Veľká Británia - Newcastle Veľká Británia

  • Popis

    Newcastle sa rozkladá na brehoch rieky Tyne v regióne Severovýchodného Anglicka. Má asi 280 tisíc obyvateľov a proslávený je nielen historickými faktami, ale aj v dnešnej dobe všetkým známym futbalovým klubom. V lokalite mesta založil rímsky cisár Hadrián osadu Pons Aelius, ktorej ruiny spozorujete na východnej strane Newcastlu. V stredoveku sa z malej osady stalo dôležité strategické miesto. Osem metrov vysoká stena obchádza mesto a dodáva mu ráz nedostupnosti. V 19. storočí získal Newcastle bohatstvo vďaka stavbe lodí a ťažkému priemyslu.

    Podnebie Newcastlu ovplyvňuje teplý Golfský prúd a prináša so sebou príjemné teploty po celý rok. Oproti ostatným centrám Veľkej Británie Newcastle úspešne čelí zvyčajným dažďom a patrí medzi miesta s najmenším úhrnom zrážok v kráľovstve. Priaznivé podnebie prispelo k rozvoju turistického ruchu. Do mesta vedie niekoľko ciest. Medzinárodné letisko Newcastle odbaví ročne asi 5 miliónov pasažierov a spája mesto pravidelnými linkami s 80 svetovými metropolami. Autobusy mestskej dopravy sú pozoruhodné hybridným motorom produkujúcim malé množstvo emisií. Metro, jedno zo 4 v Británii, vás zavezie až na letisko. Počas priemyslovej revolúcie vznikla železničná stanica v Newcastli ako prvá zastrešená stanica na svete. Mestom ďalej prechádzajú štyri dôležité cestné tepny. Pokiaľ vyplávate trajektom na more, dostanete se až do Amsterdamu, Bergenu alebo Stavangeru.

    Newcastle oplýva kultúrnym životom. Theatre Royal hostilo slávnu Royal Shakespeare Company. Na Northumberland Street, ulici plnej obchodných domov, zoženiete tu tovar od suvenírov po značkové konfekcie. Športoví fanúšikovia navštívia famóznu Metro Radio Arénu, domáci stánok futbalového klubu Newcastle United F. C. A rugbyového mužstva Newcastle Falcons. Turistické atrakcie zahŕňajú múzeá Discovery Museum, Hancock Museum, Museum of Antiquities. Rôzne architektonické štýly si prehliadnite v budovách Bessie Surtees House, Newcastle Castle alebo Newcastle Cathedral. Milovníci umenia si obľúbia expozície v Hatton Gallery a Laying Art Gallery. Ako relax po náročnom dni si môžete dopriať prechádzku v mestských parkoch Laizes Park, St. Jame´s Park, Town Moor a Jesmond Dene.

Najnovšie recenzie Veľká Británia - Newcastle

Všetky recenzie Veľká Británia - Newcastle