Veľká Británia Veľká Británia

  • Ako tráviť čas

    Najväčším zábavným a kultúrnym centrom je pochopiteľne Londýn. V tejto európskej metropoli nájdete naprosto všetko. Však patrí k najnavštevovanejším mestám sveta. Londýn ponúka výborné športovné vyžitie, plno pamiatok, múzeí, ale taktiež barov, reštaurácií, divadiel i pokojných parkov.

    Kultúrne vyžitie je vo Veľkej Británií taktiež rozmanité. Svetovo známa anglická literatúra, maliari, sochári i divadlo. Úchvatná je i britská architektúra i kultúra. Však tu vedľa seba stoja kultúry anglická, škótska, írska a velšská. Nesmieme zabudnúť ani anglické krčmičky a romantické prístavy. Poznať miestnu kultúru môžete trebárs v múzeách, ktorých je tu niekoľko stoviek. Tie sú v každom väčšom meste a sú na vysokej úrovni. Pokiaľ zabudneme veľký počet múzeí v Londýne, za videnie určite stojí Národné múzeum a galéria Walesu, múzeum v Aberdeen a mnoho ďalších. Milovníkom divadla doporučujeme navštíviť Velšskou operu, ktorá je známa po celom svete. Divadelníctvo je tu taktiež na vysokej úrovni, však ho budoval už anglická literárna a divadelná ikona W. Shakespeare. Hudobné žánre, ktoré tu môžete počúvať na koncerte, v koncertnej sieni alebo len v nejakom klube, sú taktiež rozmanité a obsahujú celú celou hudobnú produkciu.

    Milovníci športov môžu takmer v každom meste navštíviť športové centrum, kde môžu zájsť do fitnesscentra, na hodiny tanca, bojová umenia či jógu. V parkoch je bežný jogging či jazda na bicykli. Obľúbená je taktiež jazda na koni. Na prechádzky je dokonalý anglický vidiek. Snáď najsledovanejším britským športom je fotbal. Preto rozhodne doporučujeme navštíviť stretnutia, ktoré ako na obrazovkách, tak priamo na štadióne pravidelne sledujú desiatky až stovky tisíc fanúšikov. Medzi typické britské športy už od 18. storočia patrí kriket. Hrá sa úplne všade a stal sa populárny dokonca i v Indii. Lord´s in London je najväčia kriketová aréna na svete. Ďalším známym obľúbeným športom je rugby. Hlavné zápasy sa odohrávajú na štadiónoch Twickenham v Londýne či Millennium v Cardiffu. Medzi pôvodný škótsky šport, ktorý sa v Škótsku hral už v roku 1650, patrí golf. Oficiálne pravidlá vytvoril už v 19. storočí kráľovský golfový klub sv Andrewa. Scottish open Golf sú majstrovstvá, ktoré sleduje celá Británia. Po golfu nesmieme zabudnúť anglické dostihy, ktoré majú taktiež veľkú tradíciu. Známe sú napr. dostihy Grand National v Aintree v Liverpoolu, Derby a Oaks v Epsomu a Scottish Grand National v Ayru. Samozrejme sa tu darí i iným športom ako je tenis (Wimbledon), atletika, gymnastika či baseball. I vodné športy sa tešia veľkej obľube, a to ako prechádzky na lodiach, jachtách, tak i potápanie.