Mexiko - Yucatán Mexiko

 • Popis

  Stredoamerický poloostrov Yucatán vybieha medzi Mexický záliv a Karibské more. Pobrežné lokality lákajú väčšinou prichádzajúcich turistov, ktorí občas zabúdajú na krásy yucatánskeho stredozemia.

  Mérida

  Hlavné mesto Mérida necháva návštevníkov nahliadnuť po klobúk mayskej kulútry, ale skrýva i stavby z koloniálneho obdobia. Zasnubuje sa tu španielsky vplyv s pôvodnou indiánskou kultúrou. Dominantu tvorí Plaza Mayor s domami z 17. storočia a múzeom venovaným práve Mayom. V okolí sa rozliehajú preslávené archeologické náleziská. Ulice mesta pamätajú dlhé boje medzi kolonizátormi a pôvodnými obyvateľmi. V roku 1542 Španieli definitívne potvrdili svoje víťazstvo. Začali mesto presťahovávať podĺa vtedajšieho európskeho vzoru a indiáni upadali do otroctva, čo zapríčinilo ďalšie vzbury. Obchodné centrum preslávené predovšetkým pestovaním sisalu a aktivnou výmenou tovaru so Španielskom a Francúzskom.

  Mérida spolupracuje so štátmi Belize, Honduras, Salvador a Guatemala na uniktánom projekte Mundo Maya - Svet Mayov. Spoločnými silami sa snažia obnoviť zabudnuté zvyšky indiánskej kultúry. Hlavným finančným zdrojom sa stala turistika, ktorej rast priazvnivo ovplyvňuje vývoj projektu.

  Štyri budovy z koloniálnej éry upútajú pozornosť každého návštevníka. Catedral de San Idelfonso konstruovaná v rokoch 1561 - 1598 z kameňov zrúcaním mayského chrámu vyniká ako svojou starobou, tak originálnou arichtektúrou. Okrem dvoch netypických veží zarazí oko pozorného obdivovateľa i stena podobná skôr španielskemu opevneniu. Palacio de Gobierno na severnej strane námestia Plaza Mayor vystavuje nástenné maľby z 25 rokov karéry Fernanda Pacheca. Z veže Palacia Municipal ukazujú čas historické hodiny. Posledná budova, Casa de Montejo, slúži teraz k bankovým účelom, aj keď nestratila nič zo svojej krásy. Pôvodné sídlo rodiny Montejov zobrazuje na čelnej stene podobizňu Pierra Monteja, Zakladateľa Méridy, stojaceho nahlavách porazencých Mayov.

  Mérida nezabúda ani na rozptýlenie všetkého druhu. Väčšina vyhlásených reštaurácií sa nachádza na bulváru Paseo Montejo vysvavanému podľa vzoru francúzskych Champs - Elysées. Maškrtný jazýček môže ochutnať pravú mayskú kuchyňu, ale menu miestnych reštaurácií zavíta do všetkých známych kulinárskych lokalít sveta. Za kultúrou môžete vyraziť do Múzea antropológie v Cantón Palace, do divadiel Teatro Peón Contreras a Teatro Daniel Ayala alebo sa obohatiť len prechádzkou v mestskom parku, kde priaznivci tanečného umenia ocenia folklérne predstavenia.

  Izamal

  Necelých 73 kilometrov na východ od Méridy sa rozkladá mestečko Izamal. Pôvodne slúžilo ako mayské náboženské centrum, ale Španieli ho pretvorili na kresťanské sídlo. Dominuje mu Convento de San António de Padaua, jeden z najvýstavnejších františkánskych kláštorov na južnej pologuli.

  Valladolid

  Roku 1543 vyrástli na kameňoch mayských zrúcanín najstaršie yucatánske resťanské stavby mesta Valladolid - kostol San Bernandino de Siena a Convento de Sisal. V okolí sa uchovali zvyšky indiánskych chrámov.

  Haciendas

  Slovo hacienda samo o sebe evokuje rozľahlu obytnú stavbu. Presne týmto spôsobom si bohatí Španieli užívali života na polostrove. Najskôr ich oživilo poľnohospodárstvo, ale v 19. storočí objavili inú, cennejšiu plodinu - sisal. Rastlina je prezývaná "zelené zlato". Slúži k výrobe pre lana. Jej úpadok zavinil až posun vo vývoji tkanín. To spôsobilo krach veĺkoobchodníkov a väčšina haciend zchátrala. Malé množstvo z nich bolo reštaurované a slúži väčšinou ako múzeá.

  Chicén Itzá

  Mexiko nenechalo svoje kultúrne pamiatky ďalej chátrať a ustanovilo niekoľko rezervácií. Jednou z nich je mayská osada Chicén Itzá. Pôvodne dve rôzne mestá sa spojili a tvorili prekrásnu ukážku indiánskeho života od 6. do 10. storočia. Najobdivuhodnejšia stavba Él Castillo potvrdzuje svoju konštrukciu teórii mayskej číselnej symboliky.

