Keňa Keňa

 • Zaujímavé miesta

  Keňa je krajina mnohých krás. Pláže, národné parky, savany a historické miesta. to všetko si môžete užiť. Začneme národnými parkami.

  Nášteva pestrých a divokých národných parkov Keni je priamo povinnosť! V Keni je mnoho národných parkov niekoľko, tu sa budeme venovať tým najznámejším. Tieto národné parky sú domovom zebier, žiráf, množstvo druhov antilóp a tzv. Veľké päťky, ktoré sú v zájme turistov. Tvoria ju slon, býk, lev, nosorožec a najrýchlejší leopard. Putovanie jeden a pol milióna pakoňov zo Serengeti v Tanzánii do národného parku maasai Mara patrí k najväčším prírodným zázrakom, ktoré môžete na svete pozorovať.

  Všetky národné parky majú svoju vlastnú otváraciu dobu a taktiež vstupné. Dospelého človeka vyjde návšteva rezervácie na pár desiatok dolárov, pre deti je vstupné menej než polovičné. Je nutné si priplatiť za prenájom auta, ktorý činí asi 30 USD. Výlet za keňskou prírodou sa predraží, ale rozhodne stojí za to, preto si ju nenechajte ujsť!

  Amboseli

  Obdivovaný národný park Amboseli je veĺmi lákavou turistickou lokalitou, hlavne vďaka najvyššej africkej hore Kilimandžáro siahajúcej do výšky 5 985 metrov nad morom, ktoré sa nachádza už za hranicami na území Tanzánie.

  O tejto hore sa odpradávna rozprávali všelikjaké legendy. I Arabi kedysi vedeli, že sa kdesi vo vnútri Afriky nachádza vysoká hora, na ktorej vrchole sa belie niečo podivne studeného - sneh. Domordci si to vysvetlili podĺa svojho presvedčenia a tradíc: domnievali sa, že na Kilimandžáru prebýva hrôzostrašný boh, ktorý všetkých, ktorý sa k jeho domovu priblížia, potrestá zmrnutím rúk a nôh.

  Národný park Amboseli je pomenovaný podľa suchého jazera, ktoré vidí návštevník parku ako prvé. Názov Amboseli znamená v jazyku miestnych alkalická krajina. Miestna pôda je skutočne zásaditá, tak spočiatku nepočítajte s veľkolepým pohľadom na zeleň. Rezervácia Amboseli sa však môže pýšiť taktiež kvitnúcimi lúkami, palmovými a akáciovými hájmi, bažinami a nekonečnými savanami.

  Kráľom zvierat v Amboseli nie je lev, leopard ani gepard. Takmer na každom kroku narazíte na majestátneho slona.

  Národný park Amboseli bol zriadený v roku 1974, jeho krajina je najkrásnejšia za úsvitu alebo večer, keď sa slnko nakľáňa nad obzor. Ráno môžete vidieť vrchol Kilimandžára, okolo poludnia sa schová do mrakov, aby k večeru zažiaril sýte purpurovou farbou. výhodou ranných a popoludňajších výletov je taktiež veľká pravdepodobnosť, že uvidíte mnoho divokej zvere. Okolo obeda, keď slnko praží, sa totiž všetky živé bytosti snažia ukryť v tieni a je ťažké ich nájsť, nedaj bože kvalitne vyfotografovať.

  Okrem nádherných slonov je tu niekoľko ďalších cicavcov a stovky druhov vtáctva, napríklad plameniaci, pelikáni, leňáčky, pštrosy a supy. Útle nôžky antilóp preháňajú hyeny, šakaly a karakaly. Kolorit safari dokresľujú zebry, žirafy, pakoni a spomínané slony.

