Bulharsko Bulharsko

Oficiálny názov: Bulharská republika
Hlavné mesto: Sofija (Sofia)
Štátne zriadenie: pluralitná republika s jednokomorovým parlamentom
Náboženstvo: Najväčšie percenutálne zastúpenie majú v Bulharsku ateisti a bez vyznania 60 %,nasledujú pravoslávni 30 %, moslimovia 7 %, ostatní 3 %
Úradný jazyk: Úradnym jazykom je bulharčina, dôležité nápisy sú v latinčine, dohovoriť sa dá tiež rusky a svetovými jazykmi
Časový posun: po celý rok platí východoeurópsky čas (VEČ), tzn. o hodinu viac

Bulharsko - zájazdy od 134 EUR

O BULHARSKU

Bulharsko má 7,5 milióna obyvateľov. Pomerne veľká časť z nich žije v hlavnom meste Sofia. Úradným jazykom je bulharčina, ktorá sa však vplyvom susedných jazykov pomerne dosť vzdialila slovanskému typu. Dohovoriť sa svetovými jazykmi býva ťažšie, uspejete najskôr s ruštinou. V náboženskom zložení obyvateľstva prevláda pravoslávne vyznanie. Bulhari sú veľmi temperamentní a pohostinní, pri najrôznejších príležitostiach sa obdarovávajú kvetmi a aj medzi neznámymi ľuďmi je značne rozšírené tykanie. Špecifikom v bulharskej komunikácii je prikyvovanie na znamenie nesúhlasu a zavrtenie hlavou na súhlas. Veľakrát sa Bulhari snažia prispôsobiť zvyklostiam cudzincov a používajú tieto gestá v opačnom význame, než je v Bulharsku obvyklé - ľahko tak môže dôjsť k nedorozumeniu. Pri ceste do Bulharska sa nemusíte obávať žiadnych zvláštnych rizík. V miestach väčšej koncentrácie ľudí je vhodná zvýšená opatrnosť voči vreckárom, toto opatrenie však samozrejme neplatí len pre Bulharsko. Taktiež sa turistom neodporúča vydávať sa samostatne na odľahlé miesta. 

Bulharsko nezaprie vplyvy mnohých rôznych kultúr na celú svoju krajinu - vďaka svojmu umiestneniu vo východnej časti Balkánskeho polostrova sa stalo významných prístavným centrom. Medzi bulharskými pamiatkami nájdete grécke chrámy, rímske kúpele, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Vnútrozemie Bulharska ukrýva až 700 jaskýň, z nich najhlbšia dosahuje hĺbku 415 m. Morské pobrežie je 378 km dlhé a je tvorené rozmanitými prírodnými útvarmi. Skladá sa z piesočnatých pláží, zalesnených strání a hôr, údolí riek i skalnatých zátok. Čierne more, ktoré omýva brehy Bulharska, je bulharským najväčším prírodným bohatstvom. Môže sa pýšiť čistotou a priezračnosťou až do hĺbky 20 metrov. Pláže klesajú pod morskú hladinu len veľmi pozvoľna, čo iste ocenia najmä rodiny s malými deťmi. V zime sa Čierne more pomerne často búri, v lete je ale pokojné. Jeho voda obsahuje málo soli, lebo sa do nej vlievajú rieky Dunaj a Dneper. 

Medzi najčastejšie navštevované strediská letnej rekreácie patria Slnečné pobrežie, Zlaté piesky, Nessebar, Primorsko a ďalšie destinácie.  Najmä v posledných rokoch vzrastá počet turistov, ktorí si Bulharsko nevyberajú len pre letnú dovolenku pri mori, ale aj ako lyžiarsku destináciu. Veľmi obľúbeným je moderné lyžiarske stredisko Bansko v pohorí Pirin, ďalšími vyhľadávanými strediskami sú Borovec v pohorí Rila a Pamporov v Rodopech. 