Najnovšie recenzie Mexiko - Yucatán

Celkom: 9.6 Dovolenka bola uplne super.Hotel skvelý niekoľko maličkých nedostatkov ,ktoré súvisia s tým že hotel je starší.Nič vážne.okolie krasne...

 • 9 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Dovolenka bola uplne super.Hotel skvelý niekoľko maličkých nedostatkov ,ktoré súvisia s tým že hotel je starší.Nič vážne.okolie krasne uplny klud žiadny ruch mesta nakolko je hotel doslova posadený do džungle???? Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Izby veľké vybavene čisté .My sme boli spokojný aj vaňa aj sprchovy kút .Balkón veľký, skvele riešené zásuvky aj pre ľudí ,ktorí vopred nemyslia na to ,že sú potrebné adaptéry .Okolie rezortu čisté udržiavané krasna záhrada obrovský areál.

Strava
Úplne super každý si príde na svoje .Hladný a smädný človek nie je urcite .

Služby hotela
Hotel poskytoval skvele služby a personál úplne super.Nemam čo vytknúť pomohli nám so všetkým boli ústretoví .

Pláž
Skvelá a čistá každé ráno upravovaná

Michaela Vnučková, 29.11.2022, Dátum pobytu: 12.11. - 24.11.2022
Oblasť: Mexiko Mexiko, Yucatán, Hotel: Dreams Tulum Resort & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 7.2 Pokoje: Je vidět, že už nejsou nejmladší, ale jinak čisté a prostorné. Hlučnější klimatizace Bazény teplé čisté Jídlo vynikající,...

 • 7.5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 4 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Pokoje:

Je vidět, že už nejsou nejmladší, ale jinak čisté a prostorné.

Hlučnější klimatizace

Bazény teplé čisté

Jídlo vynikající, animační program vynikající.

Pláž a moře hrůza, na pláže jsou vyplavovány mraky řas, které po pár hodinách neuvěřitelně smrdí, čistota moře nic moc.

Možnost výlet na památky skvělá. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Starší pokoje, ale čisté a prostorné

Strava
Vynikající.

Velmi rozmanitá nabídka a vše kvalitní a velmi chutné.

Služby hotela
Služby skvělé, denně doplňován bar, úklid...

Pláž
Velké zklamání :-(

Na pláže jsou vyplavovány velké množství řas, které po pár hodinách jsou neuvěřitelně cítit.

Celková čistota vody podprůměrná

Michael Gross, 18.07.2022, Dátum pobytu: 6.7. - 14.7.2022
Oblasť: Mexiko Mexiko, Yucatán, Hotel: Dreams Tulum Resort & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (4) Nie (0)

Celkom: 9.8 Excelentní servis v resortu, krásné prostředí. Dojem kazila jen CA přes kterou už žádný zájezd nekoupím. Po objednání a zaplacení celkové...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Excelentní servis v resortu, krásné prostředí. Dojem kazila jen CA přes kterou už žádný zájezd nekoupím. Po objednání a zaplacení celkové ceny několik dnů bez jejich potvrzení zájezdu s přímým letem z Vídni do Cancúnu, pak informace, že mně to nezarezervovali, a pokud zájezd stále chci, mám doplatit 16.000, ale zase nemohou garantovat, že to opět nezmění. Což se stalo několikrát. Po několika dnech a množství ostřejších výměn názorů a pohrůžce zrušení zájezdu z mé strany to nakonec šlo zarezervovat. Taky mystifikovali s lety, nakonec z přímého letu byl přestup v Zurichu a 2h zastávka v Havaně s nepochopitelnou procedurou screeningu a následným opětovným nasednutím do letadla a pokračováním do Cancúnu. S malým dítětem docela nepříjemné. Toto musela cestovka vědět, ale nezmínila. Celkově pobyt super, způsob jednání CA katastrofa. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování na mexické poměry výborné. Pokoj s funkční klímou, balkon do tropické vegetace. 24 servis. Vše v ceně, jídlo, pití.

Strava
Rozliční strava, zaměřeno na mexickou kuchyni, nicméně je spousta dalších možností. Velmi ochotný a vstřícný personál. Kromě hlavní restaurace jsou i další s různým jiným zaměřením, jako francouzská, mexická, sushi, ryby atd... U bazénu hamburgy, pizza, hranolky. Kavárna luxusní, jakákoli káva, zmrzlina, zákusky, kdykoli. Pití . řada barů s alko nápoji, barmani namíchají cokoli, kdykoli, jakékoli množství

Služby hotela
Bazény bezva, dětské koupaliště se skluzavkami a tobogány pro menší děti. Téměř vždy sami.

Pláž
bílý písek. Bohužel asi díky silnějším větrům více řas, které se u hotelu každodenně odklízeli, ale v moři jich při koupání bylo více než by bylo milé. Ale vše ostatní plně vyvážilo tuto skutečnost.

Tomáš Chaloupka, 14.03.2022, Dátum pobytu: 2.3. - 10.3.2022
Oblasť: Mexiko Mexiko, Yucatán, Hotel: Dreams Tulum Resort & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (2) Nie (0)

Všetky recenzie Mexiko - Yucatán