  Masai Mara

  Rezervácia Masai Mara je najznámejší a najnavštevovanejší park Keni. Za chránenú oblasť bol prehlásený v roku 1977. Toto krásne územie odjakživa patrilo Masarajů, a tak nie je divu, že dostli výsadu prebývať tu naďalej. Masaji sú jedným z prírodných kmeňov, ktorý je možné v Keni stretnúť. Žijú tradičným spôsobom života takmer na úrovni doby kamennej. Kúsok od vstupnej brány do parku Masai Mara sa nachádza ich dedinka. Behom rokov si na turistov zvykli, a tak počítajte s finančnou odmenou, ktorú si účtujú za náštevu svojich obydlí.

  Masai Mara je bohužiaľ pod neustálym náporom turistov, preto rešpektujte vyznačené povolené cesty a rešpektujte prirodzené prostredie zvierat. Masai Mara stále odoláva a drží si svoj prírodný nedotknutý ráz, ale nemusí to trvať večne.

  Sezóna tu vrcholí cez Vianoce, ale pokiaľ si chcete odviesť nezabudnuteľné spomienky, navštívte Masai Mara od júla do októbra. V túto dobu sa do keňskej rezervácie Masai Mara vydávajú obrovské stáda býkov, zebier a pakonov z nadväzujúceho tanzánskeho parku serengeti. Miliónové stáda migrujú za pastvou, aby sa po nejakom čase vrátili späť.

  Tešiť sa môžete na levy, geopardy a leopardy. U miestnych riek Mara a Talek je možné vidieť hrochy, krokodíly, opice a ak budete mať šťastie, tak i biele alebo čierne nosorožce. Hyeny, šakaly, gazely, prasatá a antilopy.

  Národný park v Nairobi

  Kúsok cesty od hlavného mesta sa nachádza národný park v Nairobi, ktorý bol založený v rouu 1946. Rezervácia je veľmi zaujímavá, ale turistov odraďuje výhľad na smog, mrakodrapy a továrne mesta. I cez túto skutočnosť je tu mnoho k videniu. Nachádzajú sa tu trblietavé jazierka, opaľujú sa tu hrochy, vtáci. Pobiehajú tu gazely, zebry, žirafy a antilopy, ktoré utekajú pred hladnými levmi, gepardami a leopardami.

  Národný park Tsavo

  Tsavo je najväčší park v Keni. Nachádzajú sa tu bohaté riečne systémy, pramene, oázy a akáciové háje. Tsavo pretína hlavná cesta, spojujúca Nairobi s Mombasou. Tá delí rezerváciu na dve časti, a to Tsavo West a Tsavo East, alebo Západné a Východné Tsavo.

  Tsavo West je prístupnejie a tým pádom navštevovanejšie. Krásne vypadá v dobe, kedy sa jeho krajina po období dažďov zazelená. Tsavo East je rovnako krásne a dobrodružní cestovatelia ocenia jeho divokú a nespútanú krásu. Za zmienku taktiež stoja miestne vulkanické pramene Mzima. V ich okolí sa nachádza nádherná oáza plná paliem, vodného vtáctva, krokodílov a hrochov.

  Vo východnej časti Národného parku Tsavo by ste nemali zabudnúť na výlet k priehrade Aruba. Leží na divokej rieke voi a aj keď je umelá, chodí k nejpiť množstvo nespútaných, divokých zvierat. V Tsavo East sa nachádza najväčší lávový prúd na svete - Yatta Plateau. Nemenej zaujímavé sú vodopády Lugards na rieke Galana.

  Medzi ďalšie zaujímavé národné parky patrí taktiež Meru, známy predovštkým levicou Elsou, Nakuru so svojimi nosorožcami, Samburu a Sibiloi.

  Hlavné mesto Nairobi

  Hlavné mesto Keni leží v centrálnych nárhorných planinách vo výške asi 1 800 metrov. Nairobi je veľmi moderné kozmopolitné mesto s veľkým množstvom hotelov, reštaurácií, barov a nákupných centier. Doslova to tu žije. Je to ale taktiež tradičná ukážka afrického veľkomesta. Ľudia tu pobehujú zo strany na stranu, ponáhľajú sa, naháňajú autobusy, pokrikujú po sebe. V celom tom klbku pachov, kriku a farieb prechádzajú pestré minibusy, uháňajúce šialenou rýchlosťou a kľučkujúce medzi množstvom ďalších áut a prostriedkov hromadnej dopravy.

