Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

 • Ako tráviť čas

  V Emirátoch sa ponúka mnoho možností ako tráviť čas dovolenky až už relaxáciou na bielych plážach s hodvábnym pieskom, alebo aktívne, provozovaním niektorých športov, či turistickými výletmi po okolitých zaujímavostiach a prírodných krásach.

  Pre športové vyžitie je tu na výber z mnoha tradičných i netradičných športov, ktoré sú sprostredkovávané ako hotelmi, tak súkromnými agentúrami. Hotely stojace u mora poskytujú skvelé vybavenie pre rozmanité vodné športy ako surfovanie, vodné lyžovanie, plavba na plachetnici a motorového člna, veľmi obľúbené je potápanie, pretože podmorský svet tu ukrýva ozajstné bohatstvo.

  Tradičnými športami a aktivitami sú ťavie dostihy, alebo sokolníctvo. Jazdu na ťavách si môžete sami vyskúšať. Táto aktivita je pre turistov bežne dostupná. Kdežto sokolníctvo je pestované nadšencami do dravcov skôr mimo mesta, v púšti. Medzi cudzincami je obľúbený taktiež golf, ktorý tu má výborné podmienky a napr. v Dubaji sa usporiadáva prestížny turnaj Desert Classing PGA elity golfových hráčov. Špičkové golfové ihrisko je k videniu práve v Dubaji navrhol ho americký architekt Karl Litten. Taktiež priľahlá budova, v ktorom sídli golfový a jachtový klub, je veľmi pozoruhodná, a jej významným znakom sú tri obrie k nebi sa vzdúvajúce betónové plachetnice. Jachting je ďalším veľmi obľúbeným športom v Emirátoch.

  Medzi skutočne exotické športy pre cudzincov nepochybne patrí lyžovanie na piesku. Na jednej lyži schádzajú nadšenci duny vysoké i 50 metrov, čo niekedy môže byť značne nebezpečné, ostatne ako lyžovanie na snehu. A preto je v emirátoch možné takmer všetko, i tu si môžete užiť snehu a zimných radovánok v zastrešenom zimnom stredisku v Dubaji, a v hoteloch a zábavných parkoch nájdete i dráhy na korčuľovanie na ľade, "Ice Rinks".

  SAE sa pýši krásnymi plážami s hodvábným belasím pieskom, palmami a vybavením pre váš absolútny komfort. Obľúbené sú predovšetkým pláže na východnom pobreží, alebo oblasť medzi Abu Dhabi a Rás - Al - Chajma na západnom pobreží. Pre deti je na väčšine pláží, a nielen tam, pripravené mnoho zábavy a aktivít vo vodných parkoch (napr. dubajský Wild Wadi Park), zábavné parky, ďalej majú deti možnosť vyskúšať si windsurfing, alebo jazdu na ťavách, či navštíviť niektoré múzeum zamerané napr. na podmorský svet.
  V najväčšom Emiráte Abu Dhabi je zaujímavosťou pláž určená výlučne ženám, kde sú ženy ukryté pred zvedavými pohľadmi za vysokou stenou.

  Najznámejšia Dubajská pláž je Jumeirah Beach, ktorá je zároveň považovaná za najkrásnejšiu v Emirátoch. Pozdĺž mnoho kilometrovej plážach sú vystavené luxusné hotely, ktoré zaisťujú všetok komfort a športovné aktivity. Dlhý, niekoľkokilometrový úsek pláží, ktoré ponúkajú skvelé podmienky pre kúpanie a relaxáciu, sa nachádzajú južne od metropoli Sharjah, hlavného mesta rovnakomenného Emirátu.

  Nezabudnuteľné zážitky vám prinesú rôzne zamerané výlety a výpravy. Napr výlety po hlavných pamätihodnostiach a stavbách miest, alebo výpravy za nakupovaním na tržnice, súky, a do obchodných centier. Obľúbené sú taktiež výlety na lodiach, známa je napr. plavba na lodi "dhow" po dubajskom zálive, spojená s ochutnávkou arabských špecialít. Nie menej vzrušujúce sú výpravy za beduíny do púšte, spojené s pozorovaním hviezd a možnosti prenocovania v beduínskych stanoch. Ďalšia cesta púšťou v terénnych džípoch, Desert Safari, vám odhalia neskutočné krásy piesočnatých dún, ktoré sa na konci dňa zafarbia zapadajúcim slnkom.

  Kultúrne arabské tradície poznáte na výletoch mimo veľké mestá do menších dediniek, v ktorých lepšie poznáte tradičný spôsob života, rôzne remeslá a taktiež prírodné zaujímavosti. Z Dubaja sa často vyráža do mestečka Hatta, ktoré leží na úpätí pohoria Hadžar, a ktorého okolie je tvorené prekrásnou prírodou.. Pôvodné podoba Hatti bola starostlivo zrekonštruovaná a vyhlásená národnou pamiatkou.

  Z Abu Dhabi sa zase ponúka nemenej zaujímavý výlet do okolia Liwi, kde sa medzi púštnymi dunami nachádzajú najväčšie oázy historického významu, alebo sa po dialnici je možné vydať do 160 km vzdialeného univerzitného mesta Al - Ain, ktorého názov znamená prameň. Leží už na hranici s Ománem a vďaka dostatku vody má bohaté zelené porasty a palmové háje. K videniu je tu mnoho významných historických pamiatok. Ani nákupy a zábava tu nezostáva pozadu. Skvelými typmi na ďalšie zaujímavé výlety sú asi 15 km vzdialené jazero Ain Al-Faidah, oáza Buriami, ktorá sa rozkladá až na územie Ománu, alebo hora Jebel Hafit, kde boli nájdetné hrobky staré až 5 tis. rokov a skameneliny z pravekých dôb.