Grécko Grécko

 • Mena, ceny, nákupy

  V Grécku sa platí európskym platidlom eurom (EUR), ktoré má 100 centov.

  V letoviskách nájdete zmenárne prakticky na každom rohu. Peniaze môžete vymeniť i v hoteloch alebo v banke (bez poplatku). Banky sú otvorené vo všedné dni väčšinou od 8 do 14 hodiny.  Väčšina hotelov, obchodov, cestovných kancelárií, reštaurácií, ale i požičovieň áut bežne prijímajú platobné karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard). Bankomaty sú pomerne dobre dostupné a prijímajú všetky medzinárodné platobné karty. 

  Pri ceste do Grécka a po krajine samotnej nezabudnite počítať s dostatočnou finančnou rezervou na drobné výdaje, zakúpenie výletov po okolí, obstaranie prípadných liekov a lekárskeho ošetrenia. A pýtate sa, aká je priemerná odporúčaná finančná rezerva pre týždenný pobyt v Grécku? Približne je to 100 EUR na osobu, avšak samozrejme záleží na vašich individuálnych potrebách. 

  Nákupy 

  Predovšetkým v turistických letoviskách sa vám otvárajú neobmedzené možnosti nákupu. Otváracia doba sa tu veľmi nedodržuje, býva otvorené i dlho do večera, soboty i nedele. Na trhoviskách sa zjednáva, aj keď zďaleka nie tak dramaticky, ako v afrických či arabských destináciách. 

  Pokiaľ budete hľadať typický grécky suvenír, tak sa pozrite napríklad po ručne tkaných koberčekoch, tradičných vyšívaných dečkách a obrusoch, keramike (vázy, misky, kvetníky), kožených kabelkách, opaskoch, peňaženkách, netradičných šperkoch alebo si z Grécka môžete priviesť drevorezby, a to najmä predmety z olivového dreva. Obľúbené sú taktiež olivové mydlá, morské umývacie huby, rôzne druhy korenia, vína a likéry, mandľové cukrovinky, želé, syry, med s príchuťou tymianu, med s orechmi či mandľami. 

  Z jedla sú vyhlásené grécke džemy z čerešní, sliviek, fíg a ďalšieho ovocia. Turisti si obľúbili i CD s gréckou hudbou alebo suveníry z mušlí.

 • Orientačné ceny

  Jednou z mála zemí, kde príliš neušetríte, je Grécko. Teda pokiaľ si objednáte pobyt so stravou alebo sa rozhodnete skúsiť miestne špeciality sami. Jedlo a pitie v reštaurácii nie je úplne lacné. Priaznivejšie sú naopak ceny potravín v obchodoch, ktoré sa v množstve prípadov podobajú našim. Opäť platí, podobne ako v iných krajinách, že čím bližšie k letovisku a centru, tým drahšie.


  Mlieko (bežné), (1 liter) 1.43 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 1.12 €
  Ryža (biela), (1kg) 2.04 €
  Vajcia (bežné) (12) 3.71 €
  Miestny syr (1kg) 11.09 €
  Kuracie rezne (1kg) 8.27 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 11.08 €
  Jablká (1kg) 1.72 €
  Banán (1kg) 1.73 €
  Pomaranče (1kg) 1.24 €
  Paradajka (1kg) 1.81 €
  Zemiaky (1kg) 1.02 €
  Cibuľa (1kg) 1.00 €
  Šalát (1 hlava) 0.85 €

  požičanie auta na deň - 1350 až 2000 Kč (45 až 65 EUR)

  Náš tip: zeleninu nakupujte na trhovisku.