  Žije tu asi 7 miliónov obyvateľov, čo v značnej miere ovplyvňuje miestne ovzdušie a prírodné podmienky. Mestom sa stále preháňa namodralý smog. skladba obyvateľstva nie je príliš pestrá, ľudí strednej vrstvy je tu najväčší počet. Práve vďaka vysokému počtu obyvateľov tu vládne vysoká nezamestnanosť, preto tu stretávate povaľujúcich sa ľudí, ktorí na ulici predávajú, čo sa dá. Centrum rušného mesta sa pýši presklenými výškovými budovami, zatiaľ čo periferie mesta je plná chudobnučkých štvrtí a malých domčekov.

  Pokiaľ si chcete vychutnať pravú atmsféru Nairobi, navštívte známy masajský trh. Masajovia sú jeden z prírodných národov Keni, ktorý stále dodržuje svoje pradávne tradície a zvyky, ale sú si dobre vedomí modernej dobby. Preto, ak budete chcieť Masaja vyfotiť, počítajte s tým, že sa to neobíde bez patričného finančného obnosu. Na masajskom trhu v Nairobi si môžete kúpiť ich tradičné výrobky - hlavne všemožné gorálkové náramky, náhrdelníky a prstene.

  Ďalším veľmi zaujímavým a veľmi navštevovaným miestom Nairobi je Národné múzeum. Pýši sa archeologickými, etnografickými a prírodovednými zbierkami.

  Veľmi zaujímavá je taktiež štvrť Karen pomenovaná podľa slávnej Karen Blixen. Vo filme Spomienky na Afriku si túto ženu zahrala Meryl Streepová. Kto to vlastne Karen Blixen bola? bola to žena, ktorá žila v Nairobi v 30-tych rokoch a zaslúžila sa o založenie prvej školy, nemocnice a plantáží kávy a čaju. Tým poskytla ľuďom prácu a potrebné zdravotnícke ošetrenie. V dome, v ktorom kedysi žila, je dnes múzeum s nádhernou záhradou. v Karenu sa nachádza žirafie centrum, kde si zaplatíte vstup a môžete kŕmiť žirafy, dostanete k nim výklad od profesionálnych ošetrovateľov, môžete vidieť video a zakúpiť si suveníry, ktoré sú tu asi najlacnejšie.

  Mombasa

  Mombasa je druhé najväčšie mesto Keni. Nachádza sa asi 400 km južne od rovníku a chváli sa nádherným starobylým vzhľadom a najväčším námorným prístavom vo východnej Afrike. Mesto leží priamo na pobreží teplého Indického oceánu a počet obyvateľov je približne 1 000 000. Celé pobrežie obklopujú Mombasu je lemované dlhými plážami s bielym pieskom. Mombasa svojou krásou učarovala i slávnemu moreplavcovi Vasco de Gamovi, ktorý tu na svojich cestách zakotvil a položil základy konizácie Portugalcov. O tom svedčí mohutná pevnosť. Mombasa je typickým africkým mestom so všetkým, čo k tomu patrí: chudobnými štvrťami, odpadom v príkopoch, lákavými trhoviskami, úzkymi uličkami a tradičným prístavom.

  Čomu sa v Mombase venovať

  Pokiaľ navštívite Mombasu, nenechajte si ujsť dominantu mesta, pevnosť Fort Jesus a jej Ománsky dom. Bol postavený koncom 18. storočia a mal rôzne funkcie. keď sa z pevnosti stalo na začiatku 20. storočia vezenie. slúžil ako dom veliteľa dozorcov. Avšak najlepším miestom v dome je jeho plochá strecha. Rozhodne si nenechajte ujsť nádherný pohľad na Mombasu, ktorý sa vám z nej naskytne a vyráža dych! V pevnosti si môžete prezrieť Palác Mazruitov, Uličku Lukostrelcov a múzeum, v ktorom môžete vidieť expozíciu keramiky alebo archeologické nálezy.

