Mexiko Mexiko

 • Možnosti cestovania a dopravy

  V Mexiku máte na výber, aký druh dopravy zvolíte. Pokiaľ sa sem vydáte organizovaným zájazdom, najčastejšie pôjde o pobytový zájazd, potom prvé, čo v krajine uvidíte, bude jedno z medzinárodných letísk. potom sa patrne autobusom alebo minibusom dostanete na miesto určenia a ďalej budete dopravovať najskôr prenajatým autom. Cestovatelia, ktorí sa sem vydajú tzv. po vlastnej ose, budú využívať viac dopravných prostriedkov, ktoré táto krajina ponúka.

  Letecká doprava

  Veľké medzinárodné letiská sú v Mexiku dve Benito Juárez v Mexico City a Cancún na Yucatánu. V Cancúnu jazdí z letiska k hotelom minibusy "colectivo" približne každých 30 minút. Menšie medzinárodné letiská sú na Cozumelu (5 minút od San Miguel) a v Méride. I tu dopravu z letiska do mesta zaišťujú minibusy alebo taxíky, označené "transportación terrestre". V oboch prípadoch dopravy z letiska si musíte zakúpiť v letištnej hale lístok. Čo sa týka vnútroštátnych letísk, sieť týchto leteckých liniek je pomerne hustá, a tak ponúka pomerne pohodlný spôsob dopravy po Mexiku.

  Autobusy

  Autobusová doprava je najlacnejšia, a tak je najpoužívanejšia. Pokiaľ pojdete dialkovou linkou, doporučujeme jazdiť skôr luxusnou prvou triedou, lebo tieto autobusy sú vybavené klimatizáciou, majú pohodlné sedačky a súčasťou ich výbavy je i WC. Na poloostrove Yucatán jazdia miestne autobusy zCancúnu do Méridy, Playa del Carmen a Tulúm.

  Čo sa týka mestskej dopravy, tak mestské autobusové linky kopírujú hlavné triedy a ulice väčších miest, takže sa týmito autobusmi dostanete prakticky do každej časti mesta, ako za zábavou, tak za pamiatkami. V Mexiko City jazdí metro - dopručujeme využiť i tento druh dopravy.

  Taxi

  Taxíky v hlavnom meste Mexico City sú väčšinou zelenej značky volkswaten, alebo červenej značky nissan. Letištné taxi sú biele, s červeným symbolom lietadla v žltom poli. Lístok, zakúpený u príslušnej prepážky v letištnej hale, taxikárovi len predložíte. Medzi najdrahšie taxislužby patrí hotelová taxi.

  V Cancúnu fungujú v turistickej zóne zelenobiele taxíky, ktoré môžete zastaviť na ulici alebo objednať v hotelu. Ceny týchto taxíkov sú predom dané, zistíte ich v hoteloch alebo tustických informáciách.

  Železničná a lodná doprava

  Mexické železnice sú dlhé cez 17 000 kilometrov, sú však využívané skôr pre nákladnú dopravu. Len železničná trať na Yucatánu naprieč pohorím Sierra Tarahumara, je určená pre osobnú dopravu. Jazdí tu každý deň "Copper Canyon Express", ktorý prejde vzdialenosť medzi Los Mochis a Chihuaha za 15 hodín.

  I lodná doprava má v Mexiku svoje miesto. Najvýznamnejšími prístavmi sú Acapulco, Altamira, Manzanillo, Coatzacoalcos, Ensenada, Tampico, Topolobampo, Guaymas, La Paz, Lazaro Cardenmas, Mazathlan, Morro Redondo, Progreso, Salina Cruz, Tuxpan a Veracruz. V celom Mexiku je i pomerne veľké množství splavný riek a vodných kanálov. Prejdite sa lodičkou po jazere Catemaco alebo kanónom Sumidero, určite nebudete sklamaní. Z poloostrova Yucatán, presnejšie z prístavu Puerto Juárez, ktorý sa nachádza 10 minút od centra Cancúnu, plávajú každú polhodinu trajekty na Isla Mujeres.

  Požičanie automobilu

  Pokiaľ si budete chcieť v Mexiku zapožičať auto, budete musieť potrebovať predložiť platný pas s vízom a vodičský preukaz. Platí sa výheradne kreditnou kartou a vodič musí byť starší ako 21 rokov (u niektorých požičovien dokonca 25 rokov). Požičovne áut je dostatok, hlavne v turistických letoviskách.

  Keď si budete požičiavať auto, prečítajte si zmluvné podmnienky, stav vozu a rozsah poistenia -hlavne proti krádeži, nehode alebo poruche. Overte si, zda je v cene neobmedzený počet najazdených kilometrov a zistite, čo v cene není. Ceny za požičanie auta na jeden deň sa obvykle pohybujú od 70 USD, vypožičanie na viac dní býva samozrejme výhodnejšie.

  Doba letu: cca 12 hodín