Veľká Británia - Glasgow Veľká Británia

  • Popis

    Glasgow, škótske mesto, je po Londýne a Birminghame tretím najväčším centrom Spojeného kráľovstva. Štatút mesta obdržal Glasgow v roku 1175. Leží v najužšom mieste ostrova medzi zálivmi Firth of Clyde a Firth of Forth. Mestom tečú rieky Clyde a Kelvin. Domov tu našlo asi 620 000 obyvateľov.

    Prvá osada vyrástla na rieke Clyde okolo roku 400. Muži se venovali prevažne rybolovu. Až neskôr prenikli do tajov poľnohospodárstva a obchodu. V 6. storočí postavil Svätý Kentigerna prvý kostol na mieste dnešnej katedrály s pôvodnou škótskou výzdobou. Dôležitý predel v histórii Glasgowa tvorí založenie univerzity v roku 1451. V 17. storočí rozkvitá mesto vďaka zámorskému obchodu s cukrom. Plachetnice vyplavovali až do ďalekej Indie a Severnej Ameriky. Nasledujúcich sto rokov vzrástol význam ťažkého priemyslu. Do mesta prichádza za prácou veľa talianskych, židovských a írskych rodín. Budujú sa pre nich provizórne domy, zatiaľčo bohatí obyvatelia stavajú honosné vily vo viktoriánskom štýle. 20. storočie vzal do svojich rúk svetoznámy architekt Charles MacKintosh a podpísal sa tak na modernizácii mesta.

    Bohatá história Glasgowa predznamenala dnešnú multikultúrnu spoločnosť. V meste sa snúbia tradičné škótske zvyky s životom minoritných Írov, Arabov, Číňanov, Talianov alebo Poliakov. Dnes žijú obyvatelia v súlade, ale v minulosti prepukali vojny gangov a dominovala drogová kriminalita. V tejto dobe si miestna polícia vie s podobnými výtržníkmi poradiť. Hudobný stánok SECC, kultúrne a kongresové centrum, víta každoročne známe mená z oblasti pop music. Koncerty pod šírym nebom sa konaú na Národnom štadióne Hampden Park. Glasgow organizuje festivaly medzinárodného formátu. Do ľúbozvučných melódií sa započúvate na festivaloch, na Medzinárodnom festivale gajdových kapiel, Festivale jazzu, Keltskom festivale. Filmová produkcia sa pravidelne prezentuje v rámci Glasgowského filmového festivalu a Glasgowského festivalu komédie. Múzeá rôznych zameraní vystavujú diela svetového formátu. Navštívte Múzeum Sira Williama Burella, Múzeum fosílií, Galériu moderného umenia, Múzeum dopravy alebo Martyr´s School, kde uvidíte ranné MacKintoshove diela. Futbaloví fanúšikovia dobre poznajú miestne kluby Celtic Glasgow a Glasgow Rangers, tradičných rivalov, ktorých zápasy patria k najsledovanejším udalostiam v roku.

Najnovšie recenzie Veľká Británia - Glasgow

Všetky recenzie Veľká Británia - Glasgow