Čierna Hora Čierna Hora

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Cestná doprava

  Cestná doprava je stále pre našincov najvhodnejším spôsobom, ak sa do černohorských letovisiek dostať. Ich cena je nízka a i cez istý nekomfort robí pre mnoho ľudí doprava osobným automobilom, alebo autobusovou dopravou najčastejší spôsob prepravy. Pri cestách po Čiernej Hore je dôležitá značná obozretnosť, lebo miestni obyvatelia jazdia divoko a často ignorujú dopravné označenia na miestach. Zvláštnu opatrnosť vyžadujú taktiež vozovky v okolí hôr, ktoré sú obzvlášte úzke a v prudkých zátačkách pre našincov nebezpečné. Pokiaľ do Čiernej Hory zavítate bez vlastného dopravného prostriedku, môžete využiť bohatú miestnu sieť, ktorá je tvorená hustou autobusovou dopravou (jazdia i do vzdialenejší miest). Na rozdiel od našej dopravy sú miestni vodiči často ochotní zastaviť i mimo vyznačenú zastávku.

  Taxislužby sú v krajine tiež rozšírené a ich dostupnosť je vysoká, najmä v prímorských letoviskách. Jazda sa viacerým osobám vyplatí a predstavuje tak ideálny spôsob dopravy na krátke vzdialenosti.

  Železničná doprava

  V šesťdesiatych rokoch minulého storočia tu bola vybudovaná prvá železnica, ktorá existuje do dnes a tvorí hlavnú a jedinú tepnu krajiny. Vedie naprieč pobrežím Podgorice z Baru do Srbska. Trať bola pôvodne skonštuovaná pre účely nákladnej dopravy. Nie je teda divu, že vedie veľmi variabilním terénom a žne obdiv sveta za svoju nebojácnu konštrukciu, ktorá sa mala stať hlavnou časťou technickej industralizácie Čiernej Hory. Úroveň osobnej dopravy vlakom sa začala dvíhať až v posledných rokoch a nie teda divu, že preprava vlakom v tejto krajine nepatrí medzi najpohodlnejšie spôsoby. Cena však nahradzuje nedostatky vypustíme, že intervaly vlakov sú pomerne väčšie než je tomu na Slovensku.

  Námorná doprava

  Majiteľom jachiet iste urobí radosť fakt že prístavov, kde je možné ukotvit jachtu v Čiernej Hore je pomerne dosť. marian "Sveti Nikola" (900 stání), Marina "Kaliman" (220 stání), Marian Budva (520 stání). Celoročne je taktiež možné využiť trajetkovej dopravy, ktorá jazdí na medzinárodných linkách: Bar-Ancona(Taliansko), Bar-Bari(Taliansko). Medzi prístavmi je možné využiť i miestnych služieb prepravy. V boce Boce Kotorská jazdia trajekty po celý rok, 24 hodín denne, ale bohužiaľ bez fixného cestovného poriadku. Plavba nezaberie príliš času.

  Letecká doprava

  K leteckej preprave môžete využiť spoločnosť Montenegro Arilines do Belehradu a z Belehradu prestúpiť na vnútrozemskú linku Yugoslav Airlines alebo môžete letieť do Dubrovníku s Croatian Airlines a potom využiť pozemskú formu dopravy.

  Montenegro Airlines: provozuje tri lety denne z Belehradu do Podgorice
  Yugoslav Airlines cez Belehrad: provozujú prípoj z Belehradu do Podgorice a Tivatu