Veľká Británia Veľká Británia

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Doprava do Veľkej Británie je najpohodlnejšia lietadlom. Priame linky lietajú dosť často a pokiaľ si vyberiete nízkonákladovú leteckú dopravu, letenka Vás vôbec nevyjde draho. Okrem Londýna sa lieta do Birminghamu, Manchesteru, Edinburgu, Glasgow. Po Veľkej Británii funguje vnútroštátna letecká doprava. Medzi najznámejšiu leteckú spoločnosť patrí British Airway. Tá po Británii lieta napr. do Birminghamu, Bristolu, Liverpoolu alebo Manchesteru.

  Pokiaľ nechcete do Británie letieť, môžete využiť služieb autobusových spoločností. I tie jazdia do Londýna denne, a to nielen z Bratislavy, ale i z ostatných väčších miest. Autobusy jazdia cez hraničné prechody Brodské - Břeclav, cez Rozvadov, cez prístav Calais až do Londýna. Z Calais autobusové spoločnosti vyberajú buď podzemnú variantu tunelom alebo variantu na mori trajektom. Autobusom sa môžete pohodlne prepravovať i po samotnom kráľovstve. Britské autobusy sú pohodlné a moderné. Cena autobusu nie je veľmi odlišná od ceny vlaku. Obecne sa autobus používa na dlhšie vzdialenosti. Veĺký pozor si dajte na vreckárov, ktorý sa na turistov a vôbec cestujúcich, špecializujú. Svoju batožinu nikdy nenechávajte bez dozoru. Taktiež je vhodné rezervovať si dopredu miesto, pretože autobusy bývajú často preplnené.

  Ďalšou možnosťou je doprava želežničná. vlakom môžete ísť do francúzského Calais, po mori prejsť trajektom a potom ďalej vlakom. Vlakom sa po Veľkej Británii cestuje veľmi pohodlne, železničná sieť je zrozumiteľná a veĺmi kvalitná. V Britnánii je 2400 vlakových staníc. Lístky sa kupujú na mieste alebo sa rezervujú dopredu. Vlaky bývajú rozdelené podľa tried.

  Cesta autom už nie je tak pohodlná ako predchádzajúce možnosti, nesmieme zabudnúť na veľkú vzdialenosť od Slovenska a taktiež na fakt, že prejsť na riadení vľavo nemusí byť vôbec jednoduché. K tomu musíte pripočítať dialničné poplatky po ceste na ostrov a poplatok za prejazd na ostrov trajektom či Eurotunelom, ktorý je rýchlejšou variantou. Cesta tunelom trvá asi 35 minút a vedie z francúzskeho prístavu Calais do britského prístavu Folkestone.

  Jazda po samotnej Veľkej Británii nie je zložitá, pokiaľ si zvyknete na jazdu vľavo. Cesty sú na vysokej úrovni a ich sieť je hustá. Avšak pozor pri riadení. Jazdí sa na ľavej strane vozovky, prednosť sa dáva zľava, ale predchádza sa vpravo.

  Lodná doprava medzi Calais a Doverem je klasickou cestou spojujúca starý kontinent s Veľkou Britániu. Lodný lístok je vhodné kúpiť dopredu. V prístavoch sa predáva napr. alkohol alebo parfémy. Francúzsky prístav je podstatne lacnejší než britský. Pokiaľ Vás láka plavba po mori, z Veľkej Británie sa môžete vydať do Írska, Holandska, Belgicka, Španielska, Nemecka, Škandinávie a Francúzska. Lodná doprava funguje i na samotnom ostrove, a to hlavne medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom a Veľkou Britániou s ostatnými ostrovy.