Čierna Hora Čierna Hora

 • Fauna

  Čiernohorská fauna je veľmi rôznorodá. V divokejších oblastiach Čiernej Hory je možné nájsť medvede, vlky, šakalov, žije tu veľké množstvo hmyzu a hadov. V krasových oblastiach sa vyskytujú jašteričky.


  Ryby

  Ryby v Čiernej Hore môžeme rozdeliť do troch skupín, a to morské, jazerné a riečne. Vyskytujú sa v hojnom počte.

  Vtáci

  I cez malú rozlohu Čiernej Hory sa tu nachádza mnoho druhov vtákov.
  Významnú skupinu vtákov tvoria bahenný vtáci. Vyskytujú sa predovšetkým na Skadarskom jazere, je to ich prirodzené útočisko vďaka bažinatým oblastiam. Pri pobreží sa vyskytujú tzv. brodivé vtáky, kormoráni a pelikáni, v Národnom parku Biogradska Gora môžete vidieť orly, sovy, ďatle, drozdy apod. V Národnom Parku Durmitor sa môžete stretnúť až so 167 druhmi vtákov.

  Medvede

  V posledných rokoch síce medveďov síce ubudlo, stále tu ale žije približne 150 kusov. Medvede sa v Čiernej Hore vyskytujú obvykle v nadmorskej výške 900 - 2200 metrov nad morom. Držia sa ďalej od ľudskej populácie a radi sa ukrývajú v listnatých lesoch. V lete si radi pochutia na ovciach a kravách, nepohrdnú ani dobrým ovocím, predovšetkým slivkami. Napadnutia sa nemusíte báť vtedy, pokiaľ rešpektujete súkromie medveďa. Útočia, len pokiaľ chránia svoje mladé, potravu alebo sa cítia inak ohrozené, napríklad vyľakaním.

  Vlci

  Vlci žijú v severných, prevažne hornatých oblastiach a ich počet sa odhaduje na cca 200 - 300 kusov. Majú radi lesy s mýtinami a lúkami, nesťažujú sa ale pokiaľ natrafia na stádo ovcí alebo iný dobytok. Útoky na človeka sú veľmi ojedinelé. Vlk je nádherné zviera, ale bohužiaľ, v Čiernej Hore nepatrí medzi chránené druhy, p reto sa v niektorých oblastiach za peňažitú odmenu loví.

  Rysy a šakaly

  Malý počet balkánskych rysov žije v oblasti okolo Plužine a to vo výške okolo 500 - 2500 metrov. Majú radi málo osídlené oblasti, skaly, dubové alebo bukové lesy. Útoky na človeka sú však výnimočné, rysy majú radšej psov.
  Šakaly sa vyskytujú skôr na juhu u Stredozemného mora. Sú to kľudné zvieratá, ktoré sa starajú len sami o seba.

  Hady

  Rovnako ako hady v ktoromkoľvek mieste na svete i čiernohorské sa radi vyhrievajú na slnečných kamenných plochách a človeku sa radšej vyhýbajú. To nie je ale dôvod, prečo si vo vysokej tráve nedávať pozor. Stretnete s tu s niekoľkými druhmi neškodných užoviek a vodných hadov. Môžete ale naraziť na zmiju obecnú alebo na jedovatejšiu zmiju rožkatú.