Keňa Keňa

 • Fauna

  Keňa je tak hojne navštevovaná predovšetkým pre svoju rozmanitú a nemenej lákavú faunu. Zvieratá žijúce v Keni patria medzi ohrozené druhy a vidieť leva, leoparda alebo slona sa pre vás stane celoživotným zážitkom. Miestne savany obývajú žirafy, gepardi, býky, slony, a taktiež tak nádherné levy. Preto, pokiaľ navštívite Keňu, nenechajte si ujsť dobrodružné safari. Poďme si spolu ukázať divokosť a rozmanitosť Keňskej fauny.

  Keňská safari je akiste zážitkom na celý život. Nasadnete do džípu so svojím sprievodcom čiernej pleti a nechávate sa viesť tými najdivokejšími cestami krajiny. Šťastie budete mať, pokiaľ uvidíte všetkých zástupcov takzvanej Veľkej Päťky. Tento termín sa používa pre päticu najnebezpečnejších zvierat Keni. Je to lev, slon, leopard, nosorožec a býk. Bohužiaľ, vďaka neustupujúcemu pytliactvu, ktoré v Keni i cez prísne zákazy stále existuje, môžeme povedať, že Veľká Päťka je v stále väčšom ohrození vymretia.

  Lev pustinný alias Panthera Leo

  Tento úchvatný tvor je voľne k videniu asi už len v Afrike a v Indii. Mláďatá leva sú tak roztomilé, až sa tají dych, avšak dospelého samca by ste si do postele určite nevzali. Pokiaľ ide o ochranu mláďat, jedným stiskom zubov by Vás usmrtil. Levie samce sú neskutočne leniví tvorovia, preto nie je divu, že lov zvieraťa obstarávajú levice. Samec na oplátku zase chráni teritorium, a keď sa levice zrovna starajú o bezmocné levíčatá, role lovce sa s láskou ujmú a levice servírujú samé dobroty. Malé levíčatá sú dva týžne po narodení naprosto bezmocné, slepé a malinké. Je teda nutná neustála starostlivosť a ochrana. Mohlo by si totiž na nich pochutnali hyeny.

  Leopard škvrnitý alias Panthera Pardus

  Ďalším nádherným a nemenej nebezpečným zvieraťom je elegantný leopard. Pokiaľ sa vydáte na safari a túžite vidieť leoparda, vždy sa dívajte na strom, leopardi totiž cez deň odpočívajú v korunách stromov. Dá sa povedať, že jeho život je kombinácia spánku, lovu, trávenia odpčinku. Leopardi lovia väčšinou antilopy a sú schopní je vytiahnuť vysoko na stromy. Antilopy sú veĺmi rýchle zvieratá a leopard si po takom výkone rád vychutnáva svoj pokoj len s ulovenou korisťou.

  Gepard

  Gepard je najrýchlejšie suchozemské zviera na našej planéte. Svoje svalnaté a elegantné telo dokáže prehnať rýchlosťou až 115 kilometrov za hodinu, úžasné, však? Svoju korisť je schopný uloviť pokiaľ sa mu to ale nepodarí, vzdá to a skúsi to trebárs až ďalší deň, pretože pri takej rýchlosti sa rýchlo unaví.

  Nosorožec a býk

  Mohutní a prekrásni nosorožci sú takmer na pokraji vyhynutia. Pytliaci ich lovia pre ich kožu a rohy. Väčšina rohov je ale rozomletá a ich prášok potom sa používa ako afrodisiakum. Aká škoda tak nádherného zvieraťa. Dospelí jedinci môžu vážiť až štyri tony a i keď sa to vzhľadom k ich váhe nezdá, v ohrození môžu vyvinúť nečakanú rýchlosť. Býky sú síce v mnohých krajinách považované za poľnohospodárske zvieratá, v Keni si cih ľudia veľmi vážia a len málokto ich zabíja pre mäso.

  Žirafy

  Krásne žirafy sú najvyššími suchozemskými obyvateľmi našej planéty, ktorí dorastajú do výšky až 5,5 metrov. Mláďa žirafy výži rovnako ako dospelý človek a behom niekoľkých málo rokov dorastú neskutočné výšky a budú vážiŤ necelú tonu. Žirafy sa živia lístkami vysokých stromov, ktoré je väčšinu dňa. Zaujímavý je taktiež boj samcov o samice. Dva samci, ktorí sa rozhodnú bojovať o priazeň takejto krásnej samice, sa svojimi krkmi navzájom zamotajú a preťahujú sa zo strany na stranu. Víťaz má potom výsadné právo predviesť na porazenom jedincovi kopulaci.

  Slon africký alias Loxodonta Africana

  Slon africký je typickým zastupiteľom keňskej fauny. Jeho rozmery sú ozaj zastrašujúce! Dospelý jedinec meria až štyri metre váži niečo okolo siedmich ton. Slony dokážu veĺmi citlivo vnímať všetky pachy, zvuky a o dokonca taktiež infrazvuky. Tým dokonale zistí, aké a koľko zvierat sa pohybuje v jeho okolí. Slony sa môžu dožiť až osemdesiat rokov.

  Zebra alias Eguus

  Tento roztomilý kôň v pyžame stavbou tela pripomína nám známeho koňa, avšak jeho telesná stavba je trochu jednoduchšia. Majú kratšie nohy a taktiež väčšiu hlavu. Ich pruhované čiernobiela sfarbenie ich chráni pred predátormi, pretože pri behu sa v očiach lovca zmení stádo v jednu veľkú škvrnu.

  Pokiaĺ sa teda vydáte na safari, dávajte ozaj veľký pozor. Dôležité je, aby ste dbali na pokyny sprievodcu, nevyliezali z džípu a boli stále v strehu. Zvieratá nemajú radi cudzích votrelcov, obzvlášť nie Veľká Peťka.