Bulharsko Bulharsko

Oficiálny názov: Bulharská republika
Hlavné mesto: Sofija (Sofia)
Štátne zriadenie: pluralitná republika s jednokomorovým parlamentom
Náboženstvo: Najväčšie percenutálne zastúpenie majú v Bulharsku ateisti a bez vyznania 60 %,nasledujú pravoslávni 30 %, moslimovia 7 %, ostatní 3 %
Úradný jazyk: Úradnym jazykom je bulharčina, dôležité nápisy sú v latinčine, dohovoriť sa dá tiež rusky a svetovými jazykmi
Časový posun: po celý rok platí východoeurópsky čas (VEČ), tzn. o hodinu viac

Bulharsko - zájazdy od 224 EUR

O BULHARSKU

Bulharsko má 7,5 milióna obyvateľov. Pomerne veľká časť z nich žije v hlavnom meste Sofia. Úradným jazykom je bulharčina, ktorá sa však vplyvom susedných jazykov pomerne dosť vzdialila slovanskému typu. Dohovoriť sa svetovými jazykmi býva ťažšie, uspejete najskôr s ruštinou. V náboženskom zložení obyvateľstva prevláda pravoslávne vyznanie. Bulhari sú veľmi temperamentní a pohostinní, pri najrôznejších príležitostiach sa obdarovávajú kvetmi a aj medzi neznámymi ľuďmi je značne rozšírené tykanie. Špecifikom v bulharskej komunikácii je prikyvovanie na znamenie nesúhlasu a zavrtenie hlavou na súhlas. Veľakrát sa Bulhari snažia prispôsobiť zvyklostiam cudzincov a používajú tieto gestá v opačnom význame, než je v Bulharsku obvyklé - ľahko tak môže dôjsť k nedorozumeniu. Pri ceste do Bulharska sa nemusíte obávať žiadnych zvláštnych rizík. V miestach väčšej koncentrácie ľudí je vhodná zvýšená opatrnosť voči vreckárom, toto opatrenie však samozrejme neplatí len pre Bulharsko. Taktiež sa turistom neodporúča vydávať sa samostatne na odľahlé miesta. 

Bulharsko nezaprie vplyvy mnohých rôznych kultúr na celú svoju krajinu - vďaka svojmu umiestneniu vo východnej časti Balkánskeho polostrova sa stalo významných prístavným centrom. Medzi bulharskými pamiatkami nájdete grécke chrámy, rímske kúpele, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Vnútrozemie Bulharska ukrýva až 700 jaskýň, z nich najhlbšia dosahuje hĺbku 415 m. Morské pobrežie je 378 km dlhé a je tvorené rozmanitými prírodnými útvarmi. Skladá sa z piesočnatých pláží, zalesnených strání a hôr, údolí riek i skalnatých zátok. Čierne more, ktoré omýva brehy Bulharska, je bulharským najväčším prírodným bohatstvom. Môže sa pýšiť čistotou a priezračnosťou až do hĺbky 20 metrov. Pláže klesajú pod morskú hladinu len veľmi pozvoľna, čo iste ocenia najmä rodiny s malými deťmi. V zime sa Čierne more pomerne často búri, v lete je ale pokojné. Jeho voda obsahuje málo soli, lebo sa do nej vlievajú rieky Dunaj a Dneper. 

Medzi najčastejšie navštevované strediská letnej rekreácie patria Slnečné pobrežie, Zlaté piesky, Nessebar, Primorsko a ďalšie destinácie.  Najmä v posledných rokoch vzrastá počet turistov, ktorí si Bulharsko nevyberajú len pre letnú dovolenku pri mori, ale aj ako lyžiarsku destináciu. Veľmi obľúbeným je moderné lyžiarske stredisko Bansko v pohorí Pirin, ďalšími vyhľadávanými strediskami sú Borovec v pohorí Rila a Pamporov v Rodopech. 

Bulharsko - zájazdy od 224 EUR

Najnovšie recenzie Bulharsko

Celkom: 7 Boli sme spokojný. Cesta výborná, rýchla a pohodlná.

