Keňa Keňa

 • Colné a devízové predpisy

  Keňa je ďaleká krajina susedného kontinentu, preto sa pripravte na to, že cestovný pas Vám stačiť nebude. Pre pobyt v Keni potrebujete vízum. Máte niekoĺko možností, ako ho dostať, preto dobre premýšľajte, ktorá bude najvýhodnejšia.

  Pre zariadenie víza budete potrebovať platný cestovný pas, a to ešte pol roka po návrte do krajiny, aktuálnu pasovú fotografiu a správne vyplnený formulár.

  Pokiaľ cestujete s cestovnou konceláriou, máte väčšinou na starosť menej, pretože CK to za Vás zariadí a väčšinou taktiež lacno. Indiviuálne môžete o vízum požiadať na Keňskom veľvyslanectve v Haagu alebo na veľvyslanectve Veľkej Británie. Pre takéto vybavovania víza budete potrebovať samozrejme platný cestovný pas, a to ešte pol roka po návrate do krajiny, aktuálnu pasovú fotografiu a správne vyplnený formulár. Pokiaľ budú úradníci ochotní, bude Vás to stáť asi 1300 korún a najmenej týždeň čakania. Vaše vízum bude platiť tri mesiace. Tento spôsob nie je príliš vhodný, pretože na úradoch nikdy neviete, čoho sa dočkáte. Môže Vás odbyť s tým, že nemajú úradné hodiny alebo Vás nechať hodiny čakať. Ďalšou možnosťou je využiť nejakú turistickú spoločnosť, ale i tak budete platiť poplatky, ale pokiaľ si u takejto spoločnosti kúpite trebárs taktiež letenku, cenu Vám môžu zvýhodniť.
  Všetky hraničné prechody, až už letecké, železničné alebo námorné, ponúkajú možnosť získať jednorázové vízum na tri mesiace. Poplatok potom činí asi 50 dolárov.

  Čo sa smie doviesť a vyviesť?

  Do Keni môžete doviesť 200 cigariet alebo 50 dútnikov, fľaštičku parfému o obsahu maximálne 250 mililitrov, liter alkoholu a osobné veci ako fotoaparát, kameru, notebook, ďalekohľad alebo iné. Počítajte ale s tým, že na colnici vám do pasu zapíšu všetky veci elektronického charakteru. Dovážať je síce môžete, ale musíte ich predovšetkým vyviesť z krajny späť! V Keni je to bežná vec, preto sa nezľaknite. Poznámka v pasu je tak dobrou poistkou pre colné úrady.

  Dodržujte pravidlá pre vývoz! Zabudnite na suvenýri v podobe mušlí, gorálok, kytíc alebo zvieracích zubov. vývoz, a taktiež dovoz predmetov z divokej zvery je trestný. Rovnako ako je zakázaný vývoz živých divokých zvierat, hmyzu alebo rastlinných druhov bez zvláštneho povolenia.


  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi, Keňa
  Milimani Road, P.O. Box 30204

 • Víza

  Turistické vízum sa udeľuje na ambasáde vo Viedni, poplatok 50,- USD, pas platný 3 mesiace po návrate, fotografia alebo po prílete do krajiny.
  Vstupné vízum je možné vybaviť v Bratislave (vačšinou prostredníctvom CK).

 • Cestovné doklady

  cestovný pas, ktorého platnosť je aspoň o 3 mesiace dlhšia než plánovaný pobyt.