Mexiko Mexiko

 • Sviatky a udalosti

  V Mexiku sa každoročne koná vedľa oficiálnych cirkevných a štátnych sviatkov (tzv. días festivos) nespočetné množstvo regionálnych osláv, takže je veľmi pravdepodobné, že behom vašej náštevy Mexika sa najmenej jednej z takýchto osláv budete môcť účastniť. Oslavy samozrejme doprevádzajú bujaré veselie, mnoho dobrého jedla a pitia, tradičné kroje, tance, sprievody a ohňostroje.

  Po celej krajine sa oslavuje napríklad 17. január - deň svätého Antonína, požehnanie domácim zvieratám, ďalej potom februárový karneval, alebo 21. marec, kedy je jarná rovnodennosť. O veľkonočnom týždni (tzv. Semana Santa) sa na mnohých miestach konajú hry a procesie, promínajúce krížovú cestu. Veľkým sviatkom je rovnako 10. máj, kedy oslavu Deň matiek, a alebo 15. máj, deň sv. Izidora, kedy sa zahajuje žatva. Celý máj je v znamení kultúrnych festivalov v Acapulcu a Cancúnu. Dňom námorníkov je 1. jún, kedy sa v prístavoch po celom pobreží Mexika oslavuje Deň námorníctva (tzv. Día de la Marine). Dňa 15. augusta, kedy sa oslavuje Día de la Assunción alebo Nanebevzatie Panny Márie, sa po celej krajine konajú procesy. Predvianočný týždeň je v znamení sviatkov pohostinstva, ktoré evokuje hľadanie prístrešia Svätej rodiny putujúcej do Betléma.

  Štátne sviatky

  Medzi štátom uznané sviatky patrí v mexiku nasledujúce dni:

  1. jaunár - Aňo Nuevo (Nový rok)
  5. február - Día de la Constitución (Deň vyhlásenia ústavy)
  21. marec - Natalicio de Benito Juarez (Narodeniny prezidenta Benita Juáreze)
  pohyblivé sviatky Veľká noc: Semana Santa (veľkonočný týždeň): Jueves Santo (Zelený štvrtok), Viernes Santo (Veľký piatok)
  1. máj - Día del Trabajo (Sviatok práce)
  5. máj - Batalla de Puebla (Výročie bitky u Puebly)
  1. september - Informe prezidential (Prvý deň kongresu)
  16. september - Día de la Independencia (Deň nezávislosti)
  12. október - Día de la Raza, Descubrimiento de América (Sviatok Kolombusa, Objavenie Ameriky)
  2. november - Día de los Muertos (Pamiatka zosnulých, Dušičky)
  20. november- Aniversario de la Revolución (Výročie revolúcie)
  12. december- Día de Nuestra Seňora de Guadalupe (Sviatok Panny Marie Guadalupské)
  24 – 25. december- Noche Buena (Štedrý večer), Navidad (Boží Hod vianočný)

  V Mexiku sa pri najrôznejších príležitostiach konajú tzv. fiesty. jedná sa o oslavy, kedy sa stretne širšia rodina, priatelia, známi, spravidla je to okolo dvadsať ľudí, väčšinou vonku pod šírym nebo. Pre deti je pripravená tzv. piňata, čo je keramická ozdobená nádoba, ktorá v sebe skrýva bonbóny, ovocie, orechy a alebo hračky. Piňata visí na dlhom motúze, deti sa ju snažia zasiahnuť palicou a kto sa trafí, siahne do vnútra nádoby po sladkú odmenu. K fieste samozrejme patrí i živá hudba a tanec, skrátka nekonečné veselie.