Veľká Británia Veľká Británia

 • Zaujímavé miesta

  Veľká Británia má za sebou veľmi pestrú minulosť, preto je jej kultúra veľmi bohatá. Obecne sú tu múzeá na veľmi dobrej úrovni, a to sa obvykle týka i pamiatok.

  Medzi top navštevované pamiatky rozhodne patrí Stonehenge, ktorý leží kúsok od Londýna juhozápadným smerom. Tieto bizardne poskladané balvany vŕtajú vedcom hlavou už po storočia.

  Medzi najkrásnejšie mestá patrí Stratford nad Avonou, čo je rodisko Williama Shakespeara. S ním je tu spojená nielen budova, avšak i bez Shakespeara je toto mesto veľmi pôvabné a má nezabudnuteľnú atmosféru.

  Ďalším zaujímavým výletom môže byť mesto na južnom pobreží nazvývané Brighton. Pre turistov sú tu kvalitné hotely, zábavné centrá a veľký počet reštaurácií.

  Kúpeľné mesto Batha s tromi horúcimi prameňmi, ktoré je spojené s postavou známej autorky Jane Austinové, by ste rozhodne mali taktiež navštíviť.

  Bristol je mesto, ktoré v 17. storočí patrílo k najdôležitejším obchodným mestám Anglicka. Z jeho prístavu vychádzali lode pre otrokov za túhou po objavení novej zeme. V Bristolu je katedrála z 12. storočia. Neďaleko je Mariálnsky chrám a kostol sv. Marka. Miestny prístav má nezabudnuteľnú atmosféru, doporučujeme navštíviť jednu z miestnych krčmičiek, kde hľadal inšpiráciu nejeden anglický umelec. Za prehliadku rozhodne stojí bristolské múzeum a galéria s výtvarnými dielmi, sklom, kúskami archeologickými a geologickými.

  Ďalším významným miestom je Canterbury. Toto známe historické mesto, ktoré je známe taktiež vďaka Canterburským poviedkám, sa pýši mohutnou katedrálou, pozostatky normanského hradu a mnohými záujímavými múzeami.

  Edinburgh je mesto s bohatou históriou i kultúrou. Medzi hlavnými pamiatkami patrí katedrála St. Giles, Kráľovský palác s korunovačnými klenotami a edinburgský hrad.
  Obľúbené je múzeum hračiek, ďalšie múzea (Národné múzeum, Múzeum voskových figurín atď.) nájdete na námestí Charlote.

  Na rieke Dee a Don sa nachádza starobylé škótske mesto Aberdeen. Pôvodne to boli dve samostatné mestá, ktoré sa v 19. storočí zlúčila v jedno. Pýšia sa starými vznešenými domami, mostom Brig o´Belgownie, čo je najstarší most v Škótsku a ´dalej prastarou katedrálou St. Machar´s Cathedral z 12. storočia.
  Najkrajšie domy sa nachádzajú na Castle Street.

  Ďalším zaujímavým mestom je Belfast, ktoré je vinné za spor medzi Anglickom a Írskom v 17. storočí. V meste je radnica, ktorá pochádza z roku 1900, ďalším unikátom je rozhodne katedrála Sv. Anny, na jej streche je sto tisíc tašiek. Belfast je považovaný za kultúrne a umelecké centrum. Pokiaľ zavítate do Belfastu, môžete sa zajsť podívať na neďalekú zrúcaninu kláštora bangor. Carrichfergus láka vojenským múzeum a starobylým hradom. V Newtownardzu sú k videniu pozostatky po dominikánskom kláštore.

  Ďalším zaujímavým mestom je York. Starobylou pamiatkou je Kupecký dom z 13. storočia, ďalej zrúcanina či katedrála. Opäť doporučujeme návštevu miestnych múzeí a prechádzku po starom meste, kde turisti obdivujú stredoveké stavby.

  Medzi hlavné návštevné mega centrá samozrejme patrí Londýn. Je to kultúrne, spoločenské ekonomické i politické centrum a naviac sídlo panovníka. medzi hlavné pamiatky patrí Buckinghamský palác, čo je sídlo kráľovskej rodiny. Ďalšou monumentálnou stavbou je novgotický Parlament, k nemu patrí tiež Big Ben, jeden z o symbolou Londýna. Ďalšou obľúbenou turistickou zastávkou je westminsterské opátstvo a taktiež katedrála sv. Pavla, ktorá ukrýva náhrobky významných osobností. Ďalšou pamitkou, ktorú musíte pri svojej nášteve Londýna navštíviť, je Tower. Tower bol kráľovské sídlo, vezenie a dnes slúži ako múzeum. Ďalšou dominantou most s 65 m vysokými vežami nazvanýá Tower Bridge. Známou ulicou je SDowning Streeet, kde na popisnom čísle 10 býva ministerský predseda. Jedným z centier je rozhodne Trafalgar Square, kde sa nachádza pamätník admirála Nelsona. Ďalej je populárny Hyde Park, kde sa nachádza rečnický kútik. Medzi ďalšie známe miesta patrí Kensington Palacve, naprosto úžasné Múzeum voskových figurín Madame Tussaud´s a ďalej budova Bank of England či National Gallery. Obľúbenou atrakciou, ktorá vám umožní výhľad na Londýn, je London Eye. Pokiaľ chcete nakupovať tam, kde nakupuje i sama kráľovská rodina, zájdite si do nákupného centra Harrods.

  Leicester je mestom, kde môžete navštíviť kúpele. Medzi návštevované pamiatky sa zaraďuje gotický kostol sv. Mikuláša, zvyšky rímskeho opevnenia, Cechovného domu zo 14. storočia či Belgrove Hall Museum. Vôbec múzeá sú tu vybavené pozoruhodnými nálezmi a určite stoja za videnie.