie okrasné kvety. 

  Drsná horská príroda 

  Turecko je známe nielen morom a palmami. Horské oblasti sa pýšia neporušenou prírodou s pestrou škálou rastlín a zvierat. V Anatólii najviac nájdete dve vyhasnuté sopky a oblasti vhodné pre trekking alebo horolezectvo.  Naopak, horské svahy priľahlé k moru ponúkajú malé terasovité políčka a kríky s čajom. Vo vysokých polohách kvitnú žlté a biele rododendrony a lúčne kvety. 

  Podmorský svet 

  Nielen na suchu sa môžete kochať krásou Turecka. Pestrofarebná fauna a flóra pod hladinou mora prinesie určite množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Vďaka mnohým profesionálnym centrám sa nemusíte obávať vrhnúť i do hlbších vôd, či už ste začiatočníci alebo skúsení potápači. Jedným z najobľúbenejších stredísk pre potápanie je mestečko Kas v pohorí Taurus. 

  Či už ste milovníkom exotických rastlín alebo romantik túžiaci po lúčnych kvetoch a tieniacich borovicových hájoch, v Turecku si nájdete svoju stranu mince.