Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

 • Mena, ceny, nákupy

  Mena SAE je emirátsky dirham (AED). Jeden AED má 100 filsov. Bankovky tejto meny sú v hodnote 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamov a mince v hodnote 1 dirham, alebo 50, 25, 10 a 5 filstov. Hlavnou miestnou bankou je Emirates Bank International. K rozmeneniu hotovosti je možné využiť banky, výhodnejšia je ale výmena v zmenárňach, kde neplatíte poplatky. Možnosť výmeny hotovosti ponúka taktiež väčšina hotelov. Peniaze môžete vyberať s určitým poplatkom taktiež z bankomatov. Platiť je taktiež platobnými kartami, bežne používané sú AmericanExpress, MasterCard, alebo Visa. Banky a iné štátne inštitúcie majú otvorené od nedele do štvrtka a náštevnné hodiny pre verejnosť sú od 9.00 zhruba do 13.00. V štátnych firmách, miestnej správe a školstve sú od 1.9. 2006 voľnými dňami piatok a sobota, pracovný týždeň trvá od nedele do štvrtka.

  Pri nakupovaní je v SAE k dostaniu všetko na čo si len spomeniete a obchody majú otvrené i do neskorých nočných hodín. Americký slogan "Shop till you drop" - "Nakupuj dokud nepadneš", tu má naozaj svoj opodstatnenie. Je tu k dostaniu všetok tovar, ktorý príde na svetový trh. Vďaka nízkym daniam a nízkym nákladom na dopravu sú SAE ozajstným rajom nakupovania a mnoho náštevníkov z celého sveta sem chodí len za týmto účelom. Najhlavnejšími centrami nakupovania sú Dubai, Abu Dhabi, Sharjah a Al-Ain.

  V klimatizovaných nákupných galérií sa pohodlne nakupuje i v horúcich letných mesiacoch a okrem nakupovania sú tu pripravované mnohé kultúrne programy. Do nákupných centier tak ľudia vyrážajú na osobné schôdzky i za zábavou. Mimoriadne lacné sú Duty free shopy na letiskách v Dubaji a v Abú Dhabi a ponúkajú veľmi širokú a rozmanitú paletu tovaru.

  Otváracia doba je v supermarketoch spravidla od 9.00 do 23.00. V piatok, kedy je deň pracovného kľudu väčšina obchdov otvára až od 14.00. Obchody mávajú poludňajšiu prestávku od 13.h do minimálne 16 hodín. Po poludňajšej pauze sú v provozu až dlho do noci. Behom Ramadánu sa predajná doba predlžuje až do jednej hodiny ráno.

  Každý rok sa v zime v Dubaji koná Dubai Shopping Festival, a zároveň s ním prebieha prestížny golfový turnaj Desert Classing PGA, koňské dostihy Dubai World Cup a mnoho ďalších lákavých akcií, ako je Dubai Jazz Festival. V túto dobu lákajú obchody náštevníky až 70 % zľavami a dosahujú neuveriteľného obratu. Shopping festival je zameraný na všetky vrstvy obyvateľov, a množstvo akcií, ako pouličný ohňostroj, programy pre deti a ďalšie, sú celkom zdarma.

  Tovar typický pre miestnu kultúru vyhľadávaný ako suveníry nájdete napr. na trhoviskách - Souq. Ten najznámejší trh, Souq al-Arsah, s rozmanitým tovarom, sa nachádza v Emiráte Saharjah. Rôzne druhy korenia, beduínske šperky s prekrásnou ornamentálnou výzdobou, ručne tkané koberce, ich výroba má dávnu tradíciu, či typické pochutiny ako sú pestované ďatle, alebo jeden z najlepších kaviárov na svete, nájdete práve tu.
  Veľmi obľúbené sú ručne vyrábané konvice na kávu Dalla, rôznej veľkosti a spracovania, bohaté zdobené kovové taniere, alebo tradičný arabský odev, biely plášť Kandura. Vodné dýmky s ich voňavými tabakmi vám umožnia vychutnávať si exotickú atmosféru i doma a svojich priateľov iste potešíte niektorými suvenírmi s ťavím motívom, typickým znakom týchto zemí. Nádhernú krásu skrýva dubajský Gold Souq, kde môžete obdivovať šperky a iné predmety zo zlata a drahých kovov. I keď by ste sem nešli nakupovať, stojí za to vychutnať si miestnu nezabudnuteľnú "zlatú" atmosféru. Pozdĺž hlavnej ulice sa nachádza až 200 šperkárskych obchodov, kde váha šperkov má prednosť pred jeho designem. Práve v mesiacoch shopping festivalu sú ceny zlata neuveriteľne nízke a nakupuje sa bez akýchkoľvek zábran. Na trhoch je veľmi bežné zjednávanie a cenu je možné zjednávanie vylepšiť až o 50%

  Ceny ubytovania sú na naše pomery skôr vyššie, čo je hlavne z dôvodu veľkého luxusu množstvom ubytovacích komplexov. Väčšina hotelov je 4 až 5 hviezdičkových a ponúka prvoradý komfort a luxus. Veľké zľavy sú v letných mesiacoch v období vysokého tepla, kedy je tu menej turistov a taktiež v období Ramadánu. Najdrahšie v celej krajine je ubytovanie v Dubaji a za jednu noc tu zaplatíte od 600 AED za jednolôžkovú izbu a od 700 AED za dvojlôžkovú izbu za noc. Ceny v hoteloch najlacnejšej kategórie sa pohybujú okolo 70 - 80 AED za jednolôžkovú izbu a 100 - 120 AED za dvojlôžkovú izbu. Najlacnejšie sú hostely, kde sa môžete ubytovať za cenu zhruba 15 až 25 AED za noc. Pre využitie hostelu však musíte vlastniť Hostelling International Card, alebo zaplatiť ročný členský príspevok priamo v niektorom z hostelov. Aj keď nie je v SAE žiadny oficiálny kemp, stanovanie na pláži alebo v púšti sa obíde bez ťažkosti.

 • Orientačné ceny

  Mlieko (bežné), (1 liter) 1.79 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 1.27 €
  Ryža (biela), (1kg) 2.09 €
  Vajcia (bežné) (12) 2.75 €
  Miestny syr (1kg) 8.58 €
  Kuracie rezne (1kg) 6.80 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 9.49 €
  Jablká (1kg) 1.95 €
  Banán (1kg) 1.55 €
  Pomaranče (1kg) 1.87 €
  Paradajka (1kg) 1.23 €
  Zemiaky (1kg) 1.00 €
  Cibuľa (1kg) 0.86 €
  Šalát (1 hlava) 1.69 €
  Voda (1,5 litrová fľaša) - 0,50 €
  Fľaša vína (stredná trieda) - 13,86 €
  Domáce pivo (fľaša 0,5 litra) - 2,99 €
  Dovážané pivo (fľaša 0,33 litra) - 4,11 €
  Cigarety 20 kusov (Marlboro) - 5,08 €