Čierna Hora Čierna Hora

 • Zdravie

  Čierna Hora patrí medzi bezpečné krajiny, takže sa nemusíte obávať žiadnych výraznejších zdravotných obmedzení alebo komplikácií. Pokiaľ sa rozhodnete pre dovolenkku v tejto krajine, žiadne očkovania nie sú povinné, ale vždy je dobré mať sa na pozore a pre istotu navštívte lekára, zvlášť potom, pokiaľ trpíte nejakým chronickým ochorením. Náštevu lekára by mal každý cestovateľ naplánovať alespoň 3 mesiace pred odchodom, aby bolo možné niektoré očkovanie aplikovať, posúdiť zdravotný stav a urobiť potrebné vyšetrenia. Čierna Hora nepatrí do zoznamu krajín, v ktorých by sa vyskytovali závažné exotické choroby. Je to, rovnako ako my, európska krajina, takže by vám nemalo hroziť nič vážneho. Očkovanie teda nie je povinné, avšak proti určitým chorobám sa aspoň doporučuje ich zvážiť a potom podstúpiť. Vždy je lepšie vycestovať s určitou ochranou, tu vo forme očkovania.

  Medzi doporučené očkovania patrí napríklad:

  Hepatitída B: očkovanie sa podáva v troch dávkach, posledná dávka by mala byť podaná mesiac pred cestou do krajiny.

  Hepatitida A: očkovanie sa aplikuje 1 mesiac pred odchodom, zvážte, pokiaľ viete, že navštívite menej známe oblasti

  Tetanus: zvážte, hrozí - li Vám riziko poranenia o neznáme predmety. Pokiaľ ste boli očkovaní naposledy pred desiatimi alebo pätnástimi rokmi, mali by ste podstúpiť očkovanie ďalšie

  Kliešťová encefalitída: doporučuje sa pri dlhšom pobyte v prírode, očkovanie trvá 12 - 15 mesiacov. Bere sa na vedomie dĺžka pobytu, miesto pobytu a čas pobytu. Toto očkovanie je veľmi dôležité taktiež pre Vaše deti, kliešte sa vyskytujú hojne.

  Aj keď je Čierna Hora krajinou bezpečnou, môžu Vás postihnúť ojedinelé infekčné riziká, najmä v letnom období. Väčšinou sa jedná o náhlu hnačku a bolesti brucha, ale nebojte, tento problém sa ľahko odstráni podaním liekov proti hnačke. Je ale možné, že sa u Vás hnačka objaví až po požití majonézy alebo rôznych mastných výrobkov, a tak je pravdepodobné riziko salmonelózy. Pri konzumácii neočistenej surovej zeleniny Vás môžu postihnúť i choroby ako pásomnica detská, ktorej vajíčka priliehajú k povrchu zeleniny, zvlášť listovej. I tieto choroby môžu byť doprevádzané hnačkami. Jedzte teda len dokonale zpracované mäso. Nedokonalým tepelným ošetrením sa môže objaviť choroba trichinellóza spôsobená svalovcom stočeným, ale taktiež sa pozoruje nákaza pásomnicami.

  Lekárská pomoc
  Prvá pomoc a nutné zdravotnícke ošetrenia sa v Čiernej Hore poskytujú celkom zdarma, ale len v štátnych zdravotníckých zariadení. Súkromné zdravotnícke strediská poskytujú lekárskú starostlivosť za poplatky. Ak Vaše zdravotné problémy budú vážne, obráťte sa na českú ambasádu, kde Vám iste poradí, na ktorú nemocnicu sa obrátiť. V extrémne vážnych situáciách Vám môže byť doporučený odvoz späť domov na Slovensko.
  Budete mať napr. zvýšenú teplotu a menej závažné bolesti, je možné si kúpiť lieky a iné doplňujúce prostriedky, napr. kozmetiku, toaletné potreby, diétne produkty, detské plienky a ženské potreby v lekárňach. Niekedy je ale problém nedostatok liekov, preto je lepšie zásobovať sa z domova. Po poskytnutom ošetrením si nezabudnite poznamenať problémy, príznaky choroby, prijaté opatrenia a podané lieky. Určite si ale schovávajte obaly od podávaných prípravkov a hlavne príbalové letáky. Ďalšie veci, na ktoré by ste mali myslieť, je poistenie, ktoré je u nás veľmi dobre dostupné, poskytujú ho takmer všetky poisťovne. Nestojí veľa, môžete si nechať poistiť ako liečebné výlohy, tak trebárs batožinu, apod.