Grécko Grécko

  • Flóra

    Čo sa týka rastlinnej vegetácie, Grécko je pomerne zelenou krajinou. Okolo 50% územia je pokryté lesmi s veľmi pestrou vegetáciou - nájdete tu ako horské ihličnany, tak rastlinstvo prímorského typu. 

    Najcharakteristickejším stromom Grécka, a predovšetkým Kréty, je olivovník a cypriš. Pôvodným porastom tejto oblasti boli okrem cyprišu taktiež cédre, platany a eukalypty. Tie však boli viac-menej vyrúbané talianskymi obyvateľmi na stavbu domov a lodí, a tak ich tu v súčasnej dobe vidíme len niekoľko málo posledných kusov. Pokiaľ ich budete hľadať, tak skôr pozdĺž pobrežia v odľahlých, ťažšie prístupných roklinách a potom tiež v horách. 

    Na území Grécka rastú rovnako jedlé gaštany, duby kermesové alebo borovice halepské. Z nižšieho porastu sú to rôzne kríky, medzi ktorými prerastá vresovec stromový, myrta alebo pryšec chvojka. V horách potom rastú liečivé a aromatické byliny, z ktorých iste budete poznať oregano, tymian, levanduľu, majoránku, rozmarín apod. Na Korfu sa môžete kochať pohľadom na orchidey, ktorých tu rastie asi 40 druhov. 

    Z úžitkových rastlín v Grécku nájdete vinnú révu, citrusové stromy, olivovníky, granátové jablká a obilniny. Zelenina sa tu pestuje aj na poli, ale i v skleníkoch. Z ovocných stromov stoja za povšimnutie i banánovníky. Ich plody bývajú trošku odlišné od klasických banánov, ako poznáme z našich obchodov, sú totiž sladšie a menšie. Ďalej môžete v záhradách vidieť mandľovníky a orechy.