Bulharsko - zájazdy od 134 EUR

Najnovšie recenzie Bulharsko

Celkom: 3 Pri príchode nám nedali ani vodu. náramky až poobede presne o 14.00 hod, aj ke%d izby bovoli už upratané. Raaňajky celých 12 dní presne...

 • 4,5 Ubytovanie
 • 2 Strava
 • 2 Okolie
 • 2 Cena

Celkové zhrnutie
Pri príchode nám nedali ani vodu. náramky až poobede presne o 14.00 hod, aj ke%d izby bovoli už upratané.

Raaňajky celých 12 dní presne tie isté. O káve sa nedalo hovoriť káva, len melta, a čaj zo zásobníku ako v pionierskom tábore. Na pláži nie je bar, ale len budka, pri ktorej strávite 1/2 hod. a žiadne miešané nápoje, ani káva. Z lehátok Vám, za ten čas čo stojíte na nápoj vás vyhodia a veci vám odhodia na piesok a lehátka dajú Rusom. Nám dokonca otvorili trezor bez toho aby nás upozornili. *Za ten peniaz úplný hnus. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytovania celkom ušlo

Strava
Káva, čaj HNUS! Deti aj my sme čakali na pizzu a hranolky.í

Služby hotela
na 4* hotel bez úrovni

Pláž
Zabudnite na lehátka, Rusi sú prednejší. Nemusíte písať na mieste Reklamácie, škoda času na dovolenke, ktorá podpísala aj delegátka, CK vám odpíše, tak ako nám, že je to len náš subjektívny pohľad.

Alexandra Lauková, 18.03.2017
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Slnečné Pobrežie, Hotel: Astoria

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Astoria, Slnečné Pobrežie, Bulharsko Alexandra Lauková 2017-03-18 3 1 10 Astoria Slnečné pobrežie

Celkom: 7,6 Celkově se dovolená líbila, samozřejmě by se pár výtek našlo, ale ideální pro rodinu s dětmi.

 • 8 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 7 Okolie
 • 6 Cena

Celkové zhrnutie
Celkově se dovolená líbila, samozřejmě by se pár výtek našlo, ale ideální pro rodinu s dětmi. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování bylo průměrné. I když jsme neměli, ubytovali nás v bungalovech s výhledem na moře, takže ideál. Pokoje čisté a dali se dobře klimatizovat. Postele pohodlné, jen chyběli skříně. Občas nás sice rušili zvuky od našich sousedů, kteří mluvili až moc často a nahlas, ale jinak spokojenost.

Strava
Co se týče jídla, měli jsme all inklusive. Dcera je diabetik, takže to bylo více než nutné. Co se týče výběru jídla, byli jsme naprosto spokojeni, dost ovoce, zeleniny, masa, příloh a výborné dezerty. Vybrali si děti i dospělí. Jídelna čistá a vždy jsme našli pěkné místo na sezení. Jinak občerstvení během dne dostačující, dortíky, pečivo a jiné lehké pohoštění.

Služby hotela
Hotel pěkný, vesnice se nám líbila, úžasné prostředí pro děti. Večerní procházky se nám líbily. Aquapark byl sice hne dv areálu, ale i tak se nám do něj moc nechtělo, bylo tam moc lidí a studená voda, takže se do ní dětem nechtělo, navíc chyběly klouzačky pro menší děti a záchodky tam trochu nevábně smrděly... Jinak bazény a jejich okolí působily pěkně a útulně. Bylo fajn, že jsme se mohli vykoupat ve všech bazénech i u jiných hotelů a ocenili jsme i obchůdky v areálu, které nechyběly. Mohli jsme si nakoupit základní věci, jako pití na pokoj, hračky na písek, či nové opalovací krémy.

Pláž
Pláž byla písčitá a vždy jsme našli volné lehátko, jedinou nevýhodu byl asi desetimetrový pás kamínků v moři, který byl občas trochu nepříjemný.

