Veľká Británia - Manchester Veľká Británia

  • Popis

    Meno mesta Manchester sa často objavuje v novinových článkoch v súvislosti s niekoľkými oblasťami. Športová rubrika píše o futbalovom klube Manchester United a o kriketovom týme Lancashire Country Cricket Club. Stránky venované ekonomike píšu o novinkách z kancelárskych obchodných budov Central Business District a Piccadilly. Umelecká smotánka sa dočíta o zahrnutí Manchestru do pamiatok UNESCO.

    Manchester leží v severozápadnom Anglicku a má takmer pol milióna obyvateľov. Oblasť dnešného mesta bola osídlená ešte pred príchodom Rímanov. V stredoveku Manchester ovládala cirkev a roku 1301 udelil kráľ mestu trhové privilégium. Od tej doby Manchester rozkvitá, najskôr dielom tkáčskeho remesla, neskôr vďaka priemyslovej revolúcii. V 19. storočí bol postavený Bridgewater Canal, prvý umelý vnútrozemský kanál v Anglicku. Slúžil k jednoduchšej doprave čierneho uhlia. Liverpool and Manchester Railway prevážala ako prvá na svete pasažierov po koľajniciach. V 19. storočí sprístupnil Manchester Ship Canal mestské doky zaoceánskym lodiam. Manchester utrpel nenahraditeľné straty počas druhej svetovej vojny, kedy sa naň obrátila pozornosť nacistických bombardérov. Historické centrum mesta sa stratilo v prachu po ničivom nálete, našťastie sa podarilo obnoviť katedrálu.

    Kultúrny život po vojne znovu rozkvitol. Medzi najznámejšie vystavovacie priestory patrí Salford Museum and Art Gallery, Lowry, Athenaeum, Manchester Art Gallery a Cube Gallery. Múzeá sa zameriavajú predovšetkým na dejiny mesta. Imperial War Museum North, Manchester Jewish Museum, Manchester Museum, People´s History Museum a Urbis popisujú vývoj života v oblasti. Tématicky orientované múzea sú Greater Manchester Police Museum, Museum of Science and Industry a Gallery of Costume. Na divadelnej scéne vedie Manchester opera house, ktorý uvádza predstavenie súborov z West Endu. V pätách mu sú Palace Theatre a Royal Exchange Theatre. Manchesterský priemysel populárnej hudby dal vzniknúť svetovo známym skupinám ako sú Bee Gees, Oasis, Take That a Simply Red. Architektúra odráža štýly viktoriánskeho obdobia a bohatstvá obchodného mesta. Neobyčajný počet mrakodrapov prekvapí neznalého turistu na prvý pohľad. Reprezentatívnou stavbou je Manchesterská radnica od Alfreda Waterhouse. Minoritné skupiny obyvateľov pripomína klasická Čínska štvrť.

Najnovšie recenzie Veľká Británia - Manchester

Všetky recenzie Veľká Británia - Manchester