Keňa Keňa

 • Sviatky a udalosti

  Čo sa týka štátnych a náboženských sviatkov, potom Keňa kombinuje sviatky kresťanské a muslimské. Okrem sviatkov oficiálnych ľudia v Keni oslavujú taktiež sviatky vlastné kmeňové sviatky. Tu je prehľad všetkých významných národných sviatkov.

  1. január Nový rok
  Marec až apríl Veľký piatok, Veľkonočný pondelok
  Pohyblivý islamský sviatok Tabaski
  1. máj Sviatok práce
  1. jún deň Madaraka
  20. október výročie uveznenie prvého prezidenta Keni
  12. december výročie prehlásenia nezávislosti v roku 1963
  25. a 26. december Prvý a druhý sviatok Vianočný
  Pohyblivý sviatok koniec Ramadánu

  Akýkoľvek sviatok je v Keni oslavovaný vo veľkom štýle. Usporiadajú sa sprievody, slávnosti, bohoslužby a hostiny.

  V Keni sa koná taktiež množstvo festivalov, karnevalov a športových udalostí. Poďme si predstaviť tie najvýznamnejšie.

  Karneval v Nairobi a v Mombase

  Karnevaly v Nairobi a Mombase sú najočakávanejšie udalosti roku, pri ktorých sa oslavuje založenie týchto dvoch najväčších miest Keni. Sú to veľkolepé a

  zábavné udalosti, pri ktorých sa konajú hudobné koncerty, módne prehliadky, športové aktivity a taktiež divadelné a umelecké vystúpenia. Usporiadatelia sú radi za každého návštevníka, na spoločenskom postavení a národnosti vôbec nezáleží. Karneval v Mombase zahajuje sprievod z Moi Avenue od pevnosti Fort Jesus pokračuje sa ďalej ulicami Mombasy, kde to ozaj žije zábavou.

  Týždeň keňskej turistiky

  Táto slávnostná udalosť je usporiadaná pod záštitou World Tourism Organisation. Väčšinou začína okolo 27. septembra a behom celého týždňa môžete využiť rôznych výletov zdarma, špeciálnych ponúk alebo si len užívať kultúrnych a zábavnych vystúpení. Pre ekonomiku štátu je tento sviatok veľmi dôležitý, cestovný ruch totiž výrazne ovplyvňuje rozvoj krajiny. Zaujímavé sú taktiež festivaly spojené s hudbou, tancom a keňskou kuchyňou. Každoročne v októbri s v rôznych častiach Keni koná Kultúrna hudobná súťaž pod záštitou hlavy štátu. Celoštátne kolo sa potom koná v auguste v Kenyattyho medzinárodnom konferenčom stredisku. Súťaže spočívajú vo vystúpení tradičných tancov, ľudovej hudby, spevu a akrobacie. Pokiaľ sa Vám pošťastí navštíviť celoštátne kolo, čakajú na Vás taktiež ochutnávky tradičných keňských jedál a nápojov.

  V júly usporiadáva univerzita Utelli College obrovské jednodenné slávnosti jedla Uhundo Africa. Sú tu predstavované rôzne medzinárodné kuchyne spoločne s keňskými národnými pokrmami. Môžete ochutnávať i rôzne kmeňové špeciality, čo sa pre Vás iste stane neobvyklým kulinárskym zážitkom.

  <Šporové udalosti roka>
  Keď sa povie Keňa, každý z Vás si iste vybaví tých vynikajúcich športovcov, ktorí na olympiádach zbierajú jednu zlatú medailu za druhou. Bežci na dlhé trate sú svetovo preslávení a sú taktiež ocenení svojou domovinou. Preto Keňa vyšlenila finančné prostriedky a v oblasti Rift Valley vybudovala jednu z najúspešnejších atletických skôl sveta. Aj keď atletika je v Keni obľúbenou činnosťou nielen profesionálnych športovcov, každý júl sa v Mombase koná maratón. Maratón je špeciálna disciplína, bežci totiž musia zvládnuť celých 42 km. Úplne po prvý raz sa tento maratón konal v roku 1985 a v dnešnej dobe sa tu schádzajú športovci z celého sveta!

  Safari Ralley

  Safari Ralley je ďalšou prestížnou záležitosťou, je usporiadavaná Svetová rada pre motorové športy. Ralley sa koná každý rok väčšinou ku koncu februára a stala sa veľmi prestížnou svetou udalosťou. Schádzajú sa tu závodníci z celého sveta a absolvujú trať o dĺžke okolo 3500 kilometrov. vychádza sa z Nairobi a závodníkov, čaká veľmi náročná a rozmanitá jazda. Cesta vedie Svanami, púšťami a bušou.

  Letecký deň v Nairobi

  Letecký deň v Nairobi, ktorý sa koná každoročne behom septembra alebo októbra, je považovaný za jeden z najlepších na kontinente. Predstavia sa Vám rôzne typy lietadiel, leteckí akrobati, a taktiež parašutisti.

  Ťavie závody

  Každý rokom v auguste alebo v októbri sa konajú veľmi obľúbené International Camel derby. Cieľom závodov je podporiť chov ťáv, a taktiež ukázať ich schopnosti a krásu. Trasa vedie cez polopúštne a púštne oblasti a účastnia sa jej len profesionální závodníci. Ako divák si túto událosť iste naplno užijete, vrele doporučujeme!

  V meste Lamu pri severnom pobreží Keni sa každým rokom konajú závody oslov a slávnosti moroňov. Že neviete, čo je to moroň? Možno ho znáte pod menami sirenia alebo ochechuľa. Je to vodný živočích, ktorý je svojím vzhľadom podobný trebárs slonovi. Vyskytuje sa u ostrovov v blízkosti pobrežia, a patrí medzi ohrozené živočíchy. Čo sa týka závodov oslov, v Afrike sú osly niečo ako pre nás kone. Predovšetkým v meste Lamu je osol jediný dopravný prostriedok, zaujímavé, však?

  Medzi ďalšie udalosti v Keni patria závody krásnych plachetníc, módne prehliadky na plážach a v meste, tradičné hody alebo výstavy.