Bulharsko Bulharsko

Oficiálny názov: Bulharská republika
Hlavné mesto: Sofija (Sofia)
Štátne zriadenie: pluralitná republika s jednokomorovým parlamentom
Náboženstvo: Najväčšie percenutálne zastúpenie majú v Bulharsku ateisti a bez vyznania 60 %,nasledujú pravoslávni 30 %, moslimovia 7 %, ostatní 3 %
Úradný jazyk: Úradnym jazykom je bulharčina, dôležité nápisy sú v latinčine, dohovoriť sa dá tiež rusky a svetovými jazykmi
Časový posun: po celý rok platí východoeurópsky čas (VEČ), tzn. o hodinu viac

Bulharsko - zájazdy od 45 €

O BULHARSKU

Bulharsko má 7,5 milióna obyvateľov. Pomerne veľká časť z nich žije v hlavnom meste Sofia. Úradným jazykom je bulharčina, ktorá sa však vplyvom susedných jazykov pomerne dosť vzdialila slovanskému typu. Dohovoriť sa svetovými jazykmi býva ťažšie, uspejete najskôr s ruštinou. V náboženskom zložení obyvateľstva prevláda pravoslávne vyznanie. Bulhari sú veľmi temperamentní a pohostinní, pri najrôznejších príležitostiach sa obdarovávajú kvetmi a aj medzi neznámymi ľuďmi je značne rozšírené tykanie. Špecifikom v bulharskej komunikácii je prikyvovanie na znamenie nesúhlasu a zavrtenie hlavou na súhlas. Veľakrát sa Bulhari snažia prispôsobiť zvyklostiam cudzincov a používajú tieto gestá v opačnom význame, než je v Bulharsku obvyklé - ľahko tak môže dôjsť k nedorozumeniu. Pri ceste do Bulharska sa nemusíte obávať žiadnych zvláštnych rizík. V miestach väčšej koncentrácie ľudí je vhodná zvýšená opatrnosť voči vreckárom, toto opatrenie však samozrejme neplatí len pre Bulharsko. Taktiež sa turistom neodporúča vydávať sa samostatne na odľahlé miesta. 

Bulharsko nezaprie vplyvy mnohých rôznych kultúr na celú svoju krajinu - vďaka svojmu umiestneniu vo východnej časti Balkánskeho polostrova sa stalo významných prístavným centrom. Medzi bulharskými pamiatkami nájdete grécke chrámy, rímske kúpele, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Vnútrozemie Bulharska ukrýva až 700 jaskýň, z nich najhlbšia dosahuje hĺbku 415 m. Morské pobrežie je 378 km dlhé a je tvorené rozmanitými prírodnými útvarmi. Skladá sa z piesočnatých pláží, zalesnených strání a hôr, údolí riek i skalnatých zátok. Čierne more, ktoré omýva brehy Bulharska, je bulharským najväčším prírodným bohatstvom. Môže sa pýšiť čistotou a priezračnosťou až do hĺbky 20 metrov. Pláže klesajú pod morskú hladinu len veľmi pozvoľna, čo iste ocenia najmä rodiny s malými deťmi. V zime sa Čierne more pomerne často búri, v lete je ale pokojné. Jeho voda obsahuje málo soli, lebo sa do nej vlievajú rieky Dunaj a Dneper. 

Medzi najčastejšie navštevované strediská letnej rekreácie patria Slnečné pobrežie, Zlaté piesky, Nessebar, Primorsko a ďalšie destinácie.  Najmä v posledných rokoch vzrastá počet turistov, ktorí si Bulharsko nevyberajú len pre letnú dovolenku pri mori, ale aj ako lyžiarsku destináciu. Veľmi obľúbeným je moderné lyžiarske stredisko Bansko v pohorí Pirin, ďalšími vyhľadávanými strediskami sú Borovec v pohorí Rila a Pamporov v Rodopech. 

Bulharsko - zájazdy od 45 €

Najnovšie recenzie Bulharsko

Celkom: 5.8 Bez našeho vědomí nám byl změněn hotel, takové jednání považuji za neakceptovatelné.

 • 5.5 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 5 Okolie
 • 4 Cena

Celkové zhrnutie
Bez našeho vědomí nám byl změněn hotel, takové jednání považuji za neakceptovatelné. Zobraziť celú recenziu

Marian J., 24.05.2022, Dátum pobytu: 12.5. - 19.5.2022
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Albena, Hotel: Malibu

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9.4 Vybírali jsme dovolenou pečlivě a výsledný dojem z hotelu Blue Pearl byl perfektní.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 8 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Vybírali jsme dovolenou pečlivě a výsledný dojem z hotelu Blue Pearl byl perfektní. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Zprvu jsme dostali pokoj s výhledem, který nám nevyhovoval, bez problémů jsme si ale na recepci připlatili apartmán s krásným výhledem na moře. Komunikace s personálem byla bez problémů, přímo ředitel hotelu nám vše vysvětlil, ukázal nám několik apartmán na výběr, byl velmi milý a vstřícný, rádi na něj vzpomínáme.

