Čierna Hora Čierna Hora

 • Sviatky a udalosti

  Čierna Hora, rovnako ako ostatné krajiny s bohatou históriou, oslavujú mnoho sviatkov, uporiadavajú festivaly a rovnako ako všetky krajiny sa snažia spríjemniť dni zábavou. Poďme si spoločne ukázať všetky podstatné štátne a náboženské slávnosti, a taktiež tradičné slávnosti a festivaly.


  Sviatky

  Nový rok: 1. - 2. január

  Pravoslávné Vianoce: 7. január

  Mezinárodný deň žien: 8. marec


  Deň práce: 1. - 2. Máj

  Deň nezávislosti: 21. máj

  Deň štátnosti: 13. júl (štátny sviatok Republiky Čierna Hora)

  Vianoce: 25. December (veľká časť čiernohorských muslimov dodržuje ramadán a zúčastňuje sa štvordenných slávností Baham, ktoré ohlasujú koniec ramadánu.
  Najsvätejším svätým srbskej pravoslávnej cirkvi je Svätý Vávra, ale nedivte sa, každá rodina má svojho patróna alebo ochrancu a oslavuje taktiež jednodenný sviatok na jeho počesť. V tento deň má celá rodina právo na
  dovolenku a nemusí sa zúčastniť žiadnych domácich, či poľných prácí.

  Festivaly a slávnosti

  Obyvatelia Čiernej Hory milujú zábavu, preto sú tu festivaly a slávnosti tradíciou.

  V mesiaci január sa v meste Žabljak konajú prvé celoštátne závody na snehu. Športovný nadšenci si túto udalosť veľmi užívajú, nesmie chýbať hudba, dobré jedlo a pitie. Vo februári sa v oblasti Herceg Novi koná tzv. "festival mimózy". Jedná sa o rôznorodý a veľmi veselý festival. V jeho priebehu sa tu konajú rybárske oslavy, maškarné bály, karnevaly, výstavy, súťaže, výstavy kvetín a divadelné predstavenia. Vo februári sa koná taktiež karneval a maškarný ples v Kotoru, Karnevalové noci v zálive Tivat a taktiež slávny Lyžiarsky pohár Dumitor v oblasti Zabljak, tentokrát na medzinárodnej úrovni. Ani v marci sa obyvatelia Čiernej Hory nenudia. V Čiernej Hore a Taliansku v niekoľkých etapách konajú medzinárodné cyklistické závody. Po cestách kráľa Nikoly. Veľmi významnou slávnosťou sú Dni kamélií v Kotoru. Prebiehajú s výstavou kvetín, obrazov, divadelných predstavení, kamméliový ples a Miss kamélie. V Podgorici sa taktiež koná festival detských piesní Naša radosť a Zlatá snehová guľa. V Apríli sa pre zmenu konajú divadelné festivaly, a to v Podgorici. V máji sa konajú celkom 3 dôležité slávnosti. Prvý je Medzinárodný televízny festival, behom ktorého sa premietajú slávne televízne filmy, druhou významnou udalosťou je Vladimírov kríž, ktorý sa koná 30. mája. V ten deň sa nesie kríž na vrchol hory Rumija na miesto, kde podľa legendy skôr stál kostol. Posledným májovým festivalom je Montenegro Cup v Kotoru a Nikšiči. Jedná sa o súťaž vo voľnom lezení. Jún je taktiež veľmi bohatý na kultúrne slávnosti. V Budve sa koná festival Piesne Stredomoria alebo Medzinárodný festival stredomorskej hudby. Mládež sa môže vyžiť behom festivalu International Youth Camp a nájsť svoje uplatnenie taktiež na júlovom festivalu Mesto divadla v Budve. Ide o slávnosti klasickej hudby, divadla, baletu, vystupujú tu spevácke zbory, domáci i zahraniční umelci.