Veľká Británia - Edinburgh Veľká Británia

 • Doprava letecky

  01:40 h

 • Popis

  Druhé najväčšie mesto Škótska má za sebou veľmi bohatú históriu. Atmosféra mesta je ozaj podmanivá.

  Pôvodným názvom mesta bolo keltské slovo Dunedin. Na prelomu 10. a 11. storočia sa Edinburgh stal škótskou pevnosťou. Bolo to v dobe vlády Malcolma III., zakladateľa škótskeho kráľovského rodu. Ten urobil z Edinburghu kráľovské sídlo a na pokyn jeho manželky Markéty bola nad jej hradom vystavaná kaplnka. Pochádza z roku 1099 a je dnes najstaršou stavbou v Edinburghu. Na konci 13. storočia ale škótsky kráľovský rod vymrel a Škótsko pripadlo Anglicku. Späť do škótskych rúk sa mesto dostalo v roku 1313. Škótska nezávislosť bola obnovená kráľom Róbertom I. Edinburgh sa stal hlavným mestom Škótska. Bolo to v roku 1437 za vlády Jakuba II. z rodu Stuartovcov. V roku 1530 rozkvet mesta spomalil rozsiahly požiar.

  V roku 1583 založil kráľ Jakub VI. v Edinburghu univerzitu. Ďalší požiar mesto postihol v roku 1701. O 6 rokov pozdejšie bol rozpustený škótsky parlament a význam mesta trochu poklesol. Cez to sa začala rozvíjať výstavba nových budov a parkov, a Edinburh si postupne vytvoril svoj vlastný osobitý charakter a pestré kultúrne zázemie.

  Okrem Margaret´s Chapel patrí medzi významné pamiatky Edinburghu pamätník postavený obetaim 1. svetovej vojny v roku 1927. Za pamätníkom stojí budova Kráľovského paláca. súčasťou paláca je Old Parliament Hall - miesto, kde zasadal škótsky parlament. Korunovačný sál uchováva kráľovské korunovačné klenoty.

  Sídlo škótskych kráľov, edinburhský hrad, získal svoju dnešnú podobu v 13. storočí. Na nádvorí hradu vedú masívne brány a mieria odtiaľ na mesto hlavne historických vojenských diel. Z hradu sa vám naskytne nádherný výhľad na celé mesto.

  Výraznou dominantou Edinburghu je katedrála. Jej centrálna vež je vysoká takmer 60 metrov a pochádza z roku 1495. Mnohé z častí katedrály odpovedajúce novogotickému slohu. Na vrcholu katedrály St. Giles Cathedral je bodláková kaple. Navrhol ju škótsky architekt Sir Robert Lorimer. Na rezbárskej výzdobe vo vnútorných priestoroch kaplnky sa podielali bratia William a Alexander Clow. Šľachtický rád bodláku bol obnovený v roku 1703 kráľovnou Annou.

  Ďalšou zaujímavou architektonickou pamiatkou je kostol cannongate z roku 1688. Ku kostolu prilieha cintorín, kde sú uložené pozostatky významných škótskych osobností.

  V Edinburghu sa nachádza mnoho múzeí a galérií. Národná galéria zhromažďuje diela od takých velikánov sveta umenia, ako sú El Greco, Raphael, Monet alebo Van Gogh. Portréty známych postáv škótskej histórie si môžete prezrieť v Portrait Gallery na Queen Street. Na Belford Road sídli Moderná galéria, kde sú umiestnené diela napríklad od Picassa alebo Matissa. Ďalej určite navštívte Národné múzeum starožitností. Bolo založené v roku 1781. Zaujímavé pre vás iste bude taktiež Waw Museum, kde na Vás čaká 100 figurín slávnych osobností. Na Chamber Street je otvorené Kráľovské múzeum Škótska. Jeho expozíciu tvoria dekoratívne umelecké predmety, exponáty z prírody, geológie, vedy a techniky. Nemali by ste vynechať ani zbierku historických hračiek v Museum of childhood. za priehliadku určite stojí taktiež Národná knižnica, Kráľovská botanická záhrada, ZOO a Kráľovské observatórium.

Najnovšie recenzie Veľká Británia - Edinburgh

Celkom: 7 Edinburgh je krásny a dovolenka stála za to.

 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Edinburgh je krásny a dovolenka stála za to. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
V izbe sa nedalo otvoriť okno (nie je otvárateľné) takže sme boli 4 dni bez vyvetrania si. Odpoveď vyvetrajte si cez dvere pre mňa nie je v poriadku. Odporúčam cestovanej kancelárii v dvoch izbách zníženej kategórie na najvyššom 3. poschodí s čudnými schodíkmi ubytovávať študentov, ktorým je jedno že si nevyvetrajú a že záchod spláchne len raz za hodinu, ďalšiu hodinu sa napúšťa a nesplachuje. Ak CK spolupracuje s hotelom, musí vedieť ktorá izba je aká... staršia pani sa tiež sťažovala, že ju dali na 2. poschodie ledva vyšla a dvaja mladí bývali dole. Toto sú už dnes samozrejmé veci.

Strava
Strava bola v pohode, hotel nemá kuchyňu, takže ponúka len v rámci možností sladké pečivo, ovocie a kávu, ktorá bola mimochodom výborná.

Služby hotela
Služby hotela v pohode, milý personál.

