Keňa Keňa

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Doprava do krajiny

  Najpohodlnejším a samozrejme najrychlejším dopravným prostriedkom, ktorým sa do Keni dostanete, je lietadlo. V Keni sa nachádzajú dve medzinárodné letiská, takže pri Vašej ceste pristanete zaiste na jednom z nich. Jedným je Jomo Kenyatta International Airport, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti Nairobi. Toto letisko odbavuje väčšinu medzinárodných letov. Asi deväť kilometrov od Mombasy sa nachádza ďalšie medzinárodné letisko. Tu pravdepodobne pristanete, pokiaľ sa do Keni vydáte s niektorou cestovnou kanceláriou. Obe tieto letiská poskytujú služby 24 hodín denne.

  Keňa disponuje tromi leteckými spoločnosťami. Sú to Kenya Airways, Ait Kenya a Regional Air. Všetky tieto spoločnosti provozujú lety do všetkých turisticky zaujímavých oblastí. Veľkou výhodou sú taxy na letiskách, ktorá sú už započítané v cene letenky. Nemusíte sa teda báť nemilých prekvapení pri platení.

  Doprava v krajine

  Asi najjednoduchším spôsobom ako sa dopravovať z jedného miesta Keni na druhé, je prenajať si vlastné lietadlo. Príde vám to nereálne, rozmaznané a drahé? V Keni tomu tak nie je. Cena prenájmu sa odvíja od počtu osôb a dĺžky prenájmu, preto pokiaľ chcete navštíviť i odľahlé miesta, je lietadlo vhodným dopravným prostriedkom.

  Ďalšou variantou je prenájom automobilu. Je to celkom lacná záležitosť, dajte si ale pozor na kvalitu a serióznosť požičovne, a čo je hlavné, poistite sa! Pokiaľ sa s autom niečo prihodí, všetko budete musieť uhradiť zo svojho. Auto si môžete vypožičať, pokiaľ ste starší ako 23 rokov a máte prax v riadení auta. Taktiež je potreba vlastniť medzinárodný cestovný pas a vodičský preukaz. V hlavnej sezóne, to znamená cez Vianoce a vlete, sú ceny pomerne vyššie, mimo sezónu zase až o polovicu nižšie.

  Keď už sme u tých automobilov, ponúka sa tu taktiež cestovanie taxíkom, ktoré sa ale rozhodne nedoporučuje. Nielen, že Vás čaká nebezpečne rýchla a neopatrná jazda, ale pri placení sa taktiež pekne prehnetete. Pokiaľ bude cesta taxíkom nevyhnutná, dopredu si dohovorte podmienky a cenu, inak sa nedoplatíte. Aby ste vedeli, koľko ste bežne za vámi plánovanou cestu účtuje, spýtajte sa v hotely.

  Ďalšou variantou, ako sa po Keni dopravovať, je autobus. Využiť môžete modernejších autobusov, ktoré jazdia diaľkové trasy. Pokiaľ chcete po ceste sedieť sedadlo si ale musíte rezervovať dopredu. V podstate tu neexistujú autobusové zastávky, takže autobus zastavuje všade tam, kde chcete vystúpiť, či nastúpiť. Cena sa odvíja podľa dĺžky trasy, ale v každom prípade nebude vôbec vysoká. Ďalším typom autobusov sú farebné staré autobusy, s ktorými sa tu určite stretnete. Väčšinou bývajú preplnené a to takým spôsobom, že ĺuďom z okien trčia hlavy, ruky a nohy. Veľmi kuriózny pohľad. Cestovať tymito autobusmi s názvom matatu sa taktiež veľmi nedoporučuje, nezriedka sa môžete stretnúť s podnapitým vodičom.

  Cestovanie vlakom je v Keni taktiež veľmi rozšírené, ale bohužiaĺ, do vyšších, to znamená čistých tried, si musíte rezervovať miestenku trebárs i týždeň dopredu. výber cieľových miest je taktiež veľmi obmedzený. Od roku 2001 v Keni fungujú len trate spojujúce Nairobi s turistickými lokalitami. V každom prípade si dávajte pozor na svoje osobné veci a nikdy vo vlaku nespite.

  Zážitok na celý život budete mať, pokiaľ sa rozhodnete pre výlet na arabskej plachetnici pozdĺž pobrežia Afriky. Arabské plachetnice majú prístavisko v Lamu, ale i v Mombase. Niektoré menšie plachetnice majú taktiež motor pre prípad, že nefúka vietor. Rozšírená je taktiež vodná doprava, aj keď lodný park Keni je v katastrofálnom stave. Vyhýbajte sa trajektom a veľkým lodiam, ktoré sa vám na prvý pohľad nezdajú tak úplne v poriadku.