Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

  • Sviatky a udalosti

    Okrem tradičných sviatkov, ktoré súvisiacimi s tradíciou islamského náboženstva, sa tu v jednotlivých mesiacoch roka usporiadáva veľa zaujímavých akcií. Uvidíte ako oslavy spojené s tradičnou kultúrou týchto krajín, tak svetské slávnosti a udalosti súvisiace so športom, nakupovaním, alebo turizmom. Nudiť sa tu rozhodne nebudete.

    Tradičné islamské sviatky sa riadia podľa lunárneho kalendára Hejira a sú pohyblivé. Kalendár Hejira sa začína dňom príchodu proroka Mohameda z Mekky do Mediny v roku 622 našeho letopočtu. Islámsky kalendár je lunárny a rok tu má 354 dní, tj. 12 mesiacov ktorých dĺžka sa striedavo pohybuje medzi 30 a 29 dňami. Rok je teda o 11 dní kratší než náš, ktorý sa riadi gregoriánskym kalendárom. Obidva kalendáre sa tak voči sebe pohybujú a zhruba raz za 33 rokov sa rozdiel medzi letopočtami zníži o jeden rok. Cez sviatky majú obyvatelia SAE voľné dni.

    V krajine sa dodržujú všetky moslimské sviatky z ktorých uvedieme napr. Islámský nový rok, alebo Narodeniny proroka Mohameda - Milad al-Nabi, ktoré v roku 2008 pripadli na 20. marca. Ďalej je tu sviatok Ramadán, ktorý sa oslavuje v 9. mesiac islamského kalendára a veriaci pri ňom držia od súmkraku do úsvitu pôst. Cez deň sú preto zavreté všetky reštaurácie a až v noci je povolené jesť. Ako turisti by sme mali rešpektovať tieto zvyky a uvedomiť si, že v tieto dni nie je vhodné jesť a piť na uliciach. Pôst nemusia dodržovať tehotné ženy, deti, alebo chorí a starší ľudia. Dátum najbližšieho Ramadánu pripadá na 31.8. - 29.9. 2008. V posledný deň Ramadánu sa oslavuje sviatok Eid ul-Filtr, doprevádzaný oslavami a rodinnými náštevami. Sviatok Eid al-Adha je štvordenný sviatok, ktorý oslavuje pútnikov do Mekky a bohatšie rodiny pri ňom podrežú obvykle ovcu a o mäso sa delia s chudobnými. Oslavujú sa taktiež svetské sviatky ako nový rok 1. januára, i keď islámský spadá na iný deň, alebo Národný štátny sviatok 2. decembra, deň kedy 6 emírov podpísalo v roku 1971 spoločnú zmluvu o vytvorení federácie SAE. Stále viac náštevníkov lákajú prestížne akcie svetového formátu. Napr. koňské dostihy Duabi World Cup, alebo turnaj Desert Classing PGA, elity golfových hráčov. Slávny Shopping festival v Dubai, ktorý je usporiadavaný od 15.1 do 15. 2, láka každým rokom viac a viac nákupujúcich svojimi výhodnými cenami. Nový rok je v Dubaji zahájený maratónom špičkových bežcov z celého sveta, vo februári nasleduje ďalšia športová udalosť tenisový turnaj - Dubai Tenis Open. Zaujímavosťou mesiaca marca sú na miestnom prostredí trošku netypické oslavy írskeho národného sviatku St. Patrick´s day, v Emirátoch oslavovaného ako narodeniny detí. V októbri so zimnou sezónnou začínajú pravidelné týždenné koňské dostihy, ktoré na svojich VIP tribúnach sledujú hodnostári z celých Emirátov. Medzi najobľúbenejšie tradičné športové udalosti patria ťavie dostihy, za ktorými náštevníci mieria predovšetkým do mesta RAs al-Khaimah. Vstup je voľný a dostihy sa konajú v zimnom období, najčastejšie v piatok. Ako turisti môžete využiť potápanie pod vedením inštruktora a nahliadnuť do krás podmorského sveta, podniknúť prechádzku na ťavách, niekedy kombinovanú s netradičným lyžovaním v piesočnatých dunách, alebo sa zúčastniť vychádzky v terénnom voze Off Road Safari. Pokiaľ disponujete vlastným terénnym vozom, je tu pre vás akcia Overnighter Drive, dvojdenná prechádzka púšťou, ktorá trvá i cez noc.