Keňa Keňa

  • Flóra

    Keňský povrch krajiny je takmer po celý rok suchý a vyprahlý, takže pri cestách uvidíte sem tam nejakých suchý strom a malý trnitý krík. Našťastie, v období dažďov, ktoré nastáva behom jary na jeseň, sa obloha Keni zatemní a začnú obrovské dažde. Voda zaplní korytá riek a celé Savany sa ako zázrakom celé zazelenajú. Ako už to ale kolobeh života zariadil, všetko zelené nakoniec spasú bylinožravci.

    Najtypickejšou rastlinou Keni je obrovský Baobab. Títo velikáni si pamätajú našu planétu už z doby pred Kristom. Baobab môže dorásť až tridsať metrov výšky a jedenásť metrov šírky. Baobab pochádza z čeľade bavlníkovitých a najčastejšie sa vyskytuje na ostrove Madagaskar. Každý vyprahlý cestovateľ chcel na svojich cestách stretnúť práve baobab. Prečo? Baobab je totiž známy predovšetkým tým, že sa v jeho kmeni drží voda. Keď má smäd, dokáže do svojho tela vpraviť až 120 000 listrov vody! Množstvo baobabov je ale poničená od slonov, ktorí sa k čírej tekutine snažia cez hrubé drevo dostať. Vek babobabov sa odhaduje ťažko, pretože nemajú letokruhy. Odborníci na flóru hovoria, že strom, ktorého kmeň má osem metrov v priemere, bude starý asi 3000 rokov.

    Na juhu Afriky sú baobaby chránené a na celom území sa tešia obrovskej úcte. Možno i preto, že dajú veľmi prakticky využiť a spracovať. Strom plodí veľmi chutné a zdravé plody a pri vhodnej úprave sa dajú použiť i ako lieky proti horúčke. Semienka týchto plodov môžete len tak chrúmať alebo si z nich nechať vylisovať kvalitný olej. Listy a mladé výhonky sa dajú variť ako náš obľúbený špenát, drevo sa zase používa k výrobe rohožiek, lán a papieru. Na svojich cestách môžete baobab využiť ako dočasný úkryt a príbytok, niektoré hrubé staré kmene sa využívajú ako prírodné toalety.

    Akácie

    Akácie sú symbolom keňskej prírody. Poznáte ich podĺa vyššieho tŕnitého kmeňa, jeho vrchol je zdobený listnatou čapicou. Tento typický obrázok ste už iste mnokrát videli na fotografiách, predovšetkým pri západe slnka. Akácie majú jednu obrovskú zvláštnosť. Len máloktorému hladnému krku sa podarí povečerať akáciu. K obrane jej slúžia dlhé ostré tŕne a zúriví kamaráti mravce, ktorí v tŕňoch prebývajú. Keď sa k akácii priblíži hladná tlama, mravce sa vrhnu na chudáka bylinožravcca a pohryzú ho. Občas vystriekajú taktiež kyselinu mravenčiu. Akácie sa potom mravčekom odmenia v podobe sladkého nektáru z lístkov.

    Na niektorých miestach Keni sa darí taktiež dažďovým pralesom. V takýchto miestach môžete uvidieť obrovské lesy paliem, nádherné orchideje, a taktiež banánovníky alebo kokosové palmy.