Keňa Keňa

 • Mena, ceny, nákupy

  Oficiálnou menou Keni je keňský šiling, pre ktorý sa používa skratka KES. Aby ste mali prehľad, za jednu slovenskú korunu dostanete v prepočte asi tri keňské šilingy. Okrem bankoviek v hodnote 20 až 1000 KES sú v obehu medené mince v hodnote 1 až 20 KES, ktoré môžete použiť takmer všade.

  Výmena peňazí a banky

  Máte viac možností, kde a ako si vymeniť svoje peniaze. Môžete využiť banky, zmenárne alebo pouličnú výmenu. Všetko má svoje pre a proti. V bankách Vás čakajú poplatky, zmenární nie je veľa a pouličná výmena nie je vôbec výhodná v súvislosti s kurzom meny. Najviac zmenární a bánk nájdete v hlavnom meste Nairobi. Zmenárne sú tu takmer na každom rohu a nájdete tu taktiež pár pobočiek Barclays Bank, na letisku Jomo Kenyatta International je v provozu 24 hodín celý týden. Ostatné banky v mest sú v provozu vo všedné dni. Väčšina bánk prijíma platobné karty, ale nikde to nemáte isté, keďže tu nefunguje takmer žiadne spojenie s okolitým svetom. Mombasa je na tom už pomerne horšie. Nachádzajú sa tu 4 pobočky Barclays Bank, otvorené od deviatej do tretej hodiny. Zmenárne sa nachádzajú v centre mesta a pár ich nájdete taktiež u mestskej pevnosti. Najznámejšie zmenárne sú Fort Jesus Forex Bureau a Pwani Foirex Bureau. Pri ceste na sever sa posledná banka nachádza v meste Maralal, a je ot Kenya Comercial Bank. Služby sú tu na pomerne dobrej úrovni, peniaze Vám vymení rýchlo a bez problémov.

  Pokiaľ máte v úmysle platiť len kartou, rýchlo na to zabudnite. Vaša kreditná karta tu nemusí fungovať, len luxusné hotely a turistické agentúry ich prijímajú, niektoré ale len karty Visa. To všetko je spôsobené zlou vzájomnou komunikáciou miest a následne Keni s okolitými štátmi. Najviac bankomatov provozuje Barclays Bank, ktoré obvykle prijímají Visa, Plus, Master Card a Cirrus. Ale ako už bolo povedadné, Vaša karta tu nemusí vždy fungovať.

  Je teda lepšie platiť len v hotovosti, a taktiež si svoje peniaze dobre strážiť. Pokiaľ Vám po skončení pobytu zostanú keňské šilingy, radšej si ich späť zmeňte, je totiž zakázané vyvážať a dovážať keňskú menu v hotovosti. Cudziu menu je možné vyvážať i dovážať v neobmedzenom množstve.

  Ceny

  Ceny tovaru a služieb v Keni sa dají hodnotiť ako pomerne priaznivé, niekedy priaznivejšie než u nás. Samozrejme, ako je už zvykom z exotických a ďalekých krajín záleží na tom, kde nakupujete a čo nakupujete. Čo sa týka jedla, je lepšie si priplatiť a nájesť sa v reštaurácii, nie na ulici. V supermarketoch nakúpite za dobré ceny, ale napríklad v luxusných reštauráciách Vás môže pohár vody vyjsť až na 100 keňských šilingov. Podobne je to s pokrmami v reštauráciách; závisí na tom, či jete v turistickej oblasti, aké zariadenie ste si vybrali a čo si dáte za jedlo. Jedlo vo fast foodu Vás môže vyjsť na 5 keňských šilingov a za poriadny obed v dobrej reštaurácii môžete dať až 1000 keňských šilingov. Ceny ubytovania sú väčšinou nižšie, než u nás. Samozrejme, ubytovanie v hotelu u pobrežia bude drahšie než vo vnútrozemí, záleží na kvalite a počtu poskytovaných služieb, ale nebojte sa, i tak Vás to vyjde lacnejšie, než trebárs v Stredomorí. Čo Vás iste príjemne prekvapí, sú ceny taxislužieb, ktoré sa pohybujú okolo 150 keňských šilingov. Vlak Vás bude stáť od 500 do 4000 keňských šilingov, záleží samozrejme na dĺžke trasy a triedy.

  Čo si z Keni doviesť

  Dôležitou časťou každej dovolenky je nákup suvenírov. Je dôležité vybrať tie správne tak, aby vám Vašu dovolenku dokonale pripomínali. Keňa je veľmi rozmanitá krajina s množstvom krásnych a zaujímavých miest, ku ktorým sa viažu určite predmety. V turisticky zaujímavých lolkalitách zaiste natrafíte na špecializované obchodíky so suvenírmi. Medzi najlákavejšie maličkosti patrí ručne vyrezávané drevené sošky bohov alebo obchodníci, ktorí chodia po pláži a ponúkajú Vám vyrezávané Vaše vlastné sošky v tvare Afriky, slona alebo leva. Ako bonus vám do sošky vyryjú Vaše meno. Je to lacný suvenír, ktorý Vám bude Keňu krásne pripomínať. Samostatnou kapitolou sú muži z kmeňa Masajov, ktorí sa, tradične odejú, čas od času vydajú do mesta predávajú korálky, náramky, ručne tkané deky alebo perfektne spracované oštepy. Stretnúť Masaja je nezabudnuteľný zážitok. Nezabudnite taktiež na sošky z ebenového dreva, náhrdelníky z vlákna a gorálkov, taktiež na pestrofarebné látky z tých najjemnejších materiálov. Pokiaľ máte radi bytové dekorácie, obstarajte si keňské bubny potiahnuté kravskou alebo kozou kožou alebo vyrezávané drevené masky. Všetko obstaráte za veľmi priaznivé ceny.

  Pri cestá po Afrike je obecne doporučované vlastniť predovšetkým americké doláry.

  Bankomaty vo väčšine veľkých keňských miest (prijímají karty MasterCard, Visa, Plus a Cirrus) patrí Barclays Bank. Bankomaty Standard Bank akceptujú len Visa karty, nie sú však ani tak rozšírené. Bezhotovostne môžete platiť v reštauráciách, veľkých hoteloch, turistických agentúrach a požičovniach áut. Vďaka nespoľahlivému spojeniu Keni s ostatným svetom Vaša karta nemusí fungovať.

 • Orientačné ceny

  Aby ste mali prehľad o orientačných cenách, prinášame Vám jednoduchý a prehľadný zoznam podľa kategórií:
  Mlieko (bežné), (1 liter) 0.60 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 0.38 €
  Ryža (biela), (1kg) 1.05 €
  Vajcia (bežné) (12) 1.19 €
  Miestny syr (1kg) 7.79 €
  Kuracie rezne (1kg) 4.37 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 3.31 €
  Jablká (1kg) 1.58 €
  Banán (1kg) 0.78 €
  Pomaranče (1kg) 1.18 €
  Paradajka (1kg) 0.60 €
  Zemiaky (1kg) 0.59 €
  Cibuľa (1kg) 0.64 €
  Šalát (1 hlava) 0.46 €