 • 9 Ubytovanie
 • 5 Strava
 • 5 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Boli sme spokojný. Cesta výborná, rýchla a pohodlná. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Bývanie v novom zariadení pre nenáročných na prenocovanie, na zabezpečenie osobnej hygieny a úkryt pred páliacim slnkom uspokojivé. Menšie problémy s klimatizáciou.

Strava
Strava trochu jednotvárna, ale množstvo zeleniny a ovocia chválime, taktiež "pitný režim" bol výborný (čo sa týka nealkoholických a alkoholických nápojov). Odporúčam rodinám s deťmi. Strava v meste bola cenovo veľmi prístupná a našli ste si tam aj typickú českú a slovenskú kuchyňu.

Služby hotela
Hotel jednoduchý, príjemný, postavený neďaleko centra a blízko pláže. Služby postačujúce, personál ochotný a milý. Hodnotím kladne. Čistota v hoteli a areáli dobrá, čo nemôžem povedať o okolí mimo areálu a v priestoroch ktoré neprislúchajú nikomu (bodliaky, nepokosená tráva, odpadky a pod.).To sa odzrkadľuje v mentalite národa a v nás samotných, ako sa správame ku svojmu okoliu. My Slováci sme taký istý bordelári.

Pláž
More bolo úžasné. Čisté, teplé, perfektné vlny, jemný piesok. Pláže by sa mohli udržiavať v lepšej čistote. Je to veterná pláž, kto nemá rád vlny a vietor, tak neodporúčam.

Anton Chmura, 03.03.2019, Dátum pobytu: 17.8. - 24.8.2018
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Prímorsko, Hotel: Orios

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 8 Poprvé v Bulharsku a příští rok se určitě vrátíme.

 • 6 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Poprvé v Bulharsku a příští rok se určitě vrátíme. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování odpovídalo ceně a hvězdičkam, fajn by byl častější úklid pokojů no. Za těch 12dni ani jednou nevytreno.

Strava
Byli jsme 12 dní s dcerkou 1,5 roku a pochutnali jsme si, občas se to opakovalo, ale i tak si vyberete. Jen bychom radši trochu víc ovoce. Byli jen nektarinky, víno.. Zmrzka v poho, pití také.

Služby hotela
Animátoři hrůza, to by chtělo asi trochu změnit. Neměli vůbec zájem. A trochu bych poupravila dětský koutek, je dost zasly. Jinak personál naprostá spokojenost! Byli moc kamarádští a do dnes jsme v kontaktu.

Pláž
Není co vytknout, prostě paráda! Hrozně moc mušlí, to jsme byli nadšeni. Dost často meduzy, ale vůbec nezahali, i malá si je pohladila. Pozvolný vstup do moře a odpo vlny, ale to nám nevadilo.

Anonym, 05.02.2019, Dátum pobytu: 25.8. - 5.9.2018
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Slnečné Pobrežie, Hotel: Sunrise Club

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 10 uletělo letadlo kvůli špatné informaci od delegátky

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
uletělo letadlo kvůli špatné informaci od delegátky Zobraziť celú recenziu

Jaroslav Němec, 30.01.2019, Dátum pobytu: 16.9. - 23.9.2018
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Sveti Vlas, Hotel: Paradise Beach

Bola táto recenzia užitočná? Áno (2) Nie (4)

Celkom: 9,6 hezká dovolená , celková spokojenost, jen je škoda že v okolí blízko není moc velké vyžití, spíše dojet autobusem par zastávek

 • 10 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
hezká dovolená , celková spokojenost, jen je škoda že v okolí blízko není moc velké vyžití, spíše dojet autobusem par zastávek Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
čisté, moderní,

Strava
velký výběr, jen se často opakovalo,

Služby hotela
wifi funkční až na plaži, dětská animace- super,

Pláž
medúzy, kameny při vstupu na pláž

Brigita H., 30.01.2019, Dátum pobytu: 16.9. - 23.9.2018
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Elenite, Hotel: Royal Bay

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Všetky recenzie Bulharsko