Veľká Británia Veľká Británia

 • Sviatky a udalosti

  Veľká Británia má veľkú časť sviatkov zhodnú s nami. K nim rozhodne patria oslavy nového roku. Najväčšie oslavy sú pochopiteľne v Londýne, kde sa koná slávnostný sprievod London Parade, oslavy sú taktiež na Trafalgarskom námestí a u Temži. Ďalej sa v Londýne, a to hlavne v čínskej štvrti Solo, oslavuje čínsky nový rok.

  Medzi svetovo známe stretnutia patria závody osmiveslic medzi univerzitou Oxford a Cambridge. Závod prebieha na temži medzi Putney a Mortlake a je to veľká udalosť.

  Každý rok tretiu neďeľu v apríli sa koná Londýnsky maratón. Je to najväčší maratón na svete a navštevuje ho okolo tridsať tisíc nadšencov. Veľká časť vybraných peňazí každoročne putuje na charitu.

  V druhej polovici mája sa koná výstava kvetín v Chelsea, čo je najlepšia výstava svojho druhu na svete.

  V júni prebiehajú dostihy Royal Ascot, pri ktorých sa britská smotánka snaží predviesť nové róby, dáma klobúky a celé je to veľká spoločenská akcia.

  V sobotu okolo 11. júna sú Troping the colours, kedy kráľovna predvádza prehliadku jednotiek na oficiálnej oslave svojich narodenín.

  Na prelome júna a júla má All England Club tenisové majstrovstvá vo Wimbledone, kedy najlepší tenisti bojujú o wimbledonský titul.

  V júli si môžete v Royal Albert Hall vypočuť koncerty klasickej hudby trvajúce osem týždňov.

  V auguste si v Londýne rozhodne nenechajte ujsť karneval v Notting Hillu, ktorý spadá na Bank Holiaday víkend.

  V septembri sa pravidelne uskutočňuje závod na rieke z Richmondu do Greenwiche, kde závodia stovky lodí.

  V októbri je na Trafalgarskom námestí Trafalgar day Parade, čo je oslava víťazstva admirála Nelsona nad Napoleonom.

  V novembri oficiálne začína po letnej pauze zasadanie Parlamentu, ktorý slávnostne otvára kráľovna, k čomu patrí i sprievod k Parlamentu.

  Druhú sobotu v novembri sa oslavuje Lord Mayor´s Show, kedy veľký sprievod s rôznymi alegorickými vozmi doprevádza novo zvoleného starostu od Cechovného domu (Guidhalll) k Súdnemu dvoru (Law Courts).

  5. novembra je Guy Fawke´s Day, kedy sú po celom meste k videniu ohňostroje. Majú symbolizovať nepodarené podpálenie parlamentu.

  Na Oxford Street a Regent Street sa rozvešiavajú vianočné stromy. December je samozrejme dobou adventu, mestá sú prekrásne vyzdobené a osvetlené. Na Trafalgarskom námestí sa večer u vianočného stromu spievajú koledy, ktoré každý rok ako darček privezú obyvatelia Osla.