  Pokiaľ ste romantici, nenechajte si ujsť večernú prechádzku starým mestom. dých na vás nezabudnuteľná atmosféra plná histórie. Bludisko úzkych uličiek si zachovalo svoju ojedinelú atmosféru. Staré mesto je plné budov rozmanitých kultúr, architekúra je vskutku pozoruhodná a tak nádherná. Mesto Mombasa je stále viac obľúbené miesto pre dokonalú relaxáciu. Hotely a apartmány tu len kvitnú, kúpanie v teplom priezračnom mori okolo nádhernéh korálového útesu len dotvárajú tú pohodovú atmosféru Mombasy. Severne od Mombasy sa nachádzajú niektoré známe pláže ako Nyali, Bamburi, Shanzu, Kikambala a Vipingo, ktoré sú ako stvorené pre návštevu.

  Kúpanie

  Watamu

  Pokiaľ patríte medzi milovníkov a obdivovateľov podmorského života, nech je Vaším cieĺom Watamu. Toto malé plážové letovisko sa nachádza asi 24 kilometrov južne od mesta Malindi. Čo je tu tak zaujímavého? Watamu vlastný morský národný park, kde môžete obdivovať kúzelné korálové útesy, a všetko, čo k podmorskému svetu patrí.

  Morský národný park

  Morský park je obdivovaným miestom, a to právom. Nájdete tu ozaj ideálne a exkluzívne podmienky pre šnorchlovanie a potápanie. Miestne nádherné útesy hýria najrôznejšími farbami a pozorovanie farebných rybiek, rias a ďalších živočíchov sa pre Vás stanú nezabudnuteľným okamžikom. Okrem krásne sfarbených korálových rybiek môžete v parku pozorova´t taktiež obrovské delfíny, tí odvážnejší z Vás i žraloky.
  Pokiaľ túžite po dobrodružstve a poznaní nadmorskej krásy, nenechajte si ujsť Watamu!

  Diani Beach

  Diani Beach je najznámejšia a najnavštevovanejšia Keňská pláž, ktorá sa nachádza južne od Mombasy a ptrí k najkrásnejším letoviskám. Diani Beach je 17 km dlhá pláž s prekrásnym bielym pieskom, tyrkysovým morom a blízkym nádherným korálovým útesom. Toto stredisko je vhodné ako pre milovníkov nočného života, tak pre vyznávačov pokoja. Doporučujeme relaxáciu na južnej časti pláže alebo pozdĺž brehu rieky Tiwi, kde môžete pozorovať najrôznejšie vtáctvo a kochať sa prírodou. Všeobecne je Diani Beach najrozvinutejšou lokalitou južného pobrežia. Ponúka veĺmi kvalitné hotely, banky, obchody, supermarkety, prírodné krásy a zábavné vyžitie.

  Raj Malindi

  Malindi je malé mestečko, ktoré leží severne od Mombasy. Je to raj odpočinku a relaxácie. Malindi sa pýši dlhými plážami posiatymi palmami, ktoré sa tiahnu pozdĺž krištálovo modrej hlasiny Indického oceánu. Za videnie určite stojí miestny morský park o rozlohe 6 km2. Je to spoločne s Watamu to pravé miesto pre pozorovnie podmorského sveta.

  Neďaleko Malindi sa nachádza slávna Crocodile Farm & Snake park, alebo krokodýlí a hadí park. V tejto farme môžete obdivovať na asi 60 druhov hadov a 1500 krokodílov. Úžasný pohľad ponúka kŕmenie tejto dravej zvery.
  ako sami vidíte, je mnoho miest, ktorá v Keni môžete navštíviť. zaisté je nestihnete navštíviť behom jednej dovolenky, musíte sa sem vrátiť a poznávať ďalšie a ďalšie krásy krajiny. Čakajú len na Vás.