Veľká Británia Veľká Británia

 • Mena, ceny, nákupy

  Veĺká Británia je na svoju tradičnú menu hrdá, a preto patrí medzi výnimky a euro nezaviedla. Libra (pound) má sto centov. Kurz britskej libry sa pohybuje v rozmezí 0.88 = 1 EURO. Väčšie lodnýnske firmy však prijímajú i euro.

  Peniaze bez problémov zameníte v banke. Tie majú otvorenú približne od pol desiatej do pol piatej a vo väčších centrách sú otvorené i cez víkend. Za výmenu sa neplatia poplatky, ale pokiaľ budete vyberať z bankomatu inú menu, s poplatkami rozhodne počítajte. Cestovné šeky môžete zameniť po predložení pasu či občianskeho preukazu. Z bankových kariet tu platí Maestro/Cirrus, Visa, Switch atd. Kreditné karty sú tu prímane prakticky všade.

  Výmena peňazí je možná v banke alebo v zmenárňach. Vždy sa vyplatí najskôr zistiť kurz a hlavne poplatky, pretože súkromná zmenárne lákajú niekedy na nízky kurz, ale o to vyššie majú poplatky. Uistitte sa, že zmenárňa vlastní nálepku London Tourist Board. Zmenárne sú taktiež v cestovných kanceláriách napr. na High Street.

  Londýn patrí medzi nákupné centrá Európy. Nájdete tu všetko a to buď vo veľkých nákupných strediskách, ktoré majú otvorené do 20hod. alebo na obchodných triedach, ktoré sú otvorené do 17 až 18 hod. Pretože Veľká Británia patrí ku krajinám s vysokými životnými nákladmi, počítajte s trochu vyššími cenami. • Orientačné ceny

  Dostupná sú zariadenia bufetového typu (napr. McMeal u McDonalda 200 Kč, ).


  Pohľadnicu kúpite za desatinu až tretinu libry, tričko od 5L a kompaktné disky podľa veku a popularity interpreta od 7 do 13 L, vstupné do pamiatok je rôzna od 2 do 10 L.

  Mlieko (bežné), (1 liter) 1.25 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 1.27 €
  Ryža (biela), (1kg) 1.65 €
  Vajcia (bežné) (12) 2.74 €
  Miestny syr (1kg) 7.31 €
  Kuracie rezne (1kg) 6.89 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 10.90 €
  Jablká (1kg) 2.36 €
  Banán (1kg) 1.29 €
  Pomaranče (1kg) 2.21 €
  Paradajka (1kg) 2.52 €
  Zemiaky (1kg) 1.28 €
  Cibuľa (1kg) 1.17 €
  Šalát (1 hlava) 0.86 €