Strava
Obrovský výběr jídla, které bylo navíc výborné. Nabídka nápojů ve snack baru se skládala samozřejmě z místních nápojů, což velké množství turistů zavrhuje, nicméně nám vyhovovala velmi, nápoje nám chutnali a koneckonců, opili jsme se po nich úplně stejně, jako po kterýchkoli jiných (:D). Obsluha ve snack baru byla báječná, komunikativní, usměvavá.

Služby hotela
Všechny služby hotelu nás opravdu potěšili. U vstupu do hotelu je směnárna, která bez problémů smění peníze, možnost je i platba kartou - stejně jako i v ostatních prostorách hotelu i pán ve směnárně komunikativní a vřelý. Vedle hotelu se nachází obchod, kde člověk najde veškeré potřebné věci - dokupovali jsme opalovací krém, cigarety, balenou vodu a mnoho dalšího. Při příjezdu na hotel (ve večerních hodinách, asi kolem 22:00) na nás na pokoji navíc čekala večeře, kterou nám připravil personál hotelu - to byl pro mě osobně nadstandard, který jsem ještě nezažil - a věřte, moc nás potěšil.

Pláž
Pláž je co by kamenem dohodil. Lehátka, která patří hotelu, jsou pro hotelové hosty zcela zdarma, písečná pláž je úžasná, vstup do moře volný. Pár dnů nás trápila akorát přítomnost chaluh a malý nepořádek na břehu moře, ale za mě je to něco, co k přírodní vodě patří (není to chlorovaný bazén, že?).

Anonym, 21.03.2022, Dátum pobytu: 22.6. - 29.6.2021
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Slnečné Pobrežie, Hotel: Blue Pearl

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

9 fotografií

Celkom: 9 V Bansku jsme byli již podruhé, opět skvělé lyžování a služby, velká spokojenost

 • 9 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
V Bansku jsme byli již podruhé, opět skvělé lyžování a služby, velká spokojenost Zobraziť celú recenziu

Anonym, 16.03.2022, Dátum pobytu: 6.3. - 13.3.2022
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Bansko, Hotel: Casa Karina

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9.4 S rodinnou dovolenkou v Bulharsku sme boli naozaj veľmi spokojní. Pani majiteľka bola príjemná a určite by sme sa tu ešte vrátili, avšak...

 • 9 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
S rodinnou dovolenkou v Bulharsku sme boli naozaj veľmi spokojní. Pani majiteľka bola príjemná a určite by sme sa tu ešte vrátili, avšak už by sme uprednostnili služby leteckej dopravy pred službami autobusovej dopravy, z dôvodu vzdialenosti. Veľkou výhodou hotela je bazén na streche. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytovanie zodpovedalo fotkám, bolo útulné, čisté, priestranné, upratovanie a doplnenie hygienických potrieb bolo na pravidelnej úrovni. Jediné, čo by sme vytkli je vybavenie a funkčnosť posilňovne v hoteli, ktorá sa líšila od fotiek.

Strava
V hoteli sme využili len možnost raňajok v cene, nakoľko v tej dobe bolo stravovanie v Bulharsku lacné a teda obedy s večere sme mávali v meste. Raňajky obsahovali všetko potrebné, slané aj sladké varianty ako aj kávu, džús a čaj.

Služby hotela
Služba hotela boli na úrovni a personál bol veľmi priateľský.

Pláž
Hotel je umiestnený pár minút chôdze od pláže a taktiež aj od centra. Samotná pláž bola pekná a more čisté.

Anonym, 25.02.2022, Dátum pobytu: 26.7. - 4.8.2019
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Prímorsko, Hotel: Level

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (1)

Celkom: 10 Byli jsme velmi spokojeni.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Byli jsme velmi spokojeni. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel splnil naše představy. Jak známe Bulharsko, byli jsme i mile překvapeni.

Strava
Velká spokojenost jak s kvalitou tak i s množstvím a rozmanitostí.

Služby hotela
Personální i služby hotelu byly na profesionální úrovni.

Pláž
Ski areál: středisko na vysoké úrovni, výborná dostupnost z hotelu.

Jindřiška Němcová, 02.02.2022, Dátum pobytu: 23.1. - 30.1.2022
Oblasť: Bulharsko Bulharsko, Bansko, Hotel: Casa Karina

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Bulharsko