Keňa Keňa

 • Miestna kuchyňa

  Keňská tradičná kuchyňa je naprosto odlišná od tej našej. My sme zvyknutí na dostatok všetkých surovín, ale domorodci v Keni musia veľmi často dať vďaka tomu, čo majú po ruke. To kontrastuje s luxusnými reštauráciami v mestách a hoteloch.

  Typickým pokrmom domorodcov a chudobných ľudí je kukuričná kaša ugali, ktorú jedia s tým čo zrovna s tým čo nájdu. Môže to byť ovocie alebo kúsok výhonku z rastlín. Len málokedy sa im pošťastí dať si ku kaši mäso, preto najčastejšie jedia fazuľe, zeleninové omáčky a kukuricu.

  Zato reštaurácie sa vo svojich špecialitách radi vyžívajú. Výber je vskutku rozmanitý, môžete si dať dary mora, zverinu alebo skúsiť tradičný Nyama Chomu, čo je pečené hovädzie alebo skopové mäso. Pokiaĺ si Nyama Chomu dáte, budete si môcť vybrať časť zvieraťa, ktorú máte najradšej a tú Vám taktiež pripravia. Ďalším obĺúbeným pokrmom je Kuku Chomu, čo je pečené kura s báječnou zeleninou a prílohou v podobe ryže, zemiakov alebo chapti, čo je chlebová placka pečená v rozpálenej peci. medzi typické prílohy patria taktiež roztlačené banány matoke alebo kaša ugali. V reštaurácii musíte skúsiť taktiež Githery, čo je takzvaná potrava chudobných. Je to vlastne zmes fazule a kukurice. Nesmieme zabudnúť na vegetariánsku zmes kikuyjského pôvodu Irio, čo je zmes zemiakov, fazule, kukurice a zeleniny.

  Veľmi obľúbenou pochúťkou nielen v reštauráciách, ale taktiež na ulici, sú vyprážané trojuholníky z chrumkavého lístkového cesta plnené mäsom alebo zeleninou. Volajú sa Sambusas. Výnimočné je taktiež pšeničné pečivo Mkate Mayai plnené mäsom alebo vajcom. Po jedle si môžete dať dezert v podobe čerstvého exotického ovocia. ponúka sa chutná papája, banány, mango, kokosové orechy, melóny alebo typické guáve.

  Pokiaĺ je Vám teplo a chcete sa pri jedle takteiž ochladiť, dajte si keňské pivo Pombe. Kvasí sa z banánov, prosa, cukru a voňavých byliniek. Našu známu lahodnú chuť ale nečakajte, pivo nie je príliš dobré a to tiež platí o miestnom víne. Nezúfajte, v obchodoch dostanete kvalitné zahraničné pivá juhoafrické vína. Najobľúbenejším nápojom miestnych je čas Chai z mlieka, lístkou, vody a cukru. Spočiatku Vám môže pripradať nechutný, ale obľúbite si ho. Miestnou špecialitou je korenený chai masala.

  Kde sa môžete najesť

  V Keni máte mnoho možností stravovania. Pokiaľ cestujete s cestovnou kanceláriou, a bývate v hotely, čaká Vás najskôr perfektný komfort. Raňajky inšpirované Veľkou Britániou Vás zasýtia vajcom, slaninou, toastami, klobásami, džúsmi a kávou a po celý deň budete mať k dispozícii tie najvyberanejšie lahôdky vo forme švédskych stolov. Tradičné keňské špeciality tu budú servírované hneď vedľa špecialít talianskych, indických, čínskych a gréckych.

  Okrem hotelov sa môžete najesť taktiež v reštauráciách. Tie najluxusnejšie majú otvorené po celý deň a ponúknu Vám tie najkvalitnejšie pokrmy a nápoje, a taktiež špeciality v podobe mäsa zo žirafy, pštrosa, antilpy alebo krokodíla. Tie lacnejšie reštaurácie majú otvorené len v dobe obeda a ponúkajú toľko výnimočných pokrmov. Podobne ako u nás funguje v Keni i pouličné rýchle občerstvenie. Je neuveriteľne lacné a chutné. Môžete si dať vajíčka, klobásu alebo hranolky s kečupom. Ako u nás!

  Samostantou kapitolou sú cesty do odľahlých kútou krajiny, kde sa k hotelu a kvalitnej reštaurácii veľmi často nedostanete. Preto si dávajte veľký pozor na to, čo jete a pijete. voda má v odľahlých častiach iné zloženie, nie je tak čistá. Okrem nepríjemnej hnačky Vám hrozia taktiež vážnejšie choroby, ktoré sa neupravným jedlom a pitím prenášajú. Preto sa riadte nasledujúcimi radami.

  Čo sa týka vody, pijte len balenú alebo aspoň prevarenú a nikdy si nedávajte do vody ľad! Pri stravovaní u pouličných stánkou alebo lacných reštaurácií vždy dbajte na to, aby bol pokrm dokonale tepelne upravený. Ráno a večer si dajte štvrť deci tvrdého alkoholu, ktorý Vám z tela vyženie všetkých nezvaných hostí. Pri konzumácii sa vyhnite pokrmom, ktoré obsahujú smotanu, jogurt a majonézu. Pokiaĺ milujete morské plody, v odľahlých miestach sa im vyhýbajte. Môžu byť totiž už skazené a tým pádom nebezpečné pre Vás.