Grécko - Solún Grécko

 • Doprava letecky

  01:30 h

 • Popis

  Druhé najväčšie mesto Gréckej republiky Solún, alebo Thessaloniki, je správnym strediskom Strednej Macedónie. Leží v úpätí polostrova Chalkidiki v Egejskom mori. Má okolo 800 000 obyvateľov. Solún vyniká turistickým ruchom aj aktívnym priemyslom. Produkuje oceľ, stavebné materiály a chemické výrobky. Z prístavu ľahko exportuje hotový tovar do celého sveta. 

  Solún založil v roku 312 pred naším letopočtom macedónsky kráľ Kasander. Mesto rýchlo rozkvitalo, vybudovalo opevnenie a spravovalo vtedy autonómnu oblasť macedónskej provincie. V roku 146 pred naším letopočtom dobyli oblasť Rimania a význam mesta, ležiaceho na spojnici dôležitých obchodných centier, podstatne vzrástol. Rimania postavili pôvodný prístav, ktorého zvyšky sú dnešnou turistickou atrakciou. Počas byzantskej nadvlády Solún zhromažďoval všetko vedenie. Odtiaľ k nám prišli Slovanskí vierozvestcovia Konštantín a Metod. Počas prvej svetovej vojny sa v Solúne vylodili jednotky Trojspolku. Za obeť padlo niekoľko historických budov. Solún prestaval francúzsky architekt Ernest Hebrard a navodil atmosféru európskeho veľkomesta. Orientálny ráz ustúpil moderným budovám. 

  V Solúne sa snúbia vplyvy niekoľkých kultúr. Námestie Eleftherias sa premenilo na obchodnú časť mesta. Západná oblasť Solúnu podľahla priemyslu, zatiaľ čo na východe si stavajú svoje vily stredná a vyššia vrstva obyvateľstva a utiekajú sa sem od zhonu pracovných dní. Symbolom mesta je Biela veža. Štvrť Ano Poli pripomína tureckú nadvládu. Ulice plné zdobených domov obklopujú najstaršie kostoly v meste – Osios David, St. Nicholas Orphanos a kláštor Vlatades. Najznámejšia trojlodná katedrála Aghios Demetrios spomína na život patróna Solúnu, svätého Demetria. V katakombách môžete navštíviť miestnosť, v ktorej bol Demetrios väznený. Tematicky zamerané múzeá, ako sú Židovské múzeum Thessaloniki, Národné múzeum súčasného umenia, Múzeum byzantskej kultúry, Solúnske archeologické múzeum, Múzeum kinematografie, Múzeum macedónskeho zápasu, Technologické múzeum alebo Múzeum športu, vystavujú exponáty zo všetkých oblastí. K archeologickým náleziskám prístupným návštevníkom patria cintorín Agia Paraskevi, Rímsky palác a hipodróm alebo pozostatky pôvodných hradieb. Na odpočinok môžete využiť zlaté pláže Solúnskeho zálivu.

Najnovšie recenzie Grécko - Solún

Celkom: Hluk, hluk, hluk a mohol by som to zopakovať do nekonečna. Zase raz zavádzajúce informácie v ponuke cestovky. Už som bol na mnohých...

Úvodné zhrnutie
Hluk, hluk, hluk a mohol by som to zopakovať do nekonečna.

Zase raz zavádzajúce informácie v ponuke cestovky.

Už som bol na mnohých miestach v Grécku, ale toto biola hrúza.Študio Panagiotis je umiestené prakticky nad chodníkom s obchodmi, pri hlavnej a najhlučnejšej ceste, kde sa prakticky nezastaví automobilová doprava a v noci Gréci na hlučných motorkách poriadajú preteky.

Nad hlavami neustále pristávajú a štartujú lietadla.

Z týchto dovodov si nemožete otvoriť v noci na vetranie okna či balkony,

aby sa dalo aspoň trošku vyspať, čo sme museli doháňať prí vode.

V blízkosti ubytovania prebiehajú hudobné produkcie až do 2-3 hodiny, aj keď v podnikoch nikdo nesedí. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
o umiestení ubytovania vyššie, inak klasike štúdia v Grécku:

ubytovacia a kuchyňka s chladničkou (klaisicky hučí a funguje iba v stupňoch nechlaí alebo skoro mrazí) v jednej miestnosti.

Na varenie dvojplotničku, ktorá sa prakticky nedá vyregulovať,riad v úspornom počte,ešte, že sme si sebou zobrali ostré nože.

Kúpelna sa nedal vyvetrať, aj keď tam bol inštalovaný proforma ventilátor

Strava
stravu sme si pripravovali, ale viac sme chodili do restaurácii,

zaujímavosť-české menu ponúkali v ruskom jazyku

Služby hotela
za 11 dní pobytu:

4. den výmena uterákov a upratovanie a potom dva dni pred odchodom.

Prínos bol bazén v areále s ďalšími ubytovacími budovami s čistou vodou.

Pláž
najbližšia pláž cca 5-7 minut chodze (a nie ako CK v ponuke uvádzala 210 m.

Celkový dojem
Keby nebolo tak teplúčko a čisté more, tak zbytok hrůza a des, nedoporučujem.

Milan Král, Neoverená recenzia (Invia.sk), Hodnotené: 07.09.2011, Dátum pobytu: 11.8. - 22.8.2011
Oblasť: Grécko Grécko, Solún, Hotel: Studia Panagiotis

Celkom: 7.8 Studia Panagiotis, velmi pěkné ubytování v soukromí, prostorný bazén a dostatek lehátek i slunečníků, úklid každé 3 dny.

 • 9.4 Ubytovanie
 • 4 Okolie
 • 10 Cena

Úvodné zhrnutie
Studia Panagiotis, velmi pěkné ubytování v soukromí, prostorný bazén a dostatek lehátek i slunečníků, úklid každé 3 dny. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování pěkné čisté, vše Ok. jen ložnice mají okna do rušné ulice, která večer žije...

Pláž vzdálená asi 250m.

Strava
vlastní

Pláž
pláž v Tsilivi dlouhá asi 2km, spousta slunečníků a lehátek, vše za poplatek a téměř žádný volný prostor na pláži.Pláž písčitá.

Celkový dojem
velmi živé letovisko, spousta restaurací.Večer rušno!!!

Alexandra Soušková, Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 07.08.2011, Dátum pobytu: 21.7. - 1.8.2011
Oblasť: Grécko Grécko, Solún, Hotel: Studia Panagiotis

Všetky recenzie Grécko - Solún