Anonym, 13.03.2017
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Elenite, Hotel: Elenite Holiday Village

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

9 fotografií

Elenite Holiday Village, Elenite, Bulharsko Anonym 2017-03-13 7.6 1 10 Elenite Holiday Village

Celkom: 7,6 Tento hotel jsme navštívili v létě 2016, celkový dojem je takový, že naprosto odpovídá ceně :) celkově jsme byli spokojení

 • 7,5 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 5 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Tento hotel jsme navštívili v létě 2016, celkový dojem je takový, že naprosto odpovídá ceně :) celkově jsme byli spokojení Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Velmi pěkné, takové útulné :) ale s pokojem na výhled na moře jsme koukali do dun.

Strava
rozmanitá... velký výběr.. nad očekávání :) prostorná jídelna vždy bylo kam sednout

Služby hotela
personál moc ochotný nebyl.. dalo se s nima bavit jak v který den, dle jejich nálady... drink dělali pořád ten jeden samý dokola jen měnili barvy :D

Pláž
Jooo ta se nám líbala nejvíc, je to mini kousek po dřevěném prkně , poté jdete pískem.. moc příjemné na nožičky. Mužete si vybrat kde budete - zdali na placeném lehatku nebo na zemi -free ZONA.. akorat je plná cigaret, ale to už bohužel dělají lidé samy..

Markéta M., 04.03.2017, Dátum pobytu: 11.9. - 18.9.2016
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Nesebar, Hotel: Nessebar Beach Resort

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Nessebar Beach Resort, Nesebar, Bulharsko Markéta M. 2017-03-04 7.6 1 10 Nessebar Beach Resort

Celkom: 10 Úžasný hotel kategorie 3*-na nic si nehraje, nový a rekonstruovaný, 2 bazény, kousíček od centra

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Úžasný hotel kategorie 3*-na nic si nehraje, nový a rekonstruovaný, 2 bazény, kousíček od centra Zobraziť celú recenziu

Anonym, 11.02.2017, Dátum pobytu: 13.9. - 20.9.2016
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Slnečné Pobrežie, Hotel: Riva

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Riva, Slnečné Pobrežie, Bulharsko Anonym 2017-02-11 10 1 10 Riva

Celkom: 6,4 Milá dovolená na konci léta přiměřená ceně.

 • 8 Ubytovanie
 • 5 Strava
 • 4 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Milá dovolená na konci léta přiměřená ceně. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování bylo pěkné a čisté. Krásný bazén, ale studená voda. Okolí hotelu nic moc. Při pohledu z balkónu neudržovaná zahrada a jakýsi polorozpadlý dům. Všude je hodně komárů, takže doporučuji hodně repelentu, jinak se večer nedá nikde sedět. Únavná byla zdlouhavá cesta z letiště.

Strava
Strava dobrá, ale stále stejná. Doporučuji ochutnat Bulharské bílé víno to bylo skvělé a v restauraci zajít na rybu z grilu.

Služby hotela
Velice milý a přátelský personál včetně majitele. Ochotni dorozumět se i česky.

Pláž
My jsme chodili převážně na jižní pláž. Jemný, krásný písek a mušličky. Jen nepořádek, všude nedopalky z cigaret na každém centimetru. Spousta barů a občerstvení podél celé pláže. A vzdálenost, kterou cestovka uvádí v popisku je mnohem delší. Určitě více jak 1 km na jižní pláž na severní ještě mnohem víc. Navíc k pláži vedou dlouhé schody, které při cestě zpět na hotel jsou v tom vedru nekonečné. O tureckých záchodech na plážích snad raději ani nemluvit, to je něco hrozného.

Eva P., 06.02.2017
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Kiten, Hotel: Phoenix

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Phoenix, Kiten, Bulharsko Eva P. 2017-02-06 6.4 1 10 Phoenix

Všetky recenzie Bulharsko

Potrebujete poradiť?

Po-Ne 7-22 hod +421 2 2064 8220