Veľká Británia Veľká Británia

 • Mena, ceny, nákupy

  I keď je Veľká Británia súčasťou Európskej únie, stále sa tu platí librami miesto eur. Veĺká Británia je na svoju tradičnú menu hrdá, a preto patrí medzi výnimky a euro nezaviedla. Libra (pound) má sto centov. Kurz britskej libry sa pohybuje v rozmezí 0.88 = 1 EURO. Väčšie lodnýnske firmy však prijímajú i euro.

  Peniaze bez problémov zameníte v banke. Tie majú otvorenú približne od pol desiatej do pol piatej a vo väčších centrách sú otvorené i cez víkend. Za výmenu sa neplatia poplatky, ale pokiaľ budete vyberať z bankomatu inú menu, s poplatkami rozhodne počítajte. Cestovné šeky môžete zameniť po predložení pasu či občianskeho preukazu. Z bankových kariet tu platí Maestro/Cirrus, Visa, Switch atd. Kreditné karty sú tu prímane prakticky všade.

  Výmena peňazí je možná v banke alebo v zmenárňach. Vždy sa vyplatí najskôr zistiť kurz a hlavne poplatky, pretože súkromná zmenárne lákajú niekedy na nízky kurz, ale o to vyššie majú poplatky. Uistitte sa, že zmenárňa vlastní nálepku London Tourist Board. Zmenárne sú taktiež v cestovných kanceláriách napr. na High Street.

  Londýn patrí medzi nákupné centrá Európy. Nájdete tu všetko a to buď vo veľkých nákupných strediskách, ktoré majú otvorené do 20hod. alebo na obchodných triedach, ktoré sú otvorené do 17 až 18 hod. Pretože Veľká Británia patrí ku krajinám s vysokými životnými nákladmi, počítajte s trochu vyššími cenami. • Orientačné ceny

  Vo Veľkj Británii miniete pomerne veľa nielen za jedlo ale i potraviny v supermarketoch - napr. chlieb 39p., džús 59p., 6 vajec 79p, pomaranče 0,3L/kg kura 3,5L. Dostupná sú zariadenia bufetového typu (napr. Big Burger 2L, menu u McDonalda 2,8L, fish and chips pre dve osoby 3,7 L).

  Pohľadnicu kúpite za desatinu až tretinu libry, tričko od 5L a kompaktné disky podľa veku a popularity interpreta od 7 do 13 L, vstupné do pamiatok je rôzna od 2 do 10 L.