Program poznávacieho zájazdu
Program zájazdu bol pestrý, škoda, keby sme mali inú sprievodkyňu, bolo by všetko výborné. Spomeniem výlet na hrad. Sprievodkyňa s nami odmietla ísť do hradu, pretože tam "už bola"... takže sme blúdili ako stratené ovečky a tajne závideli cudzím skupinám, ktorým sprievodca vysvetľoval každú jednu pamiatku, smiali sa, fotili a pomaly sa spolu presúvali po hrade... a rovnako na zámku...dala si na hlavu slúchadlá a odišla sama. Polovica ľudí z nášho zájazdu ani nevedela, že si môžu zobrať aj slúchadlá a boli poriadne nahnevaní.. Ešteže sa dá história Edinburghu naštudovať na GOOGLI :-) Som veľmi sklamaná zo sprievodkyne ( čo zbytočne znižuje kredit CK, pretože inak bol zájazd výborný :-) Škoda, CK nemôžem odporučiť známym a kamošom.

Katarína G., 31.10.2018, Dátum pobytu: 25.10. - 28.10.2018
Oblasť: Veľká Británia Veľká Británia, Edinburgh, Hotel: Ritz

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 7 dovolenka bola pekná, len by som neurčovala termín od 10. teho, do 13 - teho, lebo odlet o 18:00 a prílet o 20:30 hod . nemožno nazvať...

 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
dovolenka bola pekná, len by som neurčovala termín od 10. teho, do 13 - teho, lebo odlet o 18:00 a prílet o 20:30 hod . nemožno nazvať deň pobytu a rovnako aj odchod ráno o 4:00 hod z hotela nazvať posledným dňom pobytu mi je dosť opovážlivé.

Toto dovolenkár zistí pár dní pred tým, ako skutočne odletí, lebo v ponuke, keď som si vybrala 4 dňovú dovolenku som si myslela, že tam budem naozaj 4 dni a nie dva. V tomto svetle mi bola cena zájazdu vyššia ako by som za ňu dala, keď som si ho objednávala. Taký malý odžub. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
hotel bol fajn až na to, že nakoľko majú iné zástrčky, nedal sa dobiť mobil. Na recepcii mali len jeden európsky.

Strava
postačovala. Ja síce neholdujem sladkým raňajkám, ale zmena nezaškodí.

Služby hotela
celkový dojem bol faj, nazvala by som to hotel rodinného typu.

Program poznávacieho zájazdu
objednali ste veľmi milého a rozhľadeného sprievodcu, a k tomu pekné počasie, takže program bol fajn. Keby bol ten zájazd o jeden deň dlhší, určite by bolo čo v Edingurgu, či v Škótsku pozrieť a bolo by to zmysluplnejšie.

Daniela K., 19.05.2018, Dátum pobytu: 10.5. - 13.5.2018
Oblasť: Veľká Británia Veľká Británia, Edinburgh, Hotel: Ritz

Bola táto recenzia užitočná? Áno (4) Nie (0)

Celkom: 9,5 Hotel témeř ideálně položen pro návštěvu Edinburghu,služby výborně.

 • 9,5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Hotel témeř ideálně položen pro návštěvu Edinburghu,služby výborně. Zobraziť celú recenziu

Jaroslav Matějík, 16.10.2013, Dátum pobytu: 30.8. - 3.9.2013
Oblasť: Veľká Británia Veľká Británia, Edinburgh, Hotel: Apex International

Bola táto recenzia užitočná? Áno (10) Nie (0)

Celkom: 8,5 velmi příjemná dovolená

 • 9 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
velmi příjemná dovolená Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Standartní hotelový pokoj bez rušivých prvků

Strava
Edingurgh velmi zajímavé, pěkné město. Jediná nepříjemnost je strava v hostincích, kde převažují mastné smažené ryby s majonézou , ale to je jiná otázka. V hotelu strava zcela vyhovující.

Služby hotela
standartní příjemný hotel

Evžen Nešpor, 13.06.2013, Dátum pobytu: 7.6. - 10.6.2013
Oblasť: Veľká Británia Veľká Británia, Edinburgh, Hotel: Murrayfield

Bola táto recenzia užitočná? Áno (10) Nie (0)

Celkom: V roce 2007 jsem po prve navstivili Skotsko.Hotel jsem vybiral na internetu,zaplatil a tesil se na poznani nove zeme.Skotko je krasna...

Úvodné zhrnutie
V roce 2007 jsem po prve navstivili Skotsko.Hotel jsem vybiral na internetu,zaplatil a tesil se na poznani nove zeme.Skotko je krasna zeme jen nam nas pobyt znechutili polaci a hnusny hotel!!!! Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytovani jsme si nasli a zapaltili na internetu.Hotel Cairn nas docela zaujal a tak jsme si jej objednali a zaplatili.Ale realita je uplne jina.Pokoje co meli nafocene na netu vubec neodpovidaji skutecnosti.

Strava
Snidani je podavana formou Full english breakfast.

Služby hotela
Sluzby hotelu?Vsude sami Polaci co neumi poradne anglicky.Neochotni,pokoje ne moc uklizene,koberec spinavy...atd.

Sluzby hotelu - 4

Pláž
--------------------------------------

Celkový dojem
Skotsko - 1

Hotel a sluzby hotely - 4

Snidane - 1

Rene Peconka, 03.03.2009
Oblasť: Veľká Británia Veľká Británia, Edinburgh, Hotel: Cairn

Bola táto recenzia užitočná? Áno (6) Nie (0)

Hotel Cairn 6 fotografií

Všetky recenzie Veľká Británia - Edinburgh