Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

 • Zaujímavé miesta

  Každý z Emirátov sa môže pýšiť exotikou, ak už sa to týka krajiny, alebo súčasnej super modernej architektúry, historických stavieb a arabských kultúrnych pamiatok. Pre inšpiráciu uveďme niekoľko typov na výlety za týmito najvýznamnejšími modernými stavbami a historickými lokalitami v Emirátoch, ktoré stoja za to navštíviť.

  Pri pobyte v Dubaji iste nestrávite všetok čas len relaxáciou na dokonalých plážach. To, čo mesto skrýva, vás nenechá chladnými. Veľkolepé stavby a projekty modernej architektúry nemajú vo svete obdoby. Za neuveriteľnou podobou hotelov a žiariacich nákupných centier stoja veľké investície bohatých šejkov a zahraničných podnikateľov. Len na niekoľkých miestach tu narazíte na pôvodnú orientálnu atmosféru v štvrtiach Bastákíja a Dejra, kde vonia korenie a vládne ruch obchodovania. Historická štvrť Bastákíja zostala z veľkej časti ušetrená novej výstavbe, s ktorou sa začalo v 70. rokoch 20. storočia. Zachovali sa tu hlinené domy s tradičnými veternými vežami, ktoré fungovali ako klimatizácia. Žili tu perzskí prisťahovalci, podľa ich domova bola štvrť pomenovaná. Dnes sú v prízemí týchto historických budov z r. 1902 malé obchodíky s tradičným arabským tovarom.

  Podoba života pred ropným boomom, tradícia lovu perál, umelecko-remeselné dielne a výrobky, lákajú turistov do skanzenu Heritage a Diving Village. V komplexu archeologických nálezov v Jumeirah, Jumeirah archeological site, sa dochovali základové steny karavanseráje, obytného komplexu a mešity z 10. storočia, prestavané v 18. storočí Symbolo mestskej štvrti Jumeirah je však rovnakomenná mešita. Viac o histórii, tradičnom živote a kultúre sa dozviete napr. v múzeu Dubai Museum, sídliacom v historickej pevnosti z 19. storočia. V ďalšom zaujímavom múzeu Gold and Diamond Park Museum, kde sa vystavujú arabské a indické šperky, sa dozviete niečo viac o ich histórii a tradičnom spôsobe výroby.

  Modernými symbolmi Dubaja sú mimo iné napr. mrakodrap Etisalat, v ktorom sídli komunikační úrad a jeho strecha je ozdobená nadrozmernou golfovou loptičkou. 321 metrov vysoký hotel pripomínajúci plachetnicu Burj Al-Arab, najvyšší a jediný 7 hviezdičkový hotel na svete. Hovorí sa mu Arabská vež a je novým symbolom Dubaja. Stavba má svoje miesto na umelo vytvorenom ostrove, ktorého betónové základy siahajú až 45 metrov pod morské dno. Na drahý interiér boli použité luxusné materiály, nešetrilo sa zlatom, žulou ani mramorom. Podľa investorov ani vysoké ceny za ubytovanie neprinesú za 50 rokov provozu hotelu žiadne zisky, i keď bol hotel po celú dobu plne obsadený. Tento luxus si môžu dovoliť len naozajstní boháči. "Mesto v meste" štvrť Medinat Jumeirah vás pohltí svojou atmosférou rozprávok tisíc a jednej noci, vďaka svojim honosným hotelom a vilám v štýle starých arabských palácov.

  Pre večerné prechádzky a stretnutie s priateľmi je ako stvorená promenáda Dubai Creek, pozdĺž morskej zátoky, ktorá zasahuje až do centra mesta. Starobylé arabské plachetnice, bedne s tovarom naukladané na pobreží a námorníci hrajúci karty, vám pripomenú dávne pirátske časy. Pokiaľ sa vám nebude chcieť pešo, využijte voné taxi abras, alebo prevoz tradičnými nízkymi loďkami s miestami až pre 20 pasažierov. Pri ústí Dubai Creeku sa týči vysoký palác pôvodne postavený z ílu, dnes zmenený rekonštrukciou, ktorý si nechal vystavať starý otec vtedajšieho panovníka, zakladateľ obchodníckej dynastie.

  Taktiež emirát Sharjah sa snaží podporovať turistiku rôznymi projektami, napr. zriadením rozmerného rybárskeho centra v zátoke Chálid. Ďalším lákadlom sú príjemné ceny, komfortné ubytovanie a samozrejme historické jadro mesta i jeho moderná tvár. Odpočinkovou oázou pri nášteve mesta je najväčšie námestie Rolla Square, pomenované podľa umeleckej plastiky "Rolla tree", lemované je kamennými stĺpmi indického pôvodu. Medzi významné pamätihodnosti patrí napr. Heritage area, tzn. stará časť mesta, ktorá vďaka dokonalej rekonštrukcii kupeckých a obytných domov, pripomína dávne časy. Niektoré z budov slúžia ako múzeá. Ďalšie tradičné domy vyrobené z ílu a vápenca z korábových útesov, alebo strážne a veterné veže nájdete v časti Al-Khan, bývalej rybárskej dedinke. Námestie Ittihad Square dominuje monumentálna zlatá kupola bohato zdobenej mešity. Vidieť je možné taktiež dva vysoké minarety, alebo Pamätník zjednotenia so siedmimi mušľami, ktoré symbolizujú SAE. Zbierka arabského umenia je uložená v múzeu Sharjha Art Museum, kde sa nachádzajú diela arabských maliarov a zbierka umenia panovníckej rodiny. Rôzne nálezy z celých Emirátov sa nachádzajú v honosnom paláci Archeologického múzea, postaveného v roku 1992. V inom, omnoho staršom paláci, ktorý má okolo 200 rokov, sú k videniu tradičné náboženské predmety islámu, staré rukopisy a zväzky Koránu, a iné starožitnosti. Rodiny s deťmi zaujme prírodovedecké múzeum Sharjah Science Museum, ktoré má 5 expozičných hal so špeciálnym oddelením pre deti. Veľkou zaujímavosťou sú fosilie dinosaura, skameneliny morských pravekých živočíchov, alebo skutočný vesmírny meteorit.

  Z emirátu Sharjah môžete za históriou a pamiatkami vyraziť do susedného Emirátu. Napr. v Emirátu Ajman sa nachádza historická pevnosť z r. 1775, v ktorom je múzeum islámskych tradíc a remesiel. Zaujímavé historické centrum má taktiež Fujairah, hlavné mesto rovnakomenného emirátu. Z nových stavieb zaujme napr. honosný palác emíra na západnom okraji mesta. Najúrodnejší emirát Ras Al-Khaimah zaujme milovníkov histórie archeologickými vykopávkami sídliska v Julfaru, na severnom okraji mesta Ras Al-Khaimah. V rovnakom meste si môžete prezrieť historickú pevnosť Al-Fulayyah s priliehavou mešitou, alebo zbierku Národného múzea Ras Al-Khaimanu. Za poznaním tradičného hrnčiarskeho remesla je možné vyraziť do 6 km vzdialenej hrnčiarskej dediny Wadi Haqil, neďaleko nej sa nachádza ďalšia, už opustená osada Al-Halla s hradbami zo 16. storočia. Oslňujúca metropola Emirátu Abu Dhabi, so svojími mešitami, mrakodrapmi a inými hypermodernými stavbami s novoislámskymi prvkami, uvedie západného turistu v úžas. Pozostatky historických dôb sú ešte zachované v zátoke Al-Bateen, aj keď tu sa uz presadila moderná výstavba. Naskytne sa tu romantický pohľad na štyri zachované mešity stojace na brehu zátoky, v ktorých kotvia arbské drevené loďky, z ktorých niektoré tu zostanú až do svojej skazy.

  Tradičné remeslá a u menie z územia Emirátu Abu Dhabi, sú prezentované v skanzene Heritage Vilage. Výrobky z dreva, kože, strieborné dýky, medené predmety, starý spôsob osídlenia a života, o tom všetkom sa dozviete mnoho zaujímavého práve tu. Nechýbajú ani zvieratá, možnosť vychádzky na ťavách, alebo múzeum s historickými fotografiami a predmety.

  V 80. rokoch 20.storočia bola zrekonštruovaná pevnosť Al-Hosn Fort z 18. storočia. Pr jej belostnú farbu je pevnosť nazývaná taktiež "White Fort". Je obklopená nádherným pakrom, kde sa nachádza taktiež novoislámske moderné kultúrne centrum.

  V tomto emiráte rozhodne nechcú zostať pozadu za Dubajom, a ani tu sa nešetrilo pri výstavbe impozantného, 800 metrov dlhého paláca s viac než 100 kúpeľňami, obrovským parkom a vlastnou plážou. Najväšia z kupolí má priemer 42 metrov. Je tu hotel, kongresové centrum, mramorom zdobené haly so zlatými stropmi, obchody, reštaurácie, kaviarne, bary či dva veľké bazény.