Keňa Keňa

 • Cestovné doklady

  cestovný pas, ktorého platnosť je aspoň o 3 mesiace dlhšia než plánovaný pobyt.

 • Víza

  Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas a vstupné vízum. Podľa platnej legislatívy sú osoby zdržiavajúce sa v krajine povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, alebo ich kópiu a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície. Uistite sa, že váš cestovný pas bude platný počas celého pobytu. Minimálna platnosť cestovného dokladu je 6 mesiacov.

  Od 1. januára 2021 vláda Kenskej republiky plne zautomatizovala vydávanie víz online formou. V tejto súvislosti sú všetci cestujúci do Kene z krajín od ktorých vyžadujú víza na vstup do krajiny, povinní požiadať a získať elektronické vízum pred nástupom do lietadla. Udeľovanie víz pri prílete do krajiny a podávanie fyzických žiadostí na veľvyslanectvách je zrušené. Oficiálna e-mailová adresa na Riaditeľstvo imigračných služieb evisa@immigration.go.ke.

  Courtesy alebo tzv. zdvorilostné vízum sa vydáva bez poplatku. Ide o vízum vydávané držiteľom diplomatických, oficiálnych a služobných pasov, ktorí prichádzajú do krajiny v rámci služobných povinností alebo prechádzajú cez Keňu do tretej krajiny za účelom úradnej práce alebo povinností.
  Tranzitné víza sa vydávajú osobám cestujúcim cez Keňu do iných destinácií na časové obdobie nepresahujúce 72 hodín. Priamo nadväzujúce lety bez opustenia letiska, cestujúci nemusia žiadať o tranzitné víza, poplatok je 21 USD.
  Víza na 1 vstup, platnosť 3 mesiace od dátumu vydania, poplatok je 51 USD.
  Víza na viac vstupov, platnosť je 3 až 12 mesiacov od dátumu vydania, poplatok je 101 USD.
  Východoafrické turistické vízum tzv. EAC visa je spoločné turistické vízum vydávané osobám cestujúcim do Kene, Rwandy a Ugandy a v rámci nich za účelom cestovného ruchu. Pri imigračnej kontrole po príchode na letisku, predložte papierový výtlačok elektronického víza imigračnej kontrole na mieste vstupu. Vízová nálepka pre východnú Afriku bude vydaná na mieste vstupu do Kene, platnosť víza je 3 mesiace od dátumu vydania, poplatok je 101 USD.
  Rodičia môžu podať žiadosť o elektronické víza pre svoje deti (mladšie ako 18 rokov) z vlastného elektronického konta. Deti do 16 rokov majú odpustený vízový poplatok.

 • Colné a devízové predpisy

  Keňa je ďaleká krajina susedného kontinentu, preto sa pripravte na to, že cestovný pas Vám stačiť nebude. Pre pobyt v Keni potrebujete vízum. Máte niekoĺko možností, ako ho dostať, preto dobre premýšľajte, ktorá bude najvýhodnejšia.

  Pre zariadenie víza budete potrebovať platný cestovný pas, a to ešte pol roka po návrte do krajiny, aktuálnu pasovú fotografiu a správne vyplnený formulár.

  Pokiaľ cestujete s cestovnou konceláriou, máte väčšinou na starosť menej, pretože CK to za Vás zariadí a väčšinou taktiež lacno. Indiviuálne môžete o vízum požiadať na Keňskom veľvyslanectve v Haagu alebo na veľvyslanectve Veľkej Británie. Pre takéto vybavovania víza budete potrebovať samozrejme platný cestovný pas, a to ešte pol roka po návrate do krajiny, aktuálnu pasovú fotografiu a správne vyplnený formulár. Pokiaľ budú úradníci ochotní, bude Vás to stáť asi 1300 korún a najmenej týždeň čakania. Vaše vízum bude platiť tri mesiace. Tento spôsob nie je príliš vhodný, pretože na úradoch nikdy neviete, čoho sa dočkáte. Môže Vás odbyť s tým, že nemajú úradné hodiny alebo Vás nechať hodiny čakať. Ďalšou možnosťou je využiť nejakú turistickú spoločnosť, ale i tak budete platiť poplatky, ale pokiaľ si u takejto spoločnosti kúpite trebárs taktiež letenku, cenu Vám môžu zvýhodniť.
  Všetky hraničné prechody, až už letecké, železničné alebo námorné, ponúkajú možnosť získať jednorázové vízum na tri mesiace. Poplatok potom činí asi 50 dolárov.

  Čo sa smie doviesť a vyviesť?

  Do Keni môžete doviesť 200 cigariet alebo 50 dútnikov, fľaštičku parfému o obsahu maximálne 250 mililitrov, liter alkoholu a osobné veci ako fotoaparát, kameru, notebook, ďalekohľad alebo iné. Počítajte ale s tým, že na colnici vám do pasu zapíšu všetky veci elektronického charakteru. Dovážať je síce môžete, ale musíte ich predovšetkým vyviesť z krajny späť! V Keni je to bežná vec, preto sa nezľaknite. Poznámka v pasu je tak dobrou poistkou pre colné úrady.

  Dodržujte pravidlá pre vývoz! Zabudnite na suvenýri v podobe mušlí, gorálok, kytíc alebo zvieracích zubov. vývoz, a taktiež dovoz predmetov z divokej zvery je trestný. Rovnako ako je zakázaný vývoz živých divokých zvierat, hmyzu alebo rastlinných druhov bez zvláštneho povolenia.


  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi, Keňa
  Milimani Road, P